„Przeżyłem sowieckie łagry. Wspomnienia” i „Kadisz dla Ruth” (informacja)

opublikowano: 2012-10-08 15:16
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Dziś prezentujemy nowości Wydawnictwa Promic. Ksiądz Hermanowicz w latach 1948-1955 na własnej skórze doświadczył życia w sowieckich łagrach. Z kolei „Kadisz dla Ruth” opowiada o historii niezwykłej przyjaźni między małym chłopcem a żydowską dziewczynką, mieszkającą po sąsiedzku. W latach trzydziestych, w Niemczech. Gorąco polecamy!
REKLAMA
Józef Hermanowicz MIC
Przeżyłem sowieckie łagry. Wspomnienia
cena:
29,90 zł
Wydawca:
Promic
Rok wydania:
2012
Okładka:
miękka ze skrzydełkami
Liczba stron:
380
Format:
118 x 190 mm
ISBN:
978-83-7502-362-6

Trudno oderwać się od lektury tych wspomnień przywołujących pobyt Autora w sowieckich łagrach. Ksiądz Hermanowicz w latach 1948-1955 na własnej skórze doświadczył dobrodziejstw tego „raju” na ziemi, o którym wcześniej pisali chociażby Sołżenicyn w „Archipelagu Gułag” czy Herling-Grudziński w „Innym świecie”. Niemniej ten zapis jest inny. Autor o swej poniewierce opowiada językiem barwnym, obrazowym, stroniąc od epatowania martyrologią. W swej pełnej humoru gawędzie, może czasem gorzkiej jak piołun, stara się ukazać jasną stronę obozowego życia. Mówi więc o ludziach, ich słabościach i nadziei, która pozwalała w tym piekle na ziemi po prostu przetrwać.

Gdy w roku 1966 książka ta ukazała się po raz pierwszy nakładem londyńskiego VERITAS-u, opatrzono ją obszerną notą, w której pewien niepokój, zważywszy na wydarzenia ostatnich lat, ale i zupełnie bliskie, budzą i dziś zapisane wtedy słowa: "[…] wielu mogło ulec wrażeniu, że jednak i w Rosji zachodzą «głębokie przemiany», że «wiele się zmieniło»… Zapewne i to, i tamto zmieniło się – zanotowano wówczas – ale system zakłamania, terroru, bezprawia – trwa nadal”.

Kadisz dla Ruth. O przyjaźni w czasie nienawiści

Kurt Witzenbacher
Kadisz dla Ruth. O przyjaźni w czasie nienawiści
cena:
23,90 zł
Wydawca:
Promic
Rok wydania:
2012
Okładka:
miękka ze skrzydełkamo
Liczba stron:
180
Format:
114 x 190 mm
ISBN:
978-83-7502-344-2

W napięciu czyta się tę historię dziecięcej przyjaźni między małym chłopcem a żydowską dziewczynką, mieszkającą po sąsiedzku. Ich przyjaźń, szczera i serdeczna, nie miała przyszłości. Zrodziła się bowiem w latach trzydziestych. W Niemczech.

We wspomnieniach Autora barwne obrazy i mroczne cienie splatają się w opowieść o nagle zniszczonych więziach, choć dziecięcych, to już mocnych. Nie jest to prosta historia, ale zostaje opowiedziana przez autora w prosty sposób, a przy tym tak, że porusza do głębi. Obok Dziennika Anny Frank i Krótkiego życia Sophie Scholl opowiada o przyjaźni w trudnych czasach, o odwadze oraz stosunku do wiary własnej i obcej.

Zobacz też inne książki z oferty Wydawnictwa Promic!

REKLAMA
Komentarze

O autorze

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone