Prof. McDonough, brytyjski historyk: Francja i W. Brytania wypowiedziały wojnę Hitlerowi nie po to, aby bronić Polski

opublikowano: 2023-09-08 08:06
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Francja i Wielka Brytania zdradziły Polskę w 1939 roku, ponieważ nie miały planu przyjścia jej z pomocą, zajmując defensywne stanowisko na froncie zachodnim. Wypowiedziały Hitlerowi wojnę 3 września nie po to, aby bronić Polski, lecz aby powstrzymać dążenie Hitlera do dominacji nad światem – mówi w rozmowie z PAP brytyjski historyk prof. Frank McDonough, autor książek o historii Niemiec pod rządami Hitlera.
REKLAMA
Żołnierze Brytyjskiego Korpusu Ekspedycyjnego i francuskiego lotniczego personelu naziemnego przy ziemiance „10 Downing Street” na skraju lotniska 28 września 1939 roku.

Zobacz także:

Powstrzymanie Hitlera przed rozpętaniem II wojny światowej było zdaniem prof. McDonough niemożliwe.

Jego cele, które przedstawił w Mein Kampf, polegały na rewizji traktatu wersalskiego krok po kroku, a następnie szukaniu przestrzeni życiowej kosztem Związku Radzieckiego – zaznacza historyk.

Według niego Polska w 1939 roku miała dwa wyjścia: albo skapitulować przed Hitlerem i Stalinem, albo stać po stronie zachodnich sojuszników w nadziei, że ostatecznie wygrają wojnę z Niemcami i przywrócą Polsce niepodległość.

Stalin był oportunistą, który chciał zyskać maksymalnie na czasie i nie iść na wojnę z Niemcami – mówi prof. McDonough.

Dodaje, że to było główną motywacją sowieckiego dyktatora, kiedy 23 sierpnia 1939 roku podpisywano niemiecko-radziecki pakt Ribbentrop-Mołotow, który posiadał tajny protokół o podziale Polski.

Hitler był skazany na porażkę poprzez ciągłe eskalowanie wojny – zauważa prof. McDonough.

Po zwycięstwie nad Francją w 1940 roku wydawało się, że Niemcy mogą wygrać wojnę, ale porażka w próbie uzyskania przewagi powietrznej nad Wielką Brytanią skutkowała tym, że możliwe stało się lądowanie Aliantów w kontynentalnej Europie w czerwcu 1944 r., czyli D-Day.

Atak na Związek Radziecki okazał się samobójczy dla Niemiec, a decyzja o wypowiedzeniu wojny USA była ostatecznym błędem, ponieważ potęga USA, Związku Radzieckiego i Wielkiej Brytanii okazała się przytłaczająca – ocenia historyk.

Prof. Frank McDonough jest brytyjskim historykiem, emerytowanym wykładowcą na John Moores University w Liverpoolu, autorem wielu prac z zakresu II wojny światowej. W ostatnich latach ukazały się jego książki o historii nazistowskich Niemiec pt. „The Hitler Years”.

  Źródło: naukawpolsce.pap.pl, autor: Marcin Furdyna (PAP)

Polecamy e-book Weroniki Kulczewskiej-Rastaszańskiej pt. „Sto lat Nosferatu. Historia wampirów na ekranie”:

Weronika Kulczewska-Rastaszańska
„Sto lat Nosferatu. Historia wampirów na ekranie”
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
131
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-60-0
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Nauka w Polsce
Powyższy materiał jest przedrukiem z serwisu internetowego „Nauka w Polsce” współtworzonego przez Polską Agencję Prasową i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Publikacji dokonano na zasadach określonych przez PAP S.A.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone