Śląskie nowości cyfrowe (10)

opublikowano: 2011-04-05 13:49
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Pamiętniki Paska, kolejne numery „Kwartalnika Historycznego” i autograf jednej ze stron „Potopu” Henryka Sienkiewicza – to niektóre z marcowych nowości w zbiorach Śląskiej Biblioteki Cyfrowej.
REKLAMA

Jan Chryzostom Pasek to zapewne najsłynniejszy z pamiętnikarzy XVII-wiecznej Rzeczpospolitej. Jego dzieło, prawdziwa kopalnia wiedzy o sarmackiej Polsce, to niewątpliwie wartościowa nowość w zbiorach ŚBC. Dostępne jest w wydaniu z 1877 roku ze wstępem pióra Zygmunta Węglewskiego.

Strona tytułowa „Tygodnika Cieszyńskiego” (nr 1, 1850)

Z pamiętników Paska korzystał obficie Henryk Sienkiewicz pisząc „Trylogię”. Od marca na stronach ŚBC można zapoznać się z autografem jednej ze strony „Potopu”. Oprócz tego dostępny jest też list polskiego noblisty z 12 lutego 1915 roku, ciekawe źródło do poznania jego poglądów politycznych.

Tradycyjnie udostępniono kolejne numery „Kwartalnika Historycznego”. Wśród artykułów z 1928 roku można odnaleźć jedną z pierwszych rozpraw Henryka Wereszyckiego (1898–1990), wybitnego znawcy historii XIX wieku.

Z innych marcowych nowości warto odnotować niewielką biografię Ludwika Mierosławskiego autorstwa Henryka Gierszyńskiego (Lwów 1915) oraz książeczkę Michała Danielaka, adwokata i polityka, w której podkreślał on potrzebę pracy oświatowej. Nosi ona wymowny tytuł: 3 765 702 analfabetów. Szląsk, Galicya i Wielkie Ks. Krakowskie. W ogóle Śląsk [Austriacki - MMT] pod względem oświaty stoi najwyżej, a następnie im dalej na wschód, tem ciemniejszy lud, a zarazem i nędzniejszy – stwierdzał autor i próbował przedstawić remedium.

Dla badacza Śląska Cieszyńskiego najcenniejszą nowością są numery „Tygodnika Cieszyńskiego” z 1850 roku. W przeciwieństwie do czasopism znajdujących się w zbiorach Książnicy Cieszyńskiej i dostępnych w ŚBC, „Tygodnik” został opublikowany numer po numerze. W efekcie zamiast jednej nowości cyfrowej mamy ich czterdzieści, a czytelnik musi wykonać czterdzieści razy więcej kliknięć, aby zapoznać się z zawartością tego rocznika.

Redakcja: Roman Sidorski

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Michael Morys-Twarowski
Doktorant w Instytucie Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Współautor monografii Dzieje Cieszyna (2010). Publikował artykuły m.in. w „Polskim Słowniku Biograficznym”, „Studiach Historycznych” i „Pamiętniku Cieszyńskim”.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone