Skarb Solidarności - rekrutacja

opublikowano: 2014-02-25 08:30
wolna licencja
poleć artykuł:
25 lat po upadku komunizmu Centrum Myśli Jana Pawła II chce przypomnieć, czym była – i wciąż jest – solidarność. Taki cel stawia sobie program „Skarb Solidarności”, który skierowany jest do studentów, doktorantów i osób pracujących. Rekrutacja trwa do 28 lutego.
REKLAMA

Dzięki hojnemu wsparciu amerykańskiej fundacji Fetzer Institute 10 wybranych osób będzie przez następne pół roku spotykać się z najlepszymi polskimi i zagranicznymi ekspertami: Dariuszem Gawinem, Ireneuszem Krzemińskim, Zdzisławem Krasnodębskim, Czesławem Porębskim, Zbigniewem Stawrowskim, a także prof. Danielem Philpottem, pionierem badań nad rolą religii w międzyludzkim pojednaniu, czy prof. Andrea Bartolim, który ostatnie trzy dekady spędził prowadząc skuteczne projekty pokojowe na całym świecie. Ale o solidarności najlepiej opowiedzą jej praktycy, dziś często zapomniani. Jerzy Wieteszka, fotograf „Solidarności”, który wystąpił w spocie promującym program, nie kryje wzruszenia, gdy młodzi ludzie zgadzają się, że „Solidarność należy dokończyć”. Z kolei Grzegorz Popielczyk, przywódca „Solidarności” z Żyrardowa, czeka na to, aż znów powróci to, co w czasach „Solidarności” było naturalne: pomoc potrzebującym.

Czerpiąc ze spotkań ze świadkami i ekspertami, uczestnicy programu stworzą praktyczny przewodnik „Solidarność krok po kroku” (w polskiej i angielskiej wersji językowej), który odpowie na pytanie: czym jest prawdziwa solidarność i jak można ją przywrócić? Dzięki specjalistom z Centrum Myśli Jana Pawła II, podręcznik stanie się podstawą filmu dokumentalnego oraz scenariuszy lekcyjnych, które trafią do polskich szkół. Wreszcie, uczestnicy programu w serii rozmów grupowych skonfrontują polskich polityków z duchowym dziedzictwem solidarności. Zwieńczeniem programu będzie międzynarodowa konferencja w Parlamencie Europejskim. Jeśli warto odkrywać skarb solidarności, to tylko po to, żeby spróbować zmienić świat.

Koordynatorem programu jest dr Elżbieta Ciżewska. Jej doktorat, opublikowany przez Narodowe Centrum Kultury pod tytułem „Filozofia publiczna Solidarności” (2010), został wyróżniony w konkursie pod patronatem Prezydenta RP na najlepszą pracę doktorską oraz otrzymał Nagrodę Prezesa Rady Ministrów.

Dołącz do wyjątkowej grupy – odkryj Skarb Solidarności i pokaż go światu. Projekt jest skierowany do ambitnych studentów, doktorantów i osób pracujących. Szukamy 10 osób.

Przebieg projektu:

  • seminaria z ekspertami (marzec-maj 2014)
  • spotkania ze świadkami „Solidarności” (maj 2014)
  • seminarium wyjazdowe - opracowanie koncepcji podręcznika „Solidarność krok po kroku” (29-31 sierpnia 2014)
  • objazd po miejscach związanych z „Solidarnością” i spotkania z jej twórcami (22-29 września 2014)
  • spotkania z polskimi politykami (w wybranym przez uczestników terminie)
  • międzynarodowa konferencja w Parlamencie Europejskim (maj 2015)

Program spotkań:

  • 13 marca – Debata otwierająca: Skarb solidarności – prof. Zdzisław Krasnodębski, prof. Ireneusz Krzemiński, dr Mateusz Fałkowski, dr Paweł Kuczyński, dr Michał Łuczewski
  • 15 marca – Istota solidarności – prof. Zbigniew Stawrowski, dr Michał Łuczewski
  • 22 marca – Duchowe korzenie solidarności – prof. Jacek Kopciński, prof. Czesław Porębski, dr Sebastian Duda
  • 12 kwietnia – Polskie doświadczenie solidarności – dr Elżbieta Ciżewska, dr Dariusz Gawin,
  • 10 maja – Transformacyjna siła solidarności – dr Paweł Rojek, dr Marek Rymsza
  • 20 maja – Spotkania ze świadkami
  • 26 i 27 maja – Spotkania z ekspertami – prof. Andrea Bartoli (Seton Hall University), prof. Daniel Philpott (University of Notre Dame, USA)
  • 3 czerwca – Solidarność: Idea dla świata Aby dołączyć do programu:

CV z listem motywacyjnym oraz krótką wypowiedź na temat Co zrobić, by solidarność trwała? (do 300 słów) prosimy wysłać na adres: [email protected].

Zgłoszenia przyjmowane są do 28 lutego.

  • Rozmowy z wybranymi kandydatami odbędą się 5 marca.
  • Na wszystkie pytania dotyczące Skarbu Solidarności odpowie dr Elżbieta Ciżewska ( [email protected]), koordynator projektu

Więcej na "www.centrumjp2.pl":www.centrumjp2.pl

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Mat. pras.
Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.

Wszystkie teksty autora
Michał Przeperski
(ur. 1986), doktor historii, pracownik Instytutu Historii Nauki PAN. Od stycznia 2012 do czerwca 2014 redaktor naczelny Histmaga. Specjalizuje się w dziejach Europy Środkowej w XX wieku, historii dziennikarstwa i badaniach nad transformacją ustrojową. Autor m.in. książek „Gorące lata trzydzieste. Wydarzenia, które wstrząsnęły Rzeczpospolitą” (2014) i „Nieznośny ciężar braterstwa. Konflikty polsko-czeskie w XX wieku” (2016). Laureat nagrody „Nowych Książek” dla najlepszej książki roku (2017), drugiej nagrody w VII edycji Konkursu im. Inki Brodzkiej-Wald na najlepsze prace doktorskie z dziedziny humanistyki (2019). Silas Palmer Research Fellow w Stanford University (2015), laureat Stypendium im. Krystyny Kersten (2015), stypendysta Funduszu Wyszehradzkiego w Open Society Archives w Budapeszcie (2019). Kontakt: [email protected]

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone