Ramię przy ramieniu? Żydzi w polskich dążeniach niepodległościowych 1794–1918 – nowa wystawa czasowa ŻIH

opublikowano: 2022-11-14 06:01
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Dlaczego niektórzy Żydzi angażowali się w walkę o powrót Polski na mapę Europy? Co zniechęcało innych do patriotycznego zrywu? Na pytania te próbuje odpowiedzieć nowa wystawa czasowa w Żydowskim Instytucie Historycznym im. Emanuela Ringelbluma. Otwarcie wystawy dla publiczności odbyło się 13 listopada na ul. Tłomackie 3/5 w Warszawie.
REKLAMA

Ekspozycja prezentuje 150 oryginalnych dzieł z epoki: ryciny, zdjęcia i obrazy. Najstarsze pochodzą z ok. 1800 r., najnowsze z lat 30. XX w. Przedstawiają wspólne zmagania z rosyjskim wrogiem, braterstwo na zesłaniu, a także epizody dyskryminacji ze strony Polaków. Dokumentują udział konkretnych osób w czynie zbrojnym. Jedną z nich jest Berek Joselewicz, który stał się symbolem pojednania polsko–żydowskiego i walki o niepodległość wspólnej Ojczyzny.

Henryk Aschenbrenner, Portret Berka Joselewicza, litografia, papier, ok. 1859, Muzeum Narodowe w Warszawie

Wystawie towarzyszy bogaty program wydarzeń towarzyszących – spotkania poświęcone m.in. Karolowi Beyerowi i Maksymilianowi Fajansowi, fotografom Warszawy, udziałowi polskich Żydów w rewolucji 1905 roku czy przemianom przestrzeni miejskiej Warszawy w XIX wieku, a także oprowadzania i spacery śladami żydowskich bohaterów powstań narodowych.

To losy Żydów warszawskich – szczególnie tak zwane zbratanie polsko-żydowskie podczas wielkich manifestacji patriotycznych w 1861 roku – znajdują się w centrum ekspozycji. Jak pisze kurator wystawy Jakub Bendkowski:

Warszawa była nie tylko miejscem patriotycznych pochodów rozpędzanych przez carską policję, ale też terenem działań spiskowców, takich jak Aleksander Sochaczewski (Lejb Sonder). To z tego ośrodka, głównie ze środowiska maskilów, rekrutowali się Żydzi – powstańcy styczniowi, którzy działali później w całym Królestwie. (…)

Pamiętać przy tym należy, że nad miastem górowała Cytadela, przez którą wiodła droga na katorgę. Wielu żydowskich powstańców – także tych działających daleko od Warszawy – przez bramę twierdzy udało się na daleką Syberię, gdzie spędziło wiele lat, a niekiedy nigdy z niej nie powróciło.

Plakat wystawy

Na plakacie wystawy widzimy fotografię dziewięciu mężczyzn, Polaków i Żydów, aresztowanych w październiku 1861 roku za udział w obchodach rocznicy śmierci Tadeusza Kościuszki w Warszawie i zesłanych na Syberię. Są to:

  •      Stanisław Ambrożewicz (Ambroziewicz), student Akademii Medyko-Chirurgicznej,
  •      Jakub Feingold, subiekt,
  •      Władysław Garczyński,
  •        Bernard Goldmann, student Akademii Medyko-Chirurgicznej, uczestnik powstania styczniowego, aresztowany, uciekł z więzienia, od 1870 w Galicji, polityk, poseł do galicyjskiego Sejmu Krajowego,
  •       Józef Hertz, subiekt, następnie kupiec w Warszawie,
  •        Saladyn Ramlow (Ramloff), lekarz, student Akademii Medyko-Chirurgicznej, słuchacz Polskiej Szkoły Wojskowej w Cuneo, w powstaniu styczniowym lekarz obozowy, organizator ambulansów i lekarzy wojskowych w czasie wojny francusko-pruskiej, lekarz przy budowie Kanału Panamskiego,
  •        Henryk Senator, student Akademii Medyko-Chirurgicznej w Warszawie,
  •        Maksymilian (Maurycy) Unszlicht, absolwent Szkoły Rabinów, student Akademii Medyko-Chirurgicznej,
  •       Leon Wagenfisz, uczył się w Szkole Rabinów, student Akademii Medyko-Chirurgicznej, uczestnik powstania styczniowego, ponownie aresztowany, więziony w Cytadeli Warszawskiej, zesłany na ciężkie roboty, powrócił do Warszawy po 20 latach.

Jan Feliks Piwarski, Fryderyk Dietrich, Antoni Dal Trozzo, Straż bezpieczeństwa żydowska, akwatinta, papier, 1831, Muzeum Narodowe w Warszawie

Wystawę można oglądać w siedzibie ŻIH do 26 marca 2023 r.

Ramię przy ramieniu? Żydzi w polskich dążeniach niepodległościowych 1794-1918

Wystawa czasowa 13.11.2022-26.03.2023

Koncepcja: Monika Krawczyk

Kuratorzy: Jakub Bendkowski, Paweł Fijałkowski

Autorzy tekstów: Jakub Bendkowski, Paweł Fijałkowski, Marek Gałęzowski

Projekt wystawy: Aneta Faner

Wykonanie: Kontra Pracownia Plastyczna Tomasz Marzec

Identyfikacja wizualna i projekt katalogu: Bartosz Tymosiewicz

Redakcja: Aleksandra Żdan

Opieka konserwatorska: Violetta Bachur

Komunikacja i program wydarzeń towarzyszących: Przemysław Batorski i Franciszek Bojańczyk

Wypożyczający: Biblioteka Narodowa, Muzeum Niepodległości, Muzeum Narodowe w Krakowie, Muzeum Narodowe w Warszawie

Partnerzy: Muzeum Narodowe w Warszawie, Biblioteka Narodowa, Muzeum Niepodległości

Patronat Honorowy: Ambasada Republiki Litewskiej w Rzeczypospolitej Polskiej

Patronat medialny: TVP Kultura, Histmag.org, Jetline, Stroer

Kontakt w sprawie wystawy:

Dział Projektów Kulturalnych i Komunikacji, [email protected] tel. 22 827 92 21 wew. 109

Finansowanie:

Projekt pn. „Organizacja wystaw dotyczących bohaterstwa Żydów w dziejach Polski” dofinansowano z środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone