W hołdzie Polakom wywiezionym do Auschwitz w czerwcu 1940 roku

opublikowano: 2011-06-10 11:45
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Z okazji przypadającego 14 czerwca br. Narodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych z inicjatywy Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Rodzin Oświęcimskich uruchomiono stronę internetową poświęconą 728 Polakom wywiezionym do Auschwitz w czerwcu 1940 r. Był to pierwszy transport ludności polskiej do tego hitlerowskiego obozu.
REKLAMA
Celem inicjatywy jest uczczenie pamięci Polaków, którzy znaleźli się w pierwszym transporcie do Auschwitz

Za kilka dni po raz piąty obchodzić będziemy Narodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych. Z tej okazji Chrześcijańskie Stowarzyszenie Rodzin Oświęcimskich uruchomiło specjalny portal poświęcony Polakom, których 71 lat temu w wagonach kolejowych przewieziono do Auschwitz. Datę 14 czerwca 1940 r. przyjmuje się za początek funkcjonowania hitlerowskiego obozu.

Pod adresem internetowym www.14czerwca1940.pl można zapoznać się z faktami dotyczącymi przebiegu wspomnianej deportacji, a także poznać nazwiska i obejrzeć zdjęcia ludzi, którzy znaleźli się w transporcie. W gronie 728 osób przewiezionych do Auschwitz znajdowali się więźniowie polityczni, żołnierze Wojska Polskiego oraz młodzież. Większość z nich zginęła w obozie. Ocalało 239 osób.

Pociąg z pierwszym transportem Polaków wyjechał w godzinach porannych z Tarnowa. Gdy zatrzymał się na peronie w Krakowie, więźniowie usłyszeli z megafonów informację o zdobyciu Paryża przez armię hitlerowską. W godzinach popołudniowych dnia 14 czerwca 1940 roku pociąg wjechał na rampę w pobliżu nowoutworzonego obozu Auschwitz. Dzień ten rozpoczął jeden z najbardziej tragicznych rozdziałów w historii ludzkości, stając się jednocześnie symbolem początku martyrologii Polaków i innych narodów europejskich w czasie II wojny światowej – czytamy na wspomnianym portalu.

Od 1940 do 1945 r. w KL Auschwitz hitlerowcy zgładzili ok. 1,1 mln ludzi. Zdecydowaną większość z nich stanowili Żydzi. Spośród ofiar innej narodowości najliczniejszą grupę stanowili Polacy (ok. 75 tys.), Romowie (ok. 20 tys.) i jeńcy radzieccy (ok. 15 tys.).

Źródła : polskieradio.pl ; 14czerwca1940.pl.

Korekta: Agnieszka Kowalska

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Waldemar Kowalski
Magister historii (specjalność – historia wojskowości) na Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym Jana Kochanowskiego w Kielcach. Absolwent podyplomowego Studium Bezpieczeństwa Narodowego na Uniwersytecie Warszawskim. Były członek redakcji "Histmag.org". Główne zainteresowania: wojskowość, militaria, religie, filozofia, stosunki międzynarodowe.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone