Przyznano Nagrodę im. W. Felczaka i H. Wereszyckiego

opublikowano: 2010-12-13 15:30
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Laureatem tegorocznej nagrody im. Wacława Felczaka i Henryka Wereszyckiego został Jan Jacek Bruski za książkę _Między prometeizmem a Realpolitik_. Nagrodę honorową otrzymał Andrzej Kastory.
REKLAMA

Wręczenie nagród odbyło się 13 grudnia w Auli Collegium Maius w Krakowie. Wyróżniona książka, Między prometeizmem a Realpolitik. II Rzeczpospolita wobec Ukrainy sowieckiej 1921-1926 (wyd. Historia Iagiellonica), traktuje o geopolitycznej rozgrywce między Polską a Związkiem Radzieckim prowadzonej po traktacie ryskim. Dr Jan Jacek Bruski z Uniwersytetu Jagiellońskiego specjalizuje się w dziejach najnowszych ze szczególnym uwzględnieniem Ukrainy. Warto dodać, że już osiem lat temu był nominowany do Nagrody im. W. Felczaka i H. Wereszyckiego za książkę Petlurowcy. Centrum Państwowe Ukraińskiej Republiki Ludowej na wychodźstwie 1919-1924.

Prof. dr hab. Karol Musioł, rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, i prof. dr hab. Andrzej Banach, dziekan Wydziału Historycznego UJ, wręczają nagrodę dr. Janowi Jackowi Bruskiemu.
Przemówienie dr. Jana Jacka Bruskiego.

Prof. Andrzej Kastory z Uniwersytetu Pedagogicznej zajmuje się najnowszymi dziejami Europy Środkowej w szerokim tego pojęcia znaczeniu. W jego dorobku można odnaleźć prace praktycznie o wszystkich państwach tego rejonu, zaczynając od Finlandii na północy, a kończąc na Grecji na południu. Nagrodzona książka jego autorstwa, Wielka Brytania wobec wydarzeń w Europie Środkowej w latach II wojny światowej, ukazała się nakładem Wydawnictwa Naukowego Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

Prof. dr hab. Andrzej Kastory (z lewej) i dr Jan Jacek Bruski, tegoroczni laureaci Nagrody im. Wacława Felczaka i Henryka Wereszyckiego.

Patroni nagrody, Wacław Felczak (1916-1993) i Henryk Wereszycki (1898-1990), to wybitni badacze Europy Środkowej, głównie XIX-wiecznej. Nagroda ich imienia została ustanowiona w 2001 roku przez krakowski oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego i Wydział Historyczny Uniwersytetu Jagiellońskiego. Naprzemiennie przyznawana jest autorom polskim i zagranicznym za publikacje, poświęcone dziejom Europy Środkowo-Wschodniej w XIX i XX wieku. Fundatorem nagrody (10 000 zł) jest Wydawnictwo Literackie.

Publiczność, wśród której było wielu reprezentantów krakowskiego środowiska historycznego, wypełniła Aulę Collegium Maius.

W trakcie dzisiejszej uroczystości Krzysztof Zawadzki, aktor Starego Teatru w Krakowie, odczytał fragmenty korespondencji Wacława Felczaka i Henryka Wereszyckiego, które przekonywały, że obaj badacze mieli też poczucie humoru. Inną dodatkową atrakcją był minikoncert Zespołu Pieśni i Tańca Uniwersytetu Jagiellońskiego "Słowianki". Z kolei Michał Szot, prezes Koła Naukowego Historyków Studentów UJ, zaprezentował krótki film, ukazujący różne aspekty działalności tej zasłużonej korporacji studenckiej.

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Michael Morys-Twarowski
Doktorant w Instytucie Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Współautor monografii Dzieje Cieszyna (2010). Publikował artykuły m.in. w „Polskim Słowniku Biograficznym”, „Studiach Historycznych” i „Pamiętniku Cieszyńskim”.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone