Sensacja archeologiczna w Gdańsku

opublikowano: 2006-08-18 20:42
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Wyniki badań archeologicznych w Gdańsku wskazują na to, że miasto rozwijało się znacznie szybciej niż dotąd sądzono.
REKLAMA

Do takich wniosków doszli archeologowie prowadzący wykopaliska wokół Nowej Pakowni (spichlerza z 1750 r.). Okazało się, że budynek stoi na starszej o ponad dwieście lat warstwie, a pod nią już widać zarysy kolejnych– średniowiecznych– zabytków.

Odkrycie zmusza historyków do weryfikacji dziejów Gdańska. Okazuje się bowiem, że Wyspa Spichrzów, na której znajduje się Nowa Pakownia, była osuszona dużo wcześniej niż sądzono. Szybciej także przybrała charakter miejski (dotąd sądzono, że długo były to tereny wiejskie).

Znalezione na badanym terenie eksponaty wskazują, że znajdowały się tam zakłady produkujące m.in. grzebienie, lustra, rękojeści do noży oraz obuwie. Znaleziska, po zbadaniu i po renowacji Nowej Pakowni, trafią na stałą wystawę.

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Bartosz Pyzder
Autor nie nadesłał informacji na swój temat.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone