Sprawdźcie, co oferuje Wydawnictwo GlowBook w listopadzie!

opublikowano: 2022-11-07 06:02
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
W książce „Od Imperium do Imperializmu. Państwo i narodziny cywilizacji burżuazyjnej” Borys Kagarlicki przekrojowo opisuje rozwój systemu kapitalistycznego. Mike Davis w publikacji „Późnowiktoriański holokaust. Głód, El Nino i tworzenie Trzeciego Świata” przedstawia XIX–wieczne korzenie zacofania obszarów znanych później jako Trzeci Świat.
REKLAMA
Borys Kagarlicki
„Od Imperium do Imperializmu. Państwo i narodziny cywilizacji burżuazyjnej”
cena:
Wydawca:
GlowBook
Tłumaczenie:
Jacek Cezary Kamiński
Rok wydania:
2022
Okładka:
miękka ze skrzydełkami
Liczba stron:
727
Format:
165×235 mm
Język oryginalny:
rosyjski
ISBN:
78-83-960385-9-3
EAN:
788396038593

Błyskotliwa synteza dziejów systemu kapitalistycznego. Książka dla tych, którzy chcą zrozumieć przyczyny obecnego kryzysu w światowej gospodarce i polityce. Nasilająca się fala wojen i konfliktów między państwami ma swoje źródła w sięgających głęboko w przeszłość strukturach politycznych i ekonomicznych. Autor analizuje ewolucję tych struktur począwszy od starożytności – ze szczególnym uwzględnieniem roli państwa jako czynnika przemian gospodarczych i narzędzia w ręku dominujących klas społecznych. Pasjonująca wędrówka przez wieki historii ludzkości ujętej jako jeden organizm – system–świat. Próba odpowiedzi na pytanie: czy czeka nas nowa globalna hegemonia?

Borys Kagarlicki (ur. w 1958 r. w Moskwie)  rosyjski socjolog i historyk, publicysta. W czasach ZSRR uczestnik ruchu dysydenckiego, usunięty ze studiów w ramach represji politycznych pracował m.in. jako windziarz i listonosz. Więzień polityczny w latach 1982-1983. Od wielu lat związany z lewicową opozycją antyputinowską, we wrześniu 2021 r. skazany na 10 dni aresztu za wezwania do protestów przeciwko fałszerstwom wyborczym. Od 2007 r. kieruje Instytutem Globalizacji i Ruchów Społecznych, który w 2018 r. został wpisany przez ministerstwo sprawiedliwości Federacji Rosyjskiej na listę tzw. zagranicznych agentów. Redaktor naczelny portalu Rabkor.ru. Wykładowca Moskiewskiej Wyższej Szkoły Nauk Społecznych i Ekonomicznych. Laureat prestiżowej brytyjskiej nagrody Deutscher Memorial Prize za książkę „The Thinking Reed. Intellectuals and the Soviet State from 1917 to the Present” (1988). Główne prace: „Bunt klasy średniej” (2003), „Politologia rewolucji” (2007), „Imperium peryferii. Rosja i system światowy” (2012), „Historia Rosji w świetle teorii systemów–światów” (2018).

Książkę „Od Imperium do Imperializmu. Państwo i narodziny cywilizacji burżuazyjnej” zamówicie pod tym linkiem

Mike Davis
„Późnowiktoriański holokaust. Głód, El Nino i tworzenie Trzeciego Świata”
cena:
Wydawca:
GlowBook
Tłumaczenie:
Paweł Szadkowski
Rok wydania:
2022
Okładka:
miękka ze skrzydełkami
Liczba stron:
574
Format:
165×235 mm
Język oryginalny:
angielski
ISBN:
978-83-675-0300-6
EAN:
9788367503006

Mistrzowskie połączenie historii środowiskowej i politycznej w globalnym wymiarze, ukazujące XIX–wieczne korzenie zacofania obszarów znanych później jako Trzeci Świat.

Biorąc pod lupę serię susz wywołanych przez zjawisko El Niño oraz będące ich następstwem klęski głodu, które ogarnęły świat w ostatnich trzech dekadach XIX wieku, Mike Davis rzuca światło na skryty, choć złowieszczy związek między arogancją potęg imperialnych a klęskami naturalnymi, który zrodził jedną z najokrutniejszych tragedii w historii ludzkości.

Późnowiktoriański holokaust skupia się na trzech obszarach dotkniętych przez susze, a następnie klęski głodu: Indiach, północnych Chinach, oraz północno–wschodniej Brazylii. Na wszystkie trzy wpływ miały te same, związane z globalnym klimatem czynniki, stojące za gigantyczną utratą plonów, wszystkie też doświadczyły zabójczych klęsk głodu dziesiątkujących lokalne społeczności. Jednak w każdym przypadku efekty suszy zostały spotęgowane przez tragiczne decyzje polityczne podjęte przez poszczególne rządy.

Davis wysuwa tezę, że początków niedorozwoju obszarów przyszłego Trzeciego Świata należy szukać w dobie szczytowego imperializmu, kiedy to ceną za wkroczenie kapitalistycznego świata w nowoczesność były życia milionów chłopów.

Książka wyróżniona nagrodą przyznawaną przez World History Association dla najlepszych publikacji z zakresu historii globalnej.

Mike Davis – urodził się w 1946 roku w Fontanie w Stanach Zjednoczonych. Ukończył studia historyczne na Uniwersytecie Kalifornijskim, w latach 90. otrzymał stypendium w Getty Research Institute, a w 1998 roku zdobył MacArthur Fellowship Award. W swoich pracach naukowych porusza problematykę urbanizacji, ruchów społecznych w Stanach Zjednoczonych, nierówności gospodarczych. Jest także publicystą i aktywnym komentatorem współczesnej polityki. Do jego głośnych prac należą „Ecology of Fear: Los Angeles and the Imagination of Disaster” (1998), „Planet of Slums” (2006) i „Set the Night on Fire: L.A. in the Sixties” (2020). Mieszka z żoną w San Diego w Kalifornii.

Książkę „Późnowiktoriański holokaust. Głód, El Nino i tworzenie Trzeciego Świata” zamówicie pod tym linkiem

Polecamy również pozostałe książki, które Wydawnictwo GlowBook ma w swojej ofercie.

REKLAMA
Komentarze

O autorze

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone