Szkocja na fotografii: Glasgow (II)

opublikowano: 2009-08-05 21:59
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Glasgow to prawdziwy raj dla amatorów zabytków, muzeów i pięknej architektury. Na wielu polach te trzy elementy tworzą unikalną całość, która w połączeniu z niezwykłym klimatem miasta, a także urokiem całego kraju, staje się wymarzonym celem podróży wielu turystów. Planując tegoroczny urlop warto rozważyć podróż do tego największego miasta Szkocji. Poniżej, kilka miejsc, które zdecydowanie warto w Glasgow zobaczyć.
REKLAMA

Tym, którzy w wakacje pragną przede wszystkim relaksu, ale także tym, którzy po wielu godzinach zwiedzania pragną nieco odpocząć, polecam Glasgow Green. W tym najstarszym parku publicznym Wielkiej Brytanii, według obowiązującego od średniowiecza prawa, każdy mieszkaniec Glasgow może wypasać swoje kozy.

W sercu parku znajduje się zbudowany w 1898 roku People’s Palace – muzeum historii społecznej poświęcone mieszkańcom miasta. Przed zbudowanym z czerwonego piaskowca muzeum podziwiać można także piękną fontannę – największą na świecie fontannę zbudowaną z terakoty.

People’s Palace
Znajdujący się na tyłach muzeum ogród zimowy
Fontanna

Miłośnikom sztuki polecam natomiast Kelvingrove Art Gallery and Museum. To dość świeżo zmodernizowane, rozbudowane i bardzo bogate w zbiory muzeum, połączone z galerią sztuki. We wnętrzach budynku podziwiać możemy m.in. Botticelliego, Rembrandta, Tycjana, czy Salvadora Dali a także sztukę szkocką: szkockich kolorystów, chłopców z Glasgow, sztukę dekoracyjną Charlesa Mackintosha.

Po opuszczeniu Kelvingrove warto udać się do, położonego w pobliżu, Muzeum Komunikacji. W Museum of Transport zobaczyć można mnóstwo przepięknych zabytkowych pojazdów – od rowerów, przez samochody i autobusy, po lokomotywy. Przy tej okazji zaznaczę, że wstęp zarówno do tego, jak i do niemal wszystkich pozostałych muzeów w mieście, jest darmowy (często darmowi są także przewodnicy, wystarczy, że zbierze się kilkuosobowa grupa).

Jedną z najczęściej odwiedzanych atrakcji miasta jest zespół budynków Glasgow Science Centre z kinem IMAX (z ekranem szerokim na 24 metry), centrum naukowym i wieżą. Glasgow Tower, to najwyższa wolno stojąca budowla w Szkocji oraz jedyna wolno stojąca budowla na świecie, która obraca się o 360 stopni.

W pobliżu Glasgow Science Centre znajduje się Tall Ship (tu akurat wstęp jest płatny), czyli trzymasztowa barka z 1896 roku.

Prawdopodobnie najmodniejszą dzielnicą miasta jest Merchant City, w którego sercu znajduje się ozdobiony jedenastoma pomnikami George Square. Będąc na placu warto odwiedzić ratusz, czyli wyłożony marmurami City Chambers. Zaprojektowany przez Williama Younga budynek został otwarty w 1888 roku.

City Chambers

Inne, warte odwiedzenia miejsce, to Gallery of Modern Art. Powstały w XVIII wieku budynek początkowo był rezydencją tytoniowego barona.

Fragment rzeźby stojącej przed wejściem do galerii

Najstarszym budynkiem w mieście jest Glasgow Cathedral, w pobliżu której znajduje się St. Mungo Museum of Religious Life and Art oraz Western Necropolis.

Znajdujący się w katedrze witraż
Znajdujący się w katedrze witraż

To tylko niektóre z atrakcji Glasgow. Ta uhonorowana w 1990 roku tytułem miasta kultury metropolia ma do zaoferowania także wiele innych muzeów, pięknych parków (m.in. przecięty rzeką Kelvin Kelvingrove Park), ponad trzydzieści galerii, kilka ciekawych teatrów (m.in. urządzony w dawnej zajezdni tramwajowej Tramway Theatre), najwyższe na świecie kino (62 metry, 13 pięter, 18 sal kinowych, 2 bary, restauracja, klub nocny i punkt widokowy), mnóstwo najmodniejszych sklepów, pubów, kawiarni (często w stylu art deco) i restauracji. W dodatku, miasto słynie z licznych festiwali (m.in. Międzynarodowy Festiwal Jazzowy oraz Festiwalu Kultury i Muzyki Celtyckiej). Nic tylko zwiedzać, podziwiać, odpoczywać…

Zobacz też

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Grażyna Latos
Absolwentka Szkoły Gender Mainstreaming oraz Akademii Media i Gender w IBL PAN. Jedna z autorek publikacji „20 lat 20 zmian. Kobiety w Polsce w okresie transformacji 1989-2009”. Współpracuje z Fundacją Feminoteką oraz Fundacją Gender Center. Od lipca 2008 roku stała publicystka „Histmaga”. Od marca 2009 do czerwca 2010 w składzie redakcji. Do września 2011 członkini rady merytorycznej.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone