Przegląd imprez historycznych (18.02-24.02.2013)

opublikowano: 2013-02-14 15:52
wolna licencja
poleć artykuł:
Przyszły tydzień stoi w stolicy pod znakiem varsavianistyki, natomiast w Białymstoku, Gdańsku i Krakowie znajdą coś dla siebie zwłaszcza zainteresowani trudną historią najnowszą. Prezentujemy nasz krótki przegląd przyszłotygodniowych imprez historycznych z największych miast Polski.
REKLAMA

Warszawa: z historii nowożytnej stolicy

18 lutego o godz. 18:30 w Centrum Interpretacji Zabytku – oddziale Muzeum Historycznego m.st. Warszawy (ul. Brzozowa 11/13) odbędzie się pierwszy wykład mgr Katarzyny Wagner z cyklu Warszawa nowożytna pt. Warszawa - stolica czy miasto rezydencjonalne?

Muzeum Historyczne m.st. Warszawy zaprasza na otwarte wykłady poświęcone historii Warszawy. W cyklu pt. Warszawa nowożytna, pani Katarzyna Wagner omówi kwestie związane ze specyfiką Warszawy od WVI do XVIII wieku. Wśród poruszanych tematów znajdą się, m.in. pojęcia rezydencjalności nowożytnej Warszawy, zasady i sposób wyboru nowego króla, struktura społeczna miasta i problemy dnia codziennego, rola miasta w gospodarce Rzeczypospolitej Obojga Narodów oraz rozwój przestrzenny Warszawy – zapowiadają organizatorzy.

Więcej informacji: mhw.pl

Warszawa: miasto sprzed lat

19 lutego o godz. 18:00 w warszawskim Domu Spotkań z Historią (ul. Karowa 20) odbędzie się prezentacja Ilustrowanego atlasu dawnej Warszawy. W spotkaniu, współorganizowanym przez Fundację „Warszawa1939.pl”, udział wezmą: Robert Marcinkowski (autor) oraz Piotr Ziółkowski.

Arkusze map, bazujące na słynnych mapach Lindleya, ilustrują zabudowę sprzed 1900 roku oraz inwestycje budowlane w latach 1901–1939. W atlasie znajdziemy informacje, które budynki zostały spalone, rozebrane, zrekonstruowane itd. oraz 137 pocztówek z widokami dawnej Warszawy z przełomu XIX i XX wieku wraz z odnośnikami do map wskazującymi miejsce i kierunek wykonania zdjęcia – piszą o książce organizatorzy promocji.

Więcej informacji: dsh.waw.pl

Białystok: ofiary terroru

20 lutego o godz. 16:00 w Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku (ul. Kilińskiego 1) odbędzie się promocja wydawnictwa IPN pt. Śladami zbrodni. Przewodnik po miejscach represji komunistycznych 1944–1956. W spotkaniu weźmie udział redaktor naukowcy publikacji dr Tomasz Łabuszewski.

Album „Śladami zbrodni” stanowi pierwszą próbę skatalogowania miejsc zbrodni komunistycznych z lat 1944–1956 w ujęciu ogólnopolskim. Obejmuje on materiał dokumentacyjny dotyczący powiatowych i wojewódzkich urzędów bezpieczeństwa, siedzib Głównego Zarządu Informacji, więzień i obozów podległych Ministerstwu Bezpieczeństwa Publicznego, tajnych aresztów i placówek sowieckiego aparatu bezpieczeństwa – NKWD i Smiersza, a także tajnych miejsc pochówków. Na 631 stronach, zaprezentowanych zostało ponad 200 obiektów wybranych spośród ponad 500 skatalogowanych w ramach ogólnopolskiego projektu badawczego Instytutu Pamięci Narodowej „Śladami zbrodni”. W albumie, na 45 stronach, zamieszczono również kilkanaście obiektów i miejsc represji z terenu Polski północno-wschodniej. Szczególnie szeroko opisane są obiekty związane z Obławą Augustowską. Materiał fotograficzny poparty jest reprodukcjami dokumentów oraz fragmentami relacji świadków, w tym osób, które doświadczyły prześladowań ze strony aparatu represji. Album „Śladami zbrodni” to świadectwo masowości zbrodni, systemowego wpisania terroru w proces utrwalania tzw. władzy ludowej w Polsce. To również próba uratowania pamięci o tych miejscach i ich ofiarach, próba zwrócenia uwagi na ich znaczenie w najnowszej historii Polski, próba przywrócenia należnego im miana miejsc pamięci narodowej – informują wydawcy.

REKLAMA

Więcej informacji: ipn.gov.pl

Bytom: kobiety-podróżniczki

Również w środę o godz. 17:30 w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu (ul. W. Korfantego 34) odbędzie się spotkanie pt. W krynolinie przez pustynię, promujące katalog prezentowanej w muzeum wystawy Homo Viator – Balonem, dyliżansem, kolejom...

Spróbujcie wyobrazić sobie dzisiejszą podróżniczkę w długiej sukni albo jeszcze lepiej w balowej. Współczesny strój podróżującej kobiety różni się od tego sprzed 150 lat. Choć pewnych podobieństw doszukać można się już w XIX wieku. Jednym z ciekawszych zagadnień kulturowych XIX wieku są podróże kobiet – ich motywacja, miejsca jakie odwiedzały i stroje. Krynolina pojawiła się na początku XIX wieku, a do największych rozmiarów urosła w latach 60. XIX wieku, następnie kobiety przywdziały turniurę i gorset. Podróżniczki często zakładały męskie stroje, które były niewygodne (ale w pewnych okolicznościach bardziej praktyczne), krępowały ich ruchy oraz pozbawiały kobiecego powabu – informują organizatorzy.

REKLAMA

Więcej informacji: muzeum.bytom.pl

Kraków: „przewodnia siła Narodu”

20 lutego o godz. 18:00 w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie (ul. Rajska 1) odbędzie się współorganizowana przez IPN dyskusja z cyklu Krakowska Loża Historii Współczesnej zatytułowana PZPR – bijące serce komunizmu. W panelu udział wezmą: prof. Jerzy Eisler, prof. Andrzej Nowak oraz Sebastian Drabik. Dyskusję poprowadzi Roman Graczyk.

Nie można sensownie rozmawiać o historii politycznej Polski doby komunistycznej bez przeanalizowania roli jej „przewodniej siły”: Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Bo była to rola pod każdym względem dominująca, poczynając od monopolu politycznego, poprzez zarządzanie wojskiem, policją polityczną, gospodarką, mediami, nauką, nadzór nad Kościołem, a kończąc na kierowaniu sportem i rozrywką. PZPR rządziła niepodzielnie (mimo pozorów systemu parlamentarnego, systemu partyjnego etc.), dlatego warto pytać o to, jak rządziła, kto rządził w jej imieniu i jakie były wewnętrzne reguły tej machiny władzy. A także o to, jaka była przemiana komunistycznej (marksistowskiej) samoświadomości jej liderów i szeregowych działaczy w kolejnych dekadach PRL-u. Te pytania dotyczą poziomu centralnego PZPR, oczywiście, bo panowała wtedy doktryna „centralizmu demokratycznego” ze wszystkimi tego konsekwencjami, ale także poziomu lokalnego-krakowskiego. W tym drugim wymiarze interesujące jest szczególnie pytanie o stopień samodzielności krakowskiej organizacji PZPR w stosunku do centrali – zapowiadają organizatorzy.

REKLAMA

Więcej informacji: ipn.gov.pl

Gdańsk: volkslista i jej trudne konsekwencje

21 lutego o godz. 17:00 w Hotelu Scandic w Gdańsku (ul. Podwale Grodzkie 9) odbędzie się organizowana przez Muzeum II Wojny Światowej promocja książki Sylwii Bykowskiej pt. Rehabilitacja i weryfikacja narodowościowa polskiej ludności w województwie gdańskim po II wojnie światowej. Słowo wstępne wygłosi prof. dr hab. Bogdan Chrzanowski. Patronem spotkania jest nasz portal.

Autorka jest doktorem nauk humanistycznych Uniwersytetu Gdańskiego. Jej zainteresowania badawcze koncentrują się wokół przemian społeczno-politycznych, a także kwestii narodowościowych w Polsce i na Pomorzu w XX w. Obecnie pracuje jako adiunkt w Gdańskiej Wyższej Szkole Humanistycznej.

Więcej informacji: muzeum1939.pl

Poznań: Twierdza Posen

W sobotę 23 lutego o godz. 10:00 w Parku Cytadela w Poznaniu odbędzie się inscenizacja historyczna Bitwa o Poznań 2013.

U schyłku II wojny światowej Poznań był ważnym punktem na trasie do Berlina. Walki o wyzwolenie tego miasta trwały od 24 stycznia 1945 roku. Ostatni punkt oporu Niemców – Fort Winiary – został zdobyty 23 lutego 1945 roku. Stowarzyszenie Poznańska Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Warta”, Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Salamandra”, we współpracy ze Stowarzyszeniem „Twierdza i Dawny Garnizon Poznań”, zapraszają na szóstą już podróż w czasie. To ostatnia zima II wojny światowej. Toczą się zacięte walki o miasto... – informują pomysłodawcy rekonstrukcji.

Organizatorów wspomoże Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych im. Hetmana Polnego Koronnego Stefana Czarnieckiego z Poznania oraz Muzeum Broni Pancernej.

Więcej informacji: polska-zbrojna.pl

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Tomasz Leszkowicz
Doktor historii, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Publicysta Histmag.org, redakcji merytorycznej portalu w l. 2006-2021, redaktor naczelny Histmag.org od grudnia 2014 roku do lipca 2017 roku. Specjalizuje się w historii dwudziestego wieku (ze szczególnym uwzględnieniem PRL), interesuje się także społeczno-polityczną historią wojska. Z uwagą śledzi zagadnienia związane z pamięcią i tzw. polityką historyczną (dawniej i dziś). Autor artykułów w czasopismach naukowych i popularnych. W czasie wolnym gra w gry z serii Europa Universalis, słucha starego rocka i ogląda seriale.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone