Szymon Zdziebłowski – „Wielka Piramida. Tajemnice cudu starożytności” – recenzja i ocena

opublikowano: 2023-06-21 15:11
wolna licencja
poleć artykuł:
Szymon Zdziebłowski rozprawia się z szeregiem mitów, jakie narosły wokół słynnej Piramidy Cheopsa. Czy warto sięgnąć po jego najnowszą książkę?
REKLAMA

Szymon Zdziebłowski – „Wielka Piramida. Tajemnice cudu starożytności” – recenzja i ocena

Szymon Zdziebłowski
„Wielka Piramida. Tajemnice cudu starożytności”
nasza ocena:
8.5/10
cena:
49,90 zł
Wydawca:
Wydawnictwo Poznańskie
Rok wydania:
2023
Okładka:
miękka
Liczba stron:
288
ISBN:
9788367616041

Piramida Cheopsa, zwana również Wielką Piramidą to jedyny z siedmiu cudów świata starożytnego, który istnieje do dziś. Wybudowana została około 4600 lat temu i aż do czasów średniowiecza była najwyższą budowlą wzniesioną ręką człowieka. Jej monumentalne rozmiary i ogrom pracy, jaki został włożony w proces konstrukcyjny takiej struktury do dziś budzą podziw, a jednocześnie są pożywką dla różnego rodzaju teorii spiskowych i pseudonaukowych. Z nimi wszystkimi stara się rozprawić Szymon Zdziebłowski, na kartach swojej najnowszej książki – Wielka Piramida. Tajemnice cudu starożytności, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Poznańskiego.

Zdziebłowski z wykształcenia jest archeologiem, którego zainteresowania koncentrują się wokół starożytnego Egiptu. Brał udział w badaniach wykopaliskowych w Polsce, Turcji i Egipcie. W latach 2008–2012 prowadził popularnonaukowy portal o starożytnym Egipcie (archeologiaegiptu.pl). W 2010 roku opublikował dwa przewodniki po Egipcie (Egipt: w cieniu piramid oraz Egipt: Skarby faraonów i rafy koralowe). Pracował również w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu oraz w Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Obecnie jest dziennikarzem naukowym, publikującym w Polskiej Agencji Prasowej oraz portalu Nauka w Polsce.

Recenzowana książka składa się z dziewięciu rozdziałów, które poświęcone zostały różnym wątkom dotyczącym Wielkiej Piramidy. Bardzo interesujący jest rozdział pierwszy, w którym autor umieścił mnóstwo anegdot, m.in. o Hefnawim Adelu Nabi Fayedzie, który w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych pokonywał trasę na szczyt piramidy i z powrotem w ok. 8 minut czy o Karlu Lepsiusie, który w październiku 1842 roku zorganizował na jej wierzchołku… wystawne przyjęcie z okazji urodzin Fryderyka Wilhelma IV – króla Prus. W pozostałych rozdziałach znajdziemy informacje o szczegółach konstrukcji piramidy, historii jej badań, osobie zleceniodawcy jej budowy, poznamy liczne niedociągnięcia i niedoskonałości, które wkradły się w wykonanie tej budowli. Zgłębimy również techniczne zagadnienia dotyczące samego placu budowy i jego organizacji, czy wreszcie zapoznamy się z inskrypcjami, które udało się zlokalizować w samej piramidzie i jej otoczeniu, a które pozwoliły nam w ogóle powiązać ją z Cheopsem.

REKLAMA

Autor bardzo sprawnie i w sposób rzetelny przywołuje wyniki najnowszych badań, powołując się zarówno na publikacje, jak i wywiady i rozmowy z egiptologami. Rozprawia się zarówno z utrwalonymi w społecznej świadomości mitami, (np. o niezwykłej precyzji budowniczych, o pracy niewolniczej, wykorzystywanej przy budowie piramidy), jak i za teoriami pseudonaukowymi, które co jakiś czas pojawiają się na rynku wydawniczym i w internecie. Bardzo istotne jest również, że nie analizuje samej Wielkiej Piramidy „w próżni”, ale wpisuje ją w szerszy kontekst, porównując ją z innymi budowlami tego typu. Pod względem merytorycznym trudno postawić Zdziebłowskiemu jakikolwiek poważny zarzut, gdyż ewidentnie dobrze przygotował się do pracy i zebrał najważniejsze dane na temat Piramidy Cheopsa.

Do zalet książki zaliczyć należy także materiał ilustracyjny. Znajdziemy w niej zarówno mapy prezentujące omawiane na kartach pracy miejsca, archiwalne zdjęcia i ryciny piramid, plany i przekroje konstrukcji. Szkoda jedynie, że żadna z ilustracji nie jest kolorowa, ale to już raczej zarzut w kierunku wydawcy. Autor na końcu swojej pracy zawarł także krótki rozdzialik, polecający ważniejsze lektury dotyczące starożytnego Egiptu i samych piramid. Na pewno doceni ten gest każdy czytelnik, który zechce poszerzyć swoją wiedzę na temat kraju nad Nilem.

Najnowsza książka Szymona Zdziebłowskiego to praca napisana z polotem, mająca silne podstawy merytoryczne i prezentująca najnowszy stan badań na temat Wielkiej Piramidy w Gizie. Przedstawia zarówno samą piramidę, jej najbliższe otoczenie oraz czasy, w jakich została wzniesiona. Autor zatem zrealizował swój cel, którym było zaprezentowanie w sposób popularnonaukowy grobowca Cheopsa szerszemu gronu czytelników. Można ją zatem bez wahania polecić każdemu, kto interesuje się historią kraju faraonów.

Zainteresowała Cię nasza recenzja? Zamów książkę Szymona Zdziebłowskiego „Wielka Piramida. Tajemnice cudu starożytności”!

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Mateusz Okoński
Ukończył studia w zakresie historii na Uniwersytecie Pedagogicznym im. KEN w Krakowie oraz studia w zakresie archeologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Zainteresowany historią starożytną, ze szczególnym uwzględnieniem religii, obyczajów i kultury materialnej ludów barbarzyńskich.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone