Przegląd imprez historycznych (15.04-21.04.2013)

opublikowano: 2013-04-11 14:05
wolna licencja
poleć artykuł:
W połowie kwietnia miłośników historii najnowszej zapraszamy do Krakowa, Gdańska, Białegostoku i Warszawy, zaś fanów starego sprzętu komputerowego do Łodzi. Prezentujemy nasz krótki przegląd przyszłotygodniowych imprez historycznych z największych miast Polski.
REKLAMA

Białystok: tragedia deportacji w mikro skali

15 kwietnia o godz. 16:30 w Książnicy Podlaskiej w Białymstoku (ul. Kilińskiego 16) odbędzie się prezentacja nowej publikacji białostockiego oddziału IPN napisanej przez Edwarda i Henryka Ćwikowskich pt. Martyrologium Bargłowskie. Syberyjskie doświadczenia mieszkańców Bargłówki i okolic w latach II wojny światowej.

Autorzy tej książki nie są ani literatami, ani historykami – to zwykli ludzie, których dotknęła jedna z tragedii II wojny światowej – deportacja na Syberię. W momencie wywózki (10 lutego 1940 r.) starszy z nich miał lat sześć a młodszy – niecały rok; kiedy wracali z zesłańczej tułaczki mieli już odpowiednio: trzynaście i osiem lat. Posiadali jakieś strzępy własnych wspomnień, ale były one wzmacniane i rozwijane w opowiadaniach najbliższych, którzy byli starsi i więcej zapamiętali oraz lepiej zrozumieli. Inaczej potoczyły się losy braci, kiedy weszli w wiek dojrzały. Starszy ukończył liceum pedagogiczne (a później podwyższał swoje kwalifikacje), był nauczycielem, a nawet dyrektorem szkoły. Młodszy zakończył naukę na szkole podstawowej i objął gospodarstwo rolne po rodzicach. Obydwaj mieli jednak w pamięci wydarzenia z lat 1940–1947, a kiedy nastały po 1989 r. odpowiednie warunki, postanowili przy pomocy młodszej siostry utrwalić swoje przeżycia w formie pisemnej - informują wydawcy publikacji.

W czasie spotkania wykład nt. deportacji Polaków wgłąb ZSRR wygłosi dr Jan Jerzy Milewski z oddziałowego Biura Edukacji Publicznej w Białymstoku.

Więcej informacji: ipn.gov.pl

Kraków: muzea historyczne - wyzwania i zagrożenia

16 kwietnia o godz. 18:00 w Fabryce Emalia Oskara Schindlera - oddziale Muzeum Historycznego Miasta Krakowa (ul. Lipowa 4) odbędzie się debata pt. Historia czy Pamięć? Wokół misji muzeów czasów Zagłady.

W dyskusji udział wezmą: Dr Janusz Marszalec (zastępca dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku), Jan Ołdakowski (dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego), Jacek Salwiński (zastępca dyrektora Muzeum Historycznego Miasta Krakowa) prof. Krzysztof Zamorski (metodolog historii z Instytutu Historii UJ, przewodniczący Rady Muzeum Historycznego Miasta Krakowa w latach 2004–2011, prezes zarządu oddziału krakowskiego Polskiego Towarzystwa Historycznego).

Współczesne muzea kształtują świadomość historyczną Polaków, a ponadto realizują politykę upamiętniania i starają się zachować dla przyszłych pokoleń obraz naszej wspólnej przeszłości. Podstawową misją muzeów czasów Zagłady jest przekazywanie wiedzy historycznej oraz gromadzenie i upowszechnianie tego, co należy do pamięci zbiorowej. Istotną kwestią pozostaje pytanie, na ile tzw. memoryzacja historii jest zagrożeniem dla naszej świadomości historycznej. Kolejne, nowo otwierane muzea w Polsce stoją również przed innymi zagrożeniami, takimi jak niebezpieczeństwo komercjalizacji. Może więc nie tyle memoryzacja historii, ile raczej komercjalizacja pamięci jest podstawowym zagrożeniem, przed którym powinni bronić się historycy i muzealnicy? Skoro nowoczesne muzea polskie powstają z pieniędzy publicznych, są skazane na realizowanie polityki historycznej zdefiniowanej przez swoich organizatorów? Czy podstawy tego typu instytucji kultury powinny być zakorzenione w nowocześnie zdefiniowanych programach kultury pamięci realizowanych w oparciu o szeroko konsensus społeczny? - pytają organizatorzy debaty.

REKLAMA

Więcej informacji: mhk.pl

Kraków: nie tylko „Rozdziobią nas kruki, wrony...”

18 kwietnia o godz. 18:00 w Muzeum Narodowym w Krakowie (Gmach Główny, al. 3 Maja 1) odbędzie się wykład dr Pauliny Małochleb, krytyczki i historyczki literatury, pt. Walka o mit. Powstanie 1863 w powieści XIX i XX wieku.

Literatura o powstaniu to obszar nieustannej walki: Rosjan i Polaków, szyderców i apologetów, romantycznych szaleńców i pozytywistycznych realistów. To także przestrzeń ścierania się rożnych legend, dyskursów i opcji politycznych, sztuki wysokiej i popularnej. Warto przyjrzeć się kontekstowi powieści, temu, co nam opowiada i temu, czego nie chce nam powiedzieć - zapowiadają organizatorzy.

Wykład towarzyszący wystawie Portrety, symbole, broń - w rocznicę styczniowego zrywu 1863 roku.

Więcej informacji: muzeum.krakow.pl

Gdańsk: koronkowa akcja podziemnego wywiadu

18 kwietnia o godz. 17:00 w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku (ul. Korzenna 33/35) odbędzie się promocja najnowszej książki Muzeum II Wojny Światowej pt. Tajemnice Blizny. Wywiad Armii Krajowej w walce z rakietami V-2. W dyskusji, obok redaktorów tematu prof. Rafała Wnuka i dr Roberta Zaparta weźmie udział także prof. Bogdan Chrzanowski. Histmag.org jest patronem medialnym spotkania.

Książka jest próbą opisania niezwykle ważnych aspektów akcji wywiadowczej – wysiłków podejmowanych w celu spenetrowania niemieckiego ośrodka doświadczalnego Artilleriezielfeld – Blizna, na którego terenie testowane były rakiety V-2 i bomby latające V-1. To one miały odwrócić losy wojny i przynieść Hitlerowi zwycięstwo. Nie można się więc dziwić, że lasy i wioski położone w trójkącie Dębica – Mielec – Kolbuszowa, szybko znalazły się w centrum zainteresowania wywiadów alianckich. - informują organizatorzy.

Więcej informacji: muzeum1939.pl

Warszawa: pamięć tragicznego zrywu

19 kwietnia mija 70 lat od wybuchu powstania w warszawskim getcie. Z tej okazji rozpoczynające w tym roku swoją pełnowymiarową działalność Muzeum Historii Żydów Polskich zaprasza na szereg imprez związanych z rocznicą, które trwać będą przez miesiąc, aż do rocznicy zakończenia walk w getcie.

W ramach obchodów zorganizowana zostanie m.in. akcja społeczno-edukacyjna „Żonkile”, instalacja świetlna, spacery edukacyjne, wykłady, warsztaty oraz festiwal filmowy Jewish Motifs.

Pełen program wydarzeń rocznicowych: jewishmuseum.org.pl

Łódź: Mario i Duke Nukem 3D

20 i 21 kwietnia w BOK Rondo w Łodzi (ul. B. Limanowskiego 166) odbędzie się kolejna impreza z serii Dawne Komputery i Gry, podczas której fani starego sprzęt komputerowego będą mogli zapoznać z „zabytkami” informatyki, spróbować swoich sił w turniejach i konkursach oraz wymienić się wspomnieniami nt. dawnych przygód z komputerami. Histmag.org jest patronem medialnym imprezy.

Jedna z poprzednich edycji Dawnych Komputerów i Gier (zdjęcia pochodzą z serwisu Retrogralnia).

Dawne Komputery i Gry ma na celu przypomnienie jak wyglądały komputery kilkanaście-kilkadziesiąt lat temu. Na imprezie będzie można uruchomić miłe wspomnienia związane z dawnymi maszynami. Nasza impreza to prawdopodobnie obecnie jedyny turniej e-sportowy, gdzie gra się w pierwszego Warcrafta czy Duke Nukem 3D – informują organizatorzy.

Wstęp na imprezę jest płatny: bilet jednodniowy 15 zł, dwudniowy 25 zł.

Więcej informacji: dkig.pl

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Tomasz Leszkowicz
Doktor historii, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Publicysta Histmag.org, redakcji merytorycznej portalu w l. 2006-2021, redaktor naczelny Histmag.org od grudnia 2014 roku do lipca 2017 roku. Specjalizuje się w historii dwudziestego wieku (ze szczególnym uwzględnieniem PRL), interesuje się także społeczno-polityczną historią wojska. Z uwagą śledzi zagadnienia związane z pamięcią i tzw. polityką historyczną (dawniej i dziś). Autor artykułów w czasopismach naukowych i popularnych. W czasie wolnym gra w gry z serii Europa Universalis, słucha starego rocka i ogląda seriale.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone