W Walii susza odsłania zabytki

opublikowano: 2013-08-21 17:07
wolna licencja
poleć artykuł:
Częste podczas tego lata upały mają w Wielkiej Brytanii niecodzienne konsekwencje - tamtejsza susza przyczyniła się do odsłonięcia nowych zabytków z epoki starożytnej.
REKLAMA
Pozostałości rzymskiego fortu Y Gaer w okolicach Brecon (fot. Alan Bowring, opublikowano na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic).

W Brecon w hrabstw Powys na wysuszonej trawie odkryto rzymski fort. Podobna sytuacja miała miejsce również w Caerwent. W hrabstwach Pembrokeshire i Vale of Glamorgan odnaleziono natomiast pozostałości osad z epoki żelaza. Według Toby'ego Drivera z Królewskiej Komisji do spraw Starożytnych i Historycznych Obiektów Walii ten rok przyniósł najciekawsze odkrycia od siedmiu lat - zimą 2006 roku podobnych odkryć dokonano podczas opadów śniegu.

Driver wyznaczył do przeprowadzenia badań lotniczych tereny, na których susza była największa. Należało działać szybko zanim deszcz i żniwa zmniejszą czytelność pozostałości.

Badania nad obozem w Brecon przeprowadził Jeffrey Davis prowadzący jednocześnie prace na terenie rzymskiej willi Ambermagwr w Aberystwyth. Przypuszcza on, że znalezione w okolicy Brecon monety Klaudiusza wskazują na to, że fort porzucono we wczesnym okresie rzymskiego panowania. Nie mogłem uwierzyć własnym oczom kiedy przeleciałem nad tym miejscem i zobaczyłem pozostałości fortu ukrytego pod polami i drogą przez dwa tysiące lat - powiedział Driver. Obóz w Caerwent był mniejszą jednostką wykorzystywaną w czasie manewrów, powstałą około roku 50. Badacze przypuszczają, że w okolicy kryje się jeszcze wiele takich fortów pochodzących z czasu kampanii przeciwko Sylurom, których osadą handlową było właśnie Caerwent (Venta Silurum).

Na zachód od tej miejscowości odkryto także osadę z epoki żelaza, podobnie zresztą jak w okolicach Caermead, Llantwit Major czy Conkland Hill w Hrabstwie Wiston. Komisja rozpoczęła tworzenie map i katalogowanie znalezisk, by uczynić informacje lepiej dostępnymi.

Źródło: archaeology.org, bbc.co.uk, heritageofwalesnews.blogspot.com.

Redakcja: Tomasz Leszkowicz

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Grzegorz Nogal
Student historii na Uniwersytecie Warszawskim. Obecnie interesuje się dziejami średniowiecza i XX wieku. Do jego zainteresowań należą także fotografia i różne wątki dawnej i obecnej kultury popularnej (np. filmu i literatury).

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone