W poniedziałek, 20 października nowy numer ALE HISTORIA a w nim:

opublikowano: 2014-10-20 07:18
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
HISTORIA Z OKŁADKI: Egzekucja zakładnika na wózku. „Achille Lauro” nie należał statków, które marynarze określają mianem szczęśliwych. To właśnie na pokładzie tej prześladowanej przez pożary jednostki w 1985 r. doszło do bestialstwa, które wstrząsnęło światem, a potem skłóciło Amerykanów i Włochów, sojuszników z NATO.
REKLAMA

W numerze także:

  • HISTORIA OKUPACYJNA – Wojenna karta Juranda ze Spychowa. Niemałą popularność przyniosła mu rola Juranda ze Spychowa w „Krzyżakach” Aleksandra Forda z 1960 r., gdzie zagrał okrutnie okaleczonego polskiego rycerza. Uważał, że w prawdziwym życiu również został okaleczony, choć nie fizycznie. I nie przez Niemców, lecz przez Polaków.
  • HISTORIA ODKRYWCÓW – Dziennik z podróży kapitana Cooka. W 1772 r. angielski żeglarz i odkrywca kapitan James Cook po raz drugi wyruszył na poszukiwanie Terra Australis, wielkiego lądu południa, który od stuleci intrygował geografów i marynarzy. Na pokładzie HMS „Resolution” znalazło się dwóch obywateli Rzeczypospolitej. Zwłaszcza młodszemu z nich ta wyprawa miała przynieść wielką sławę.
  • UPADKI TYRANÓW – Kabulski „Rzeźnik”. Był sprytny, twardy i wyjątkowo bezwzględny. Jako szef tajnej policji kazał swym oprawcom torturować i rodaków uznanych przez afgańskich komunistów za wrogów. Na rękach miał krew może 80 tys. ludzi, więc nie bez powodu nazywali go „Rzeźnikiem”. Skończył strasznie.
  • HISTORIA PRZEDMIOTU – Polewanie demonstrantów. W latach 80. milicje bratnich państw socjalistycznych zazdrościły zomowcom ich potężnych polewaczek do rozpędzania tłumów. Za szczyt techniki uchodził Hydromil 2. wyposażony był w trzy dysze wyrzucające 26 litrów wody na sekundę

ALE HISTORIA - co poniedziałek z Gazetą Wyborczą.

REKLAMA
Komentarze

O autorze

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone