Prześwietlenie szkockiej historii

opublikowano: 2008-05-22 23:53
wolna licencja
poleć artykuł:
Zbiór fałszywych mitów – taki obraz szkockich dziejów wyłania się z książki Hugh’a Trevor-Ropera _The Invention of Scotland: Myth and History_, która niebawem ukaże się w Wielkiej Brytanii.
REKLAMA

Hugh Redwald Trevor-Roper, Baron Dacre of Glanton (15.01.1914–26.01.2003) wykładał w Oxfordzie i Cambridge, zajmował się historią wczesnej epoki nowożytnej i hitlerowskich Niemiec, sympatyzował z francuską szkołą historyczną Annales. The Invention of Scotland: Myth and History jest ostatnią książką tego zasłużonego brytyjskiego historyka.

Stawia on w niej tezę, że wiele z symboli historii Szkocji powstało nie w czasach starożytności i średniowiecza, a w XVIII wieku. Udowadnia m.in., że słynny kilt został wymyślony przez Anglika Thomasa Ravlinsona, który nakazał skrócić pledy noszonych przez pracujących dla niego Szkotów. Podobnym fałszerstwem miały by być tzw. Pieśni Osjana, pradawnego szkockiego barda. Wydał (i najprawdopodobniej stworzył) je wczesnoromantyczny poeta James Macpherson, twierdząc, że odkrył je i przetłumaczył na angielski. Liczne zafałszowania miała zawierać także pochodząca z 1320 r. deklaracja z Arbroath, w której podano imiona wielu zmyślonych królów, co miało potwierdzić pobyt Szkotów na wyspie przed najazdem Piktów. W Szkocji mit gra dużo większą rolę w historii niż w Anglii – twierdzi brytyjski historyk.

Książka już wywołała komentarze wśród historyków szkockich. Michael Fry zauważa, że tradycja noszenia tartanu (tkaniny w „szkocką kratę” z której robi się kilty) pochodzi ze średniowiecza, podobnie jak ślady szkockiej literatury.

Źródło: Archeowieści, The Times.

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Tomasz Leszkowicz
Doktor historii, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Publicysta Histmag.org, redakcji merytorycznej portalu w l. 2006-2021, redaktor naczelny Histmag.org od grudnia 2014 roku do lipca 2017 roku. Specjalizuje się w historii dwudziestego wieku (ze szczególnym uwzględnieniem PRL), interesuje się także społeczno-polityczną historią wojska. Z uwagą śledzi zagadnienia związane z pamięcią i tzw. polityką historyczną (dawniej i dziś). Autor artykułów w czasopismach naukowych i popularnych. W czasie wolnym gra w gry z serii Europa Universalis, słucha starego rocka i ogląda seriale.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone