Przepłynąć Atlantyk łodzią z papirusu

opublikowano: 2007-08-14 07:19
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
W ciągu ostatniego tygodnia żeglarze biorący udział w międzynarodowym projekcie z dziedziny archeologii eksperymentalnej przepłynęli łodzią z papirusu 500 km.
REKLAMA

Plan żeglarzy jest prosty – przepłynąć Atlantyk tratwą z papirusu. 10-osobowa załoga łodzi „Abora III” pod dowództwem Dominique'a Goerlitza chce w ten sposób udowodnić, że już starożytni Egipcjanie mogli pływać między Afryką i Ameryką. Za tym, że tak było przemawiają m.in. ślady nikotyny i kokainy, odnalezione w mumii Ramzesa II. Te specyfiki nasza cywilizacja poznała dopiero dzięki wyprawom Krzysztofa Kolumba.

W roku 1970 Norweg Thor Heyerdahl odbył na podobnej łodzi rejs z Afryki do Ameryki łatwą trasą południową. Sukces zawdzięczał przede wszystkim prądowi równikowemu i regularnie wiejącemu pasatowi, które popychały tratwę na zachód.

Goerlitz chce przebyć trudniejszą drogę przez Północny Atlantyk. W sumie ma do pokonania ponad siedem tys. km do wybrzeży Hiszpanii.

W ciągu 32 dni na morzu 12-metrowa łódź pokonała ponad 1400 km. Z powodu braku wiatru przez pierwsze dwa tygodnie nie udało się przebyć nawet połowy zaplanowanego na pierwszy miesiąc dystansu i dotrzeć do Azorów. Załoga ma jednak ze sobą jedzenie i picie na 90 dni, więc długi czas spędzony na morzu nie jest problemem. Żeglarze mogą też korzystać ze złowionych po drodze ryb i wody deszczowej.

O wynikach wyprawy z pewnością będziemy jeszcze informować.

źródło: onet.pl

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Katarzyna Wylon
Absolwentka studiów licencjackich z socjologii reklamy i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Śląskim, studentka II roku studiów magisterskich (dziennikarstwo) na Uniwersytecie Wrocławskim. Pracuje w branży PR. Miłośniczka dobrej literatury i kina, kolekcjonerka reklam prasowych.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone