Turniej rycerski na zamku w Liwie

opublikowano: 2009-08-09 18:50
wolna licencja
poleć artykuł:
W sobotę 22 sierpnia na terenie malowniczego zamku w Liwie (pow. węgrowski, woj. mazowieckie) odbędzie się Turniej Rycerski Herbu Doliwa. Organizatorzy zapowiadają liczne i różnorodne atrakcje.
REKLAMA

W planie imprezy znajdują się m.in. turnieje (Fechmistrzów i Miecz Światowida), starcia typu Bohurt, pokazy walk rycerskich i woltyżerki konnej oraz parada kawaleryjska. Nie zabraknie także prezentacji gry na ligawie oraz parady kuglarzy. Planowany jest także konkurs wiedzy o zamku w Liwie. Kulminacją turnieju ma być inscenizacja oparta o legendę herbu Doliwa.

Głównym organizatorem imprezy jest Muzeum Zbrojownia na Zamku w Liwie we współpracy z Chorągwią Zaciężną Trzy Miecze i Bractwem Historycznym Winland. Wstęp na imprezę jest płatny. Pełny plan turnieju dostępny jest na stronie muzeum w Liwie.

Liwski Zamek zbudowany został w 1421 r. z polecenia księcia mazowieckiego Janusza I Starszego. Od początku swego istnienia zarówno zamek jak i miasto (Liw stracił prawa miejskie dopiero w ramach represji po powstaniu styczniowym) były związane z książętami mazowieckimi. W XVI w. z rozkazu Bony Sforzy dokonano przebudowy zamku. Okres prosperity miasta trwał do XVII w. – wówczas o wiele większą rolę zaczął spełniać sąsiedni Węgrów, miasto i zamek dotknęła także zaraza oraz potop szwedzki i wielka wojna północna. W czasie drugiej wojny światowej zamek uniknął rozbiórki dzięki rozpowszechnieniu nieprawdziwych informacji o jego krzyżackim pochodzeniu. Obecnie na zamku w Liwie znajduje się m.in. bogata kolekcja militariów, obrazów batalistycznych oraz portretów sarmackich.

Zobacz też:

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Tomasz Leszkowicz
Doktor historii, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Publicysta Histmag.org, redakcji merytorycznej portalu w l. 2006-2021, redaktor naczelny Histmag.org od grudnia 2014 roku do lipca 2017 roku. Specjalizuje się w historii dwudziestego wieku (ze szczególnym uwzględnieniem PRL), interesuje się także społeczno-polityczną historią wojska. Z uwagą śledzi zagadnienia związane z pamięcią i tzw. polityką historyczną (dawniej i dziś). Autor artykułów w czasopismach naukowych i popularnych. W czasie wolnym gra w gry z serii Europa Universalis, słucha starego rocka i ogląda seriale.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone