Przegląd imprez historycznych (21.04-27.04.2014)

opublikowano: 2014-04-17 09:04
wolna licencja
poleć artykuł:
Po świętach instytucje zajmujące się mówieniem o historii ruszą z nową energią, zapraszając miłośników przeszłości na wykłady, dyskusje i spotkania w Warszawie, Poznaniu i Łodzi. Prezentujemy nasz krótki przegląd przyszłotygodniowych imprez historycznych z kilku miast w Polsce.
REKLAMA

Kraków: wielowiekowa tradycja

W Poniedziałek Wielkanocny 21 kwietnia od godz. 10:00 w krakowskim Domu Zwierzynieckim (ul. Królowej Jadwigi 41) tradycyjnie odbywać będzie się Emaus na Zwierzyńcu.

Tradycja zwierzynieckiego Emaus wywodzi się z czasów średniowiecza, kiedy to w drugi dzień świąt wielkanocnych odbywała się religijna procesja z Krakowa do wsi Zwierzyniec. Tam odbywał się odpust, a atrakcję stanowiły kramy z wymyślnymi zabawkami. Obecnie święto to różni się znacznie od tego sprzed lat. Jak wyglądały te uroczystości dawniej? Jakie zabawki można było nabyć na kiermaszu? Jak wyglądał emausowy Lajkonik? Jak skonstruować drzewko życia? Odpowiedzi na te oraz inne pytania można otrzymać, przychodząc w Poniedziałek Wielkanocny do Domu Zwierzynieckiego. W Poniedziałek Wielkanocny odbędą się po raz kolejny warsztaty dla dzieci, podczas których można będzie własnoręcznie wykonać dawne zabawki odpustowe. Natomiast dorośli będą mogli przypomnieć sobie Emaus sprzed lat, zobaczyć film dokumentalny „Krakowskie tradycje: Emaus na Zwierzyńcu”, zwiedzić wystawę plenerową poświęconą świątecznym zwyczajom i wystawę czasową „Świat Lajkonika”, a także zakupić wydawnictwa w promocyjnej cenie na muzealnym kramie. Serdecznie zapraszamy również do udziału w konkursie na najpiękniejsze drzewko emausowe, który zostanie rozstrzygnięty właśnie tego dnia – zapowiadają organizatorzy.

Więcej informacji: mhk.pl

Poznań: umiejętności władców Egiptu

23 kwietnia o godz. 18:00 w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu (ul. Wodna 27) odbędzie się wykład mgr. Filipa Taterki z Instytutu Prahistorii UAM organizowany przez Stowarzyszenie Egiptologiczne i zatytułowany Czy faraonowie potrafili czytać i pisać?

Więcej informacji: muzarp.poznan.pl

Gdańsk: spacer po fortyfikacjach

24 kwietnia w Gdańsku odbędzie się kolejny spacer z cyklu „Gdańskie Miniatury” organizowany przez Instytut Kultury Miejskiej przy współpracy z lokalnym portalem iBedeker. Tym razem celem będzie Fort na Górze Gradowej.

Uczniowie i uczennice gdańskich szkół kontynuują edukacyjne spacery po miejskich fortyfikacjach. W marcu zdobywali wiedzę na temat umocnień na Starym Przedmieściu, a w kwietniu wyruszą do Fortu Grodzisko i na Górę Gradową. Spacer rozpocznie się przy Pomniku Żołnierzy Rosyjskich, gdzie poruszony zostanie temat oblężenia Gdańska w 1734r. Następnie uczestnicy i uczestniczki udadzą się do Baterii Moździerzy i na Kaponierę Środkową - tam przewodniczka, Ewa Czerwińska, wyjaśni do czego służyły najważniejsze budynki znajdujące się na Grodzisku. Dzieci i młodzież wejdą również na Gorę Gradową, gdzie poznają historię jej nazwy, a idąc wzdłuż fortyfikacji usłyszą o oblężeniach Gdańska i pobycie Napoleona Bonaparte w mieście. Wycieczka zakończy się przy napoleońskiej redicie (zwanej też redutą) – informują organizatorzy.

Więcej informacji: ikm.gda.pl

Warszawa: młodzi historycy o konflikcie

Od 24 do 26 marca na Uniwersytecie Warszawskim odbywać będzie się XI Studencko-doktorancka Interdyscyplinarna Sesja Humanistyczna, organizowana przez Studenckiego Koło Naukowe Historyków UW. W tym roku motywem przewodnim obrad są „Przestrzenie konfliktu”. Nasz portal jest patronem medialnym tego wydarzenia.

Tegoroczna sesja będzie poświęcona zagadnieniom związanym z szeroko rozumianym pojęciem konfliktu. W konferencji udział wezmą przedstawiciele wszystkich nauk humanistycznych i społecznych: historycy, historycy sztuki, kulturoznawcy, literaturoznawcy, archeolodzy, geografowie, a także politolodzy, socjolodzy i prawnicy. Tegoroczna edycja cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem, nadesłano ponad 270 zgłoszeń. Z przyczyn czasowych i technicznych swoje referaty wygłosi ponad 60 osób – informują organizatorzy.

REKLAMA

Konferencję zainauguruje debata pt. Przeszłość – źródło konfliktu czy przestrzeń współpracy? z udziałem dr Anety Pieniądz (IH UW), prof. Jerzego Miziołka (IHS oraz IA UW), dra hab. Pawła Rodaka (IKP UW) oraz prof. Przemysława Urbańczyka (IAiE PAN), która odbędzie się w czwartek, 24 kwietnia, o godzinie 10.30 w Sali Kolumnowej Instytutu Historycznego (Krakowskie Przedmieście 26/28).

Strona wydarzenia na Facebooku

Warszawa: opozycja uczniowska

25 kwietnia o godz. 17:00 w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” w Warszawie (ul. Marszałkowska 21/25) odbędzie się promocja książki pt. Niebezpieczna wolność „Uczeń Polski” (1979–1989). Fakty, wspomnienia, dokumenty.

Pismo było pierwszym ogólnopolskim periodykiem prasy podziemnej wydawanym przez uczniów i do uczniów skierowanym. Opublikowane w tej książce wspomnienia twórców i współpracowników „Ucznia Polskiego" pokazują nie tylko jego redakcyjną kuchnię, lecz także codzienność nastolatków w ostatniej dekadzie PRL. Obraz całości dopełniają dokumenty SB, które pozwalają poznać czasem groźne, czasem groteskowe działania resortu wobec małoletnich opozycjonistów. Ta książka potwierdza, że żadnej z komunistycznych ekip władzy nie powiódł się do końca eksperyment wtłoczenia młodych Polaków w peerelowskie ramy życia politycznego, społecznego i kulturalnego – informują organizatorzy.

Więcej informacji: ipn.gov.pl

Warszawa: historia Portugalczyków w fotografii

Również w piątek o godz. 18:30 w Domu Spotkań z Historią w Warszawie (ul. Karowa 20) odbędzie się wernisaż wystawy pt. (Nie)ciągłość. Portugalia w XX wieku od upadku monarchii do Rewolucji Goździków.

Otwarcie ekspozycji zdjęć dokumentujących historię Portugalii w XX wieku – od obalenia monarchii i ustanowienia republiki w 1910 roku, poprzez powstanie systemu autorytarnego – tzw. Nowego Państwa pod przywództwem Antonio Salazara w 1933 roku, wojny kolonialne w latach 1931–64, aż po Rewolucję Goździków w 1974 roku, która przywróciła w Portugalii system demokratyczny. Fotografie pochodzą różnych zbiorów portugalskich, w dużej części są to zdjęcia Alfredo Cunha. Kuratorem wystawy jest Rui Prata, portugalski historyk i krytyk, dyrektor Museu da Imagem w Bradze, współtwórca festiwalu fotografii Encontros da Imagem, członek komitetu zakupów w Maison Européenne de la Photographie w Paryżu – informują pomysłodawcy wystawy.

Więcej informacji: dsh.waw.pl

Łódź: pamiątki Wielkiego Polaka

Od 25 do 27 kwietnia w Muzeum Miasta Łodzi (ul. Ogrodowa 15) odbywać będzie się Dzień Otwarty Gabinetu Profesora Jana Karskiego, zorganizowany w ramach obchodów Roku Jana Karskiego. W programie oprowadzanie po wystawie oraz prelekcje poświęcone jej bohaterowi.

Dnia 2 października 1999 r. profesor Jan Karski otworzył gabinet poświęcony jego pamięci w Muzeum Miasta Łodzi – jest to przestrzeń zaaranżowana zgodnie z wizją legendarnego emisariusza, który w akcie notarialnym z 1998 r. zapisał wolę przekazania swoich pamiątek „miastu jego dumnej i szczęśliwej młodości”. Profesor wskazał Muzeum Miasta Łodzi jako miejsce przechowywania i eksponowania memorabiliów, co więcej, adres instytucji uznał za swój adres w Łodzi. Na ekspozycji wśród ponad stu obiektów związanych z bohaterskim kurierem znalazły się między innymi: dokumenty, medale, odznaczenia, dyplomy, korespondencja, fotografie, meble, przedmioty o charakterze artystycznym, pamiątki osobiste. Obecnie w MMŁ obok Orderu Orła Białego i medalu Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata prezentowany jest także Medal Wolności, którym prezydent Barack Obama pośmiertnie odznaczył Jana Karskiego pod koniec maja 2012 r. - informują muzealnicy.

Więcej informacji: muzeum-lodz.pl

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Tomasz Leszkowicz
Doktor historii, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Publicysta Histmag.org, redakcji merytorycznej portalu w l. 2006-2021, redaktor naczelny Histmag.org od grudnia 2014 roku do lipca 2017 roku. Specjalizuje się w historii dwudziestego wieku (ze szczególnym uwzględnieniem PRL), interesuje się także społeczno-polityczną historią wojska. Z uwagą śledzi zagadnienia związane z pamięcią i tzw. polityką historyczną (dawniej i dziś). Autor artykułów w czasopismach naukowych i popularnych. W czasie wolnym gra w gry z serii Europa Universalis, słucha starego rocka i ogląda seriale.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone