Przegląd imprez historycznych (6.02–12.02.2012)

opublikowano: 2012-02-02 19:42
wolna licencja
poleć artykuł:
Jakie ciekawe imprezy historyczne odbędą się w przyszłym tygodniu? Gdzie warto się wybrać? Prezentujemy nasz krótki przegląd wydarzeń z największych miast Polski.
REKLAMA

Kraków: Hołd pruski znów w Polsce!

23 stycznia słynny obraz Jana Matejki powrócił do krakowskich Sukiennic z gościnnej wystawy w Berlinie. Z tej okazji Muzeum Narodowe w Krakowie organizuje w najbliższy weekend cykl spotkań pt. Przywitaj „Hołd pruski” Jana Matejki!

4 i 5 lutego między 11:00 a 15:00 w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach odbędą się mini-wykłady poświęcone obrazowi oraz spotkania z kustoszem Zamku Królewskiego na Wawelu Agnieszką Janczyk oraz konserwatorem sztuki Elżbietą Zygier.

Więcej informacji: muzeum.krakow.pl

Białystok: rodzinna podróż w średniowiecze

Również w niedzielę 5 lutego między 15:00 a 17:00 Muzeum Wojska w Białymstoku wspólnie ze stowarzyszeniem Bellum et Populus zaprasza rodziny z dziećmi na spotkanie z historią średniowiecza.

Jak wyglądał rycerz? Czy musiał być silny? Co go trapiło? Jak odreagowywał stres? Na te i inne, banalne z pozoru pytania, znajdziemy wcale niebanalne odpowiedzi. Mamy dla Was ciekawostki związane z kulturą materialną średniowiecza, czyli m. in. jedzeniem, piciem, grami, zabawami, muzyką, tańcem, no i oczywiście walką. To wszystko postaramy się przybliżyć w czasie niedzielnych zajęć. A przy tym zapewniamy mnóstwo niespodzianek i śmiechu – zapowiadają organizatorzy.

Więcej informacji (w tym o zapisach): mwb.com.pl

Warszawa: Niepokorni i ich losy

Również w środę w Centrum Edukacyjnym IPN Przystanek Historia (ul. Marszałkowska 21/25) w Warszawie odbędzie się dyskusja pt. Czego uczą biografie? zorganizowaną na marginesie książki Pochwała niepokory. Historie niezwykłe.

Autorzy esejów Dariusz Skorupa, Zygmunt Saloni, Jacek Bąk, Jacek Konik będą rozmawiać o biografiach bohaterów, fascynujących ludziach niepokornych wobec życia, samodzielnych w swoich wyborach i zastanawiać się czego te biografie uczą. Jacek Kuroń, Stefan Kisielewski, Adam Chmielowski czyli św. Brat Albert, Janusz Szpotański, Marek Kotański, o. Joachim Badeni, Wacław Sieroszewski, Czesław Tański, Andrzej Małkowski, ks. Jan Zieja, Simona Kossak to bohaterowie książki. Dyskusję poprowadzi Wiesława Młynarczyk – zapowiadają organizatorzy.

REKLAMA

Więcej informacji: przystanekhistoria.ipn.gov.pl

Warszawa: Historia kontrfaktyczna?

W środę 8 lutego o godz. 18:00 w warszawskim Domu Spotkań z Historią (ul. Karowa 20) odbędzie się promocja książki Andrzeja Wielowieyskiego pt. Na rozdrożach dziejów. Historie prawdziwe i alternatywne. Obok autora, gośćmi spotkania będą prof. Andrzej Friszke, dr hab. Leszek Moczulski oraz prof. Andrzej Paczkowski.

Książka zawiera eseje historyczne o ważnych wydarzeniach w polskiej historii (od Grunwaldu po czasy współczesne). Autor w barwny sposób przedstawia dzieje kraju, szczególną uwagę poświęcając decyzjom politycznym i postawom rządzących. Próbuje wyjaśnić dlaczego i w jaki sposób doszło do kluczowych wydarzeń i jakie możliwe były „historie alternatywne”, przy czym rozważania oparte są na rzetelnej analizie ówczesnej rzeczywistości – informują organizatorzy spotkania.

Więcej informacji: dsh.waw.pl

Poznań: odkryj historię piastowskiego grodu!

Przyszły tydzień w Poznaniu ponownie należeć będzie do Centrum Turystyki Kulturowej TRAKT i jego akcji Odkryj Ostrów Tumski.

Centrum Turystyki Kulturowej TRAKT zaprasza na poznański Ostrów Tumski i zachęca do udziału w akcji Terra Incognita – odkryj Ostrów Tumski!, która otwiera wrota do przeszłości bliskiej i odległej. To dobre miejsce na start dla początkujących turystów i historyków. Dlaczego? Bo tu się Polska zaczęła… Przez cały rok 2012 zorganizowany będzie cykl atrakcji w postaci prelekcji, wycieczek, reportaży i artykułów, które przybliżą burzliwe dzieje Ostrowa Tumskiego. Co miesiąc prezentowane będą kolejne zagadkowe, nurtujące, czasami kontrowersyjne tematy, które pozwolą odpowiedzieć na pytania: Ile lat ma miecz św. Piotra? Jaką rewolucję w Poznaniu wprowadziła Akademia Lubrańskiego? Ile złota jest w Złotej Kaplicy? Jak wyglądały magnackie pogrzeby rodziny Górków? Jak zmieniała się katedra przez 1000 lat istnienia? – informują autorzy projektu.

Tym razem obiektem zainteresowania będzie wczesnopiastowska historia poznańskiego grodu. 8 lutego o godz. 19:00 w Cafe Misja (ul. Gołębia 1) odbędzie się prelekcja towarzysząca wydarzeniu, zaś w sobotę 11 lutego o godz. 12:00 spod Kościoła NMP na Ostrowie Tumskim wyruszy wycieczka poświęcona tej właśnie tematyce.

REKLAMA

Akcji towarzyszą także wydarzenia medialne – na stronie poznan.pl można zapoznać się z artykułem Czy Poznań Mieszka mógł olśnić Dobrawę?, zaś w niedzielę 5 lutego o godz. 15:10 Radio Emaus nada poświęconą tej tematyce audycje.

Więcej informacji: poznan.pl

Warszawa: dzień z dokumentem

Czwartek 9 lutego w Muzeum Niepodległości w Warszawie (al. Solidarności 62) stać będzie pod znakiem filmów i trudnej historii II wojny światowej.

O godz. 13:00 rozpocznie się spotkanie z Sybiraczką Zofią Wężyk-Machowską, autorką książki Retrospekcja. Z Baranowicz Przez Syberię do Gdańska, któremu towarzyszyć będzie projekcja filmu Losy zesłańców Sybiru w reżyserii Henryka Okulewicza.

O godz 19:00 natomiast w ramach cyklu Ślady odbędzie się projekcja filmu Hanny Etemadi Tadeusz Gajcy, poeta, powstaniec, piewca młodości i śmierci.

Warszawa: Dzień Pamięci

W piątek 10 lutego o godz. 17:00 w Centrum Edukacyjnym IPN Przystanek Historia w związku z kolejną rocznicą pierwszych sowieckich wywózek z Kresów Wschodnich w 1940 r. odbędzie się spotkanie 10 luty 1940 – Pamiętajmy o Sybirakach. W jego trakcie odbędzie się prezentacja filmu dokumentalnego Rekonstrukcja historyczna deportacji Polaków do ZSRR 10 lutego 1940 roku oraz otwarcie wystawy Pod obcym niebem. Mieszkańcy Litwy w sowieckich łagrach i na zesłaniu w latach 1940–1958 przygotowanej przez Muzeum Ofiar Ludobójstwa w Wilnie. Będzie ona prezentowana w Centrum Edukacyjnym do 28 lutego.

Współorganizatorem wydarzenia jest Fundacja Kresy-Syberia.

Warszawa: stolica na ekranie

Następny weekend w Domu Spotkań z Historią stać będzie pod znakiem pokazów filmowych. W sobotę i niedzielę odbędzie się 7 pokazów filmu Krzysztofa Jaszczyńskiego i Andrzeja Kałuszki Przelot nad zdobytym miastem.

REKLAMA

Natomiast w niedzielę 12 lutego o godz. 16:00 w ramach cyklu „Kino, kawa i Warszawa” odbędzie się pokaz filmu fabularnego Dziewczyny do wzięcia (1972, reż. Janusz Kondratiuk) oraz dokumentu Krystyna M (1973, reż. Kazimierz Karabasz). Pokażemy stolicę początku lat 70., kiedy dla wielu przyjezdnych była symbolem wielkomiejskości, dawała nadzieję na pracę, trwały związek, lepsze życie, rozrywkę. Film Kondratiuka to wnikliwa, pełna ironicznego humoru historia trzech panien, które wyprawiają się w sobotę do Warszawy „po męża” i odrobinę wielkomiejskiego blichtru, natomiast Krystyna M. jest pełnym ciepła, dokumentalnym obrazem mówiącym o tych samym zjawisku społecznym – zapowiadają organizatorzy pokazu.

Więcej informacji: dsh.waw.pl (1, 2)

Warszawa: z zakamarków KoLekcji...

W niedzielę 12 lutego o godz. 14:00 w warszawskiej Królikarni – oddziale Muzeum Narodowego (ul. Puławska 113a) w ramach cyklu To lubię... Niedzielne spotkania z dziełem sztuki towarzyszącego wystawie KoLekcja w Królikarni odbędzie się wykład Barbary Tichy Gerrit Willemsz. Heda, Martwa natura z nautilusem. Obowiązuje bilet wstępu na wystawę.

Łódź: z historii judaizmu

12 lutego o godz. 11:00 w Oddziale Kultur i Tradycji Wyznaniowych Muzeum Miasta Łodzi (pl. Wolności 2) odbędzie się kolejny wykład z cyklu Lubię wiedzieć. W tym tygodniu nosi on tytuł: Co to jest chasydyzm? Od nowatorstwa do esencji judaizmu.

Czym jest chasydyzm, oraz co wiemy o nowatorskiej filozofii i religijności chasydzkiej, żywo praktykowanej przez Żydów mieszkających w przedwojennej Polsce, to pytania, na które spróbujemy odpowiedzieć w trakcie niedzielnego spotkania z cyklu Lubię wiedzieć. Chasydyzm, który dla większości z nas pozostaje zagadką, narodził się, rozwijał i umacniał na terenach dawnej Rzeczypospolitej. To w Rzeczypospolitej, i tylko w niej, przekształcił się pod koniec osiemnastego wieku w ruch masowy, przyjmując charakterystyczne cechy i koloryt, trudne do wyobrażenia w innym historycznym i geograficznym kontekście. W swej dojrzałej formie obecny był w Polsce do 1939 roku. [...] Podczas spotkania ilustrowanego pokazem multimedialnym, pojawią się opowieści o chasydach, ich obyczajach, mistycznych śpiewach i tańcach. Opowiemy o wyjątkowej pozycji cadyka - religijnego przywódcy chasydów. Poznamy chasydzki styl życia oraz wpływ myśli kabalistycznej na ich praktyki i wierzenia – piszą organizatorzy.

Ze względów organizacyjnych ilość miejsc jest ograniczona – organizatorzy proszą o zgłaszanie obecności pod numer telefonu: 250 51 30 lub 698 920 924.

Więcej informacji: www.muzeum-lodz.pl

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Tomasz Leszkowicz
Doktor historii, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Publicysta Histmag.org, redakcji merytorycznej portalu w l. 2006-2021, redaktor naczelny Histmag.org od grudnia 2014 roku do lipca 2017 roku. Specjalizuje się w historii dwudziestego wieku (ze szczególnym uwzględnieniem PRL), interesuje się także społeczno-polityczną historią wojska. Z uwagą śledzi zagadnienia związane z pamięcią i tzw. polityką historyczną (dawniej i dziś). Autor artykułów w czasopismach naukowych i popularnych. W czasie wolnym gra w gry z serii Europa Universalis, słucha starego rocka i ogląda seriale.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone