„Spór o Morskie Oko” zbiór wpisany na listę UNESCO – sesja naukowa na Zamku w Kórniku!

opublikowano: 2017-10-17 10:35
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Dyrektor Biblioteki Kórnickiej PAN Tomasz Jasiński uprzejmie zaprasza na kolejną sesję naukową poświęconą najcenniejszym zbiorom Biblioteki pod tytułem: „Spór o Morskie Oko” zbiór wpisany na listę UNESCO „Pamięć świata” połączony z promocją edycji Wspomnień Marii Zamoyskiej. Konferencja odbędzie się w czwartek 26 października 2017 roku o godzinie 10:00 na Zamku w Kórniku.
REKLAMA

Głównymi bohaterami planowanej sesji będą zespół zinwentaryzowany w Bibliotece Kórnickiej Polskiej Akademii Nauk pod nazwą „Spór o Morskie Oko”, który jest wyjątkową częścią spuścizny pozostałej po ostatnim właścicielu dóbr kórnickich i zakopiańskich hrabim Władysławie Zamoyskim oraz najnowsza edycja Wspomnień Marii Zamoyskiej.

Władysław Zamoyski to patriota, pozytywista i podróżnik w jednym, zdecydowanie wyróżniał się na tle ówczesnych polskich środowisk arystokratycznych. Po wuju Janie Działyńskim odziedziczył duże, choć zadłużone dobra w Kórniku w Wielkopolsce, wraz z bogatą biblioteką i skarbnicą pamiątek. Całe życie angażował się we wszelką działalność patriotyczną i społeczną. Jednym z wydarzeń, które niezwykle mocno odcisnęło się na polskiej historii było zakupienie przez Władysława Zamoyskiego Zakopanego i pobliskich ziem, które miało miejsce 9 maja 1889 roku. Równocześnie przez wiele lat toczył on aktywne i kosztowne boje w międzynarodowym procesie o tereny Morskiego Oka i okolic. W dużej mierze dzięki zaangażowaniu Władysława oraz historyka prawa Oswalda Balzera sąd międzynarodowy uznał, że granica między państwami będzie biegła z Rysów ku północy Granią Żabiego, a nie zgodnie z węgierskimi roszczeniami przez środek Czarnego Stawu i Morskiego Oka. Rozstrzygnięcia, które zapadły w 1902 roku w Grazu pozostają aktualne do dnia dzisiejszego, dzięki czemu Polacy mogą chwalić się pełnym dostępem do tych górskich stawów i najwyższego polskiego szczytu.

Materiały, które zbierają wiedzę o tych wydarzeniach zgromadzone są w Bibliotece Kórnickiej, a w roku 2016 zostały wpisane na prestiżową listę UNESCO „Pamięć świata”. W połączeniu z wydanymi przez Fundację Zakłady Kórnickie Wspomnieniami siostry Władysława Marii Zamoyskiej stanowią doskonałe źródło dla poznania kulisów tamtych ważkich dla państwa polskiego wydarzeń.

Program:

  • 10:00 Otwarcie sesji – prof. dr hab. Tomasz Jasiński
  • 10:30 Spór o Morskie Oko i rola Władysława hr. Zamoyskiego w jego rozstrzygnięciu (dr hab. Jerzy Roszkowski)
  • 11:00 Św. Franciszek, św. Albert i Władysław Zamoyski. Wyimek z duchowej historii Zakopanego (prof. UAM dr hab. Wiesław Ratajczak)
  • 11:30 Edycja Wspomnień Marii Zamoyskiej – prezentacja książki (dr Dariusz Grzybek, prezes Fundacji Zakłady Kórnickie)
  • 12:00 Spór o Morskie Oko we Wspomnieniach Marii Zamoyskiej (dr Magdalena Biniaś-Szkopek)
  • 12:30 Wystawa wybranych, najcenniejszych obiektów z zespołu „Spór o Morskie Oko” (mgr Krzysztof Rataj)
  • 13:15 Spotkanie i dyskusja przy kawie
REKLAMA
Komentarze

O autorze

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone