Tadeusz Nalepa nie żyje

opublikowano: 2007-03-04 18:27
wolna licencja
poleć artykuł:
W dniu dzisiejszym po długiej chorobie zmarł Tadeusz Nalepa – kompozytor, gitarzysta, wokalista, twórca zespołu Breakout, legenda polskiej muzyki bluesowej. Miał 64 lata.
REKLAMA

Urodził się 26 sierpnia 1943 roku w Zgłobniu koło Rzeszowa. Ukończył szkołę muzyczną w Rzeszowie. W 1963 roku wziął udział wraz z wokalistką Mirą Kubasińską w szczecińskim II Festiwalu Młodych Talentów, na którym otrzymali wyróżnienie w kategorii duetów. W 1965 roku Nalepa założył zespół Blackout, z którym nagrał płytę długogrającą o tej samej nazwie.

W 1968 roku zespół przekształcił się w grupę blues-rockową Breakout. Była to w tym okresie awangarda polskiej muzyki rockowej, odbiegająca od stylu popularnych wówczas „kolorowych zespołów” bigbitowych. W zespole występowali oprócz jej lidera m.in. Mira Kubasińska (wokal), Dariusz Kozakiewicz (gitara), Włodzimierz Nahorny (saksofon, flet), Józef Skrzek (gitara basowa). Autorem tekstów był poeta Bogdan Loebl. Breakout, krytykowany przez ówczesne władze i media za długie włosy i zachodni styl grania, wylansował takie przeboje jak „Kiedy byłem małym chłopcem”, „Poszłabym za Tobą”, „Gdybyś kochał, hej!”, „Oni zaraz przyjdą tu”. Zespół oficjalnie istniał do 1982 roku. W tym czasie odbył wiele zagranicznych tras koncertowych oraz nagrał 10 albumów. Od czasu rozwiązania zespół reaktywował się kilkakrotnie z okazji jubileuszów powstania.

W 1982 roku Tadeusz Nalepa rozpoczął karierę solową. Występował m.in. z Izabelą Trojanowską i zespołem Dżem. W tym czasie wydał 16 albumów, w tym kilka koncertowych. Skomponował także muzykę do filmów „Justyna” i „Śmierć dziecioroba”. W 2003 roku prezydent RP odznaczył go Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

W dniu dzisiejszym o godzinie 22:05 TVP Kultura wyemituje koncert „10 Jesień z bluesem” zarejestrowany w 1987 roku we Wrocławiu. W jego drugiej części wystąpi Tadeusz Nalepa wraz z zespołem Dżem. Więcej informacji nt. dokonań artysty można znaleźć na jego stronie internetowej

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Tomasz Leszkowicz
Doktor historii, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Publicysta Histmag.org, redakcji merytorycznej portalu w l. 2006-2021, redaktor naczelny Histmag.org od grudnia 2014 roku do lipca 2017 roku. Specjalizuje się w historii dwudziestego wieku (ze szczególnym uwzględnieniem PRL), interesuje się także społeczno-polityczną historią wojska. Z uwagą śledzi zagadnienia związane z pamięcią i tzw. polityką historyczną (dawniej i dziś). Autor artykułów w czasopismach naukowych i popularnych. W czasie wolnym gra w gry z serii Europa Universalis, słucha starego rocka i ogląda seriale.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone