Rozmowy o historii 2.0: jak Polacy i inne narody wybijały się na niepodległość? [video]

opublikowano: 2013-11-11 09:24
wolna licencja
poleć artykuł:
Odzyskiwanie lub uzyskiwanie niepodległości przez państwa i narody to proces szeroki i nie zawężający się tylko do 1918 roku. Jak dochodzi się do niepodległości? Jaką tradycję wybierają powstające twory? O tym i innych problemach opowiada prof. Marcin Kula, historyk z Uniwersytetu Warszawskiego. Zapraszamy do obejrzenia!
REKLAMA

Czy odzyskanie niepodległości przez Polskę można porównywać z walkami o niepodległość Stanów Zjednoczonych czy państw Ameryki Łacińskiej lub powojennym procesem dekolonizacji? Uważam, że jest możliwe rozpatrywanie historii nie przez odwołanie się do prostych chronologii czy faktografii, ale przez przyglądanie się pewnym problemom. Jednym z nich jest właśnie to, jak różne państwa wybijały się na niepodległość. Myślę, że w tym wypadku studia porównawcze są bardzo pożyteczne - dzięki nim możemy zobaczyć to, co jest specyficznego dla danego przypadku, i to, co jest powtarzalne w każdym kraju, o którym będziemy mówić - opowiada nam o swojej metodzie prof. Marcin Kula.

Zobacz też:

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Przemysław Mrówka
Absolwent Instytut Historycznego UW, były członek zarządu Koła Naukowego Historyków Wojskowości. Zajmuje się głównie historią wojskowości i drugiej połowy XX wieku, publikował, m. in. w „Gońcu Wolności”, „Uważam Rze Historia” i „Teologii Politycznej”. Były redaktor naczelny portalu Histmag.org. Miłośnik niezdrowego trybu życia.

Wszystkie teksty autora
Paweł Rzewuski
Absolwent filozofii i historii Uniwersytetu Warszawskiego, doktorant na Wydziale Filozofii i Socjologii UW. Publikował w „Uważam Rze Historia”, „Newsweek Historia”, „Pamięć.pl”, „Rzeczpospolitej”, „Teologii Politycznej co Miesiąc”, „Filozofuj”, „Do Rzeczy” oraz „Plus Minus”. Tajny współpracownik kwartalnika „F. Lux” i portalu Rebelya.pl. Wielki fan twórczości Bacha oraz wielbiciel Jacka Kaczmarskiego i Iron Maiden.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone