„Stare i nowe mury w Europie. Polska, Czechy, Słowacja i Niemcy 20 lat po upadku muru berlińskiego”

opublikowano: 2009-11-06 10:35
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Krytyka Polityczna oraz Fundacja im. Heinricha Bölla zapraszają na konferencję „Stare i nowe mury w Europie. Polska, Czechy, Słowacja i Niemcy 20 lat po upadku muru berlińskiego”, jaka odbędzie się w dniach 11-12 listopada w warszawskim Centrum Kultury Nowy Wspaniały Świat.
REKLAMA

Historyczny przełom roku 1989 – polski Okrągły Stół, aksamitna rewolucja w Czechosłowacji, czy też upadek muru berlińskiego – były spełnieniem wolnościowych dążeń demokratycznej opozycji państw bloku socjalistycznego i początkiem fundamentalnych zmian w Europie. Jak wypada porównanie wizji „powrotu do Europy” z rzeczywistością? Jakie granice zniknęły, jakie społeczne i polityczne podziały pozostają nadal wyzwaniem dla Europy oraz jak z perspektywy doświadczeń demokratycznej transformacji Unia Europejska i Europa powinny wyglądać za następnych dwadzieścia lat? – to centralne pytania debaty, jakie zapowiadają organizatorzy.

Podczas konferencji zaprezentowanie zostanie publikacja Fundacji im. Heinricha Bölla „Kobiety w czasach przełomu 1989-2009 i Rok 1989 – 20 lat później. Kraje postkomunistyczne a integracja europejska” oraz książka Wydawnictwa Krytyki Politycznej „Jesień Wasza, wiosna nasza”.

Program konferencji:

11 LISTOPADA

18:30 Powitanie: Agnieszka Rochon (Fundacja im. Heinricha Bölla), Maciej Gdula (Krytyka Polityczna)

Wykład wprowadzający: „Europa i sztuka burzenia murów” - Prof. Timoty Garton Ash

20:00 Pokaz filmu: „Królik po berlińsku” (reż. Bartosz Konopka) - niezwykła historia muru berlińskiego widziana z perspektywy mieszkających tam królików. W 1961 roku zwierzęta zostały uwięzione w pasie zieleni dzielącym Berlin Wschodni od Zachodniego. Przebywały tam aż do zburzenia muru w 1989 roku, uczestnicząc w kolejnych wydarzeniach historycznych. Tym sposobem berlińskie króliki podzieliły los ówczesnych mieszkańców NRD, którzy w izolacji od świata wiedli niepewny żywot pod okiem komunistycznej władzy.

12 LISTOPADA

12.00 Otwarcie konferencji

12.00 – 14.00 Stara i nowa, czy całkiem nowa Europa?

Pytania: Jak wypada porównanie wizji „powrotu do Europy” z rzeczywistością? Jak rozszerzenie zmieniło Unię i Europę? Jak wpłynęło na rozwój nowych krajów członkowskich? Jakie doświadczenia i wartości wnoszą kraje postsocjalistyczne w budowanie europejskiej tożsamości? Co nowi członkowie wnoszą do polityki unijnej? Co chcą zmienić w Europie? Jak z perspektywy doświadczeń demokratycznej transformacji i wobec aktualnych europejskich wyzwań, Unia Europejska i Europa powinny wyglądać za następnych dwadzieścia lat?

Panelistki/paneliści: Aleksander Smolar(Polska), Magdalena Vasaryova (Słowacja), Reinhard Weißhuhn (Niemcy), Timothy Snyder (USA)

Moderacja: Adam Ostolski (Polska)

14.00 – 14.30 Przerwa na lunch

14.30 – 16.30 Dwudziestolecie przemian społecznych i demokratycznych

Pytania: Jaka jest kondycja demokracji w krajach posttransformacyjnych? Jakie znaczenie mają dzisiaj państwo prawa, wolność i swobody demokratyczne? Jak dziś definiujemy deficyty demokracji i wynikającą z nich potrzebę zmian? Jak zmieniła się kultura polityczna w krajach byłego bloku socjalistycznego? Jakie są nowe linie podziału w postsocjalistycznych społeczeństwach? Czy zasady funkcjonowania wolnego rynku wykluczają zabezpieczenia socjalne? Jakie znaczenie ma – wobec aktualnego kryzysu gospodarczego - społeczna

solidarność?

Panelistki/paneliści: Jerzy Osiatyński (Polska), Jan Machacek (Czechy), Rita Pawlowski (Niemcy), Bernard Guetta (Francja)

Moderacja: Agnieszka Graff (Polska)

Zamknięcie i podsumowanie: Agnieszka Rochon i Maciej Gdula

Konferencja odbędzie się w języku polskim, angielskim i niemieckim z tłumaczeniem symultanicznym.

Miejsce: Centrum Kultury Nowy Wspaniały Świat

Zobacz też:

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Grażyna Latos
Absolwentka Szkoły Gender Mainstreaming oraz Akademii Media i Gender w IBL PAN. Jedna z autorek publikacji „20 lat 20 zmian. Kobiety w Polsce w okresie transformacji 1989-2009”. Współpracuje z Fundacją Feminoteką oraz Fundacją Gender Center. Od lipca 2008 roku stała publicystka „Histmaga”. Od marca 2009 do czerwca 2010 w składzie redakcji. Do września 2011 członkini rady merytorycznej.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone