Przegląd imprez historycznych (26.11-02.12.2012)

opublikowano: 2012-11-21 20:41
wolna licencja
poleć artykuł:
Jakie ciekawe imprezy historyczne odbędą się w przyszłym tygodniu? Gdzie warto się wybrać? Prezentujemy nasz krótki przegląd wydarzeń z największych miast Polski.
REKLAMA

Warszawa: międzynarodowo o pamięci

Od 26 do 28 listopada w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego (ul. Dobra 56/66) oraz Domu Spotkań z Historią (ul. Karowa 20) odbywać będzie się międzynarodowa konferencja naukowa pt. Regions of Memory. A Comparative Perspective on Eastern Europe, organizowana przez Europejską Sieć „Pamięć i Solidarność”, Instytut Socjologii UW, Szkołę Wyższą Psychologii Społecznej oraz Freie Universität Berlin.

Więcej informacji: genealogies.enrs.eu

Gdańsk: Polacy i Żydzi

27 listopada o godz. 17:00 na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego (ul. Bażyńskiego 6) odbędzie się wykład dr hab. Grzegorza Berendta (Wydział Historyczny UG/OBEP IPN) pt. Stosunki polsko-żydowskie bez mitów i uproszczeń.

Wykład rozpoczyna cykl spotkań pt. Z historią – ku przyszłości!, organizowanych przez Ruch Społeczny im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, NSZZ „Solidarność” UG oraz Dziekana Wydziału Prawa i Administracji UG

Więcej informacji: ipn.gov.pl

Warszawa: bohaterka PPS

Również we wtorek w stołecznym Domu Spotkań z Historią (ul. Karowa 20) odbędzie się współorganizowane przez Muzeum Historii Polski spotkanie pt. Lidia Ciołkoszowa. Londyńska dusza PPS, poświęcone osobie wybitnej działaczki polskiej lewicy niepodległościowej. W dyskusji wezmą udział: prof. Andrzej Friszke (Instytut Studiów Politycznych PAN, Collegium Civitas), Łukasz Jasina („Kultura Liberalna”, Katolicki Uniwersytet Lubelski), Wiktor Moszczyński (działacz polonijny w Wielkiej Brytanii, członek Labour Party) i prof. Zdzisław Najder (były dyrektor Rozgłośni Polskiej RWE). Towarzyszył będzie jej pokaz filmu Jestem ostatnia w reżyserii Andrzeja Titkowa oraz prezentacją archiwaliów ze zbiorów prywatnych.

Spotkanie poświęcone jednej z wybitnych postaci emigracji londyńskiej – Lidii Ciołkoszowej, porywającej mówczyni, działaczki społecznej, publicystki, wykładowczyni Towarzystwa Uniwersytetu Robotniczego. Przede wszystkim zaś ostatniego członka władz przedwojennej Polskiej Partii Socjalistycznej. W tym roku obchodzimy dziesiątą rocznicę jej śmierci – piszą organizatorzy wydarzenia.

Więcej informacji: dsh.waw.pl

Warszawa: miasto, gdzie powstało esperanto

Od 28 listopada w Muzeum Woli – oddziale Muzeum Historycznego Miasta Warszawy (ul. Srebrna 12) prezentowana będzie wystawa pt. Zamenhof w Warszawie. Będzie ona prezentowana do 10 lutego 2013 r.

Wystawa prezentuje sylwetkę Ludwika Zamenhofa, twórcy języka międzynarodowego - esperanto, poligloty, lekarza okulisty, związanego z Warszawą od 1883 r. Tu właśnie powstała jego książka „Język międzynarodowy. Przedmowa i podręcznik kompletny”, którą wydał drukiem pod pseudonimem Dr Esperanto. Na wystawie będzie można zobaczyć oryginalny egzemplarz tego dzieła z 1887 r., którego 125. rocznica wydania wypada w 2012 r. W bieżącym roku mija również 95. rocznica śmierci Ludwika Zamenhofa. Dopełnienie wystawy stanowi historia powstawania i kształtowania się języka esperanto. Od 1905 r. do dziś odbywają się Światowe Kongresy Esperanckie w różnych miastach naszego globu. Warszawa gościła je trzykrotnie - z okazji 50. i 100-lecia esperanta (1937r. i 1987r.) oraz 100-lecia urodzin Zamenhofa (1959 r.) – informują twórcy ekspozycji.

Więcej informacji: muzeumwoli.mhw.pl

REKLAMA

Warszawa: międzynarodowy fotograf

Od środy w stolicy będzie można też obejrzeć inną wystawę – w DSH prezentowana będzie ekspozycja pt. Świat Sławnego. Warszawa, Polska, Europa lat pięćdziesiątych na zdjęciach Władysława Sławnego. Jej wernisaż odbędzie się 28 listopad o godz. 18:00.

Władysław Sławny (1907-1991) to wybitny, a dziś już zapomniany fotograf prasowy, który w znaczący sposób wpłynął na kształt polskiej szkoły fotoreportażu. W latach 1950-57 współtworzył tygodnik „Świat”, kierując jego działem fotograficznym. Po wielu latach pracy w Paryżu, Sławny znakomicie się orientował w zachodniej szkole fotoreportażu, której poziom wyznaczały czasopisma „Life” i „Paris Match”, dzięki czemu w tygodniku zaczęły ukazywać się zdjęcia nie ustępujące światowej sztuce fotoreportażu. Archiwum „Świata” i wiele zdjęć Sławnego przepadło, ale część jego fotograficznej spuścizny zachowała się w Paryżu w zbiorach rodzinnych. Dzięki współpracy z synami Sławnego – których odnaleźliśmy we Francji – oraz z Polską Agencją Fotografów FORUM, udało się zdigitalizować zachowane zdjęcia. Na wystawie przedstawiamy wybrane fotografie z lat 50. Wśród prezentowanych prac będzie można obejrzeć zarówno charakterystyczne dla epoki świadectwa codzienności jak fotoreportaż z Nowej Huty czy z balu w PGR, jak i zapisy przełomowych dla dekady momentów, w tym z pogrzebu Bieruta czy wydarzeń października 1956 roku – piszą twórcy wystawy.

Ekspozycję będzie można zwiedzać do końca marca przyszłego roku.

Więcej informacji: dsh.waw.pl

Warszawa: jak kończył się PRL?

29 listopada o godz. 18:00 w siedzibie Muzeum Powstania Warszawskiego (ul. Grzybowska 79) odbędzie się organizowana przez MWP i „Teologię Polityczną” dyskusja wokół książki Pawła Kowala pt. Koniec systemu władzy. Patronem medialnym wydarzenia jest nasz portal.

W spotkaniu obok autora wezmą udział dr Dariusz Gawin, dr Andrzej Grajewski i red. Piotr Zaremba. Całość poprowadzi dr Marek Cichocki.

Więcej informacji: teologiapolityczna.pl

Warszawa: coś dla fanów książki historycznej!

Już w czwartek 29 listopada w Warszawie startują XXI Targi Książki Historycznej, organizowane przez Porozumienie Wydawców Książki Historycznej. Tradycyjnie już, targowe stoiska rozłożone zostaną w Arkadach Kubickiego pod Zamkiem Królewskim. Impreza potrwa do niedzieli 2 grudnia.

Na targach swoją ofertę zaprezentuje prawie dwustu wystawców z całej Polski: wydawcy książek historycznych, wydawnictwa muzealne, wydawnictwa biblioteczne, instytucje kultury, producenci gier planszowych i strategicznych, producenci filmowi. Pierwszy raz na targi przyjadą wystawcy z Białorusi i z Rosji – informują organizatorzy.

W ramach targów odbędzie się także Salon Książki Muzealnej, Salon Bibliotek, Salon Książki Białoruskiej, liczne spotkania z autorami, pokazy filmów historycznych i grup rekonstrukcyjnych itp. Tradycyjnie już wręczone zostaną także Nagrody KLIO za najlepsze książki historyczne.

Więcej informacji: pwkh.pl

Białystok: po stłumieniu zbrojnego podziemia

Od 29 do 30 listopada w siedzibie białostockiego oddziału IPN (ul. Warsztatowa 1A) odbędzie się konferencja naukowa pt. Epigoni. Konspiracja antykomunistyczna w Polsce po 1950 r. poświęcona ostatniemu etapowi walki i oporu zbrojnego przeciwko komunistycznemu zniewoleniu w latach 1951–1956.

Więcej informacji: ipn.gov.pl

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Tomasz Leszkowicz
Doktor historii, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Publicysta Histmag.org, redakcji merytorycznej portalu w l. 2006-2021, redaktor naczelny Histmag.org od grudnia 2014 roku do lipca 2017 roku. Specjalizuje się w historii dwudziestego wieku (ze szczególnym uwzględnieniem PRL), interesuje się także społeczno-polityczną historią wojska. Z uwagą śledzi zagadnienia związane z pamięcią i tzw. polityką historyczną (dawniej i dziś). Autor artykułów w czasopismach naukowych i popularnych. W czasie wolnym gra w gry z serii Europa Universalis, słucha starego rocka i ogląda seriale.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone