W trosce o bezpieczeństwo Wawelu

opublikowano: 2007-08-21 20:09
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Od wczoraj turyści chcący zwiedzić Zamek Królewski na Wawelu muszą przejść przez bramki do wykrywania metalu i oddać bagaż do prześwietlenia. Procedury te wprowadzono ze względów bezpieczeństwa.
REKLAMA

Bramki z detektorami do wykrywania metalu i urządzenia do prześwietlania bagażu zamontowano w Bramie Berecciego. Obsługują je pracownicy przeszkoleni przez funkcjonariuszy z Karpackiego Oddziału Straży Granicznej.

Turyści nie mogą wnosić na teren Wzgórza Wawelskiego żadnej broni ani potencjalnie niebezpiecznych przedmiotów, np. kijów lub pałek, materiałów wybuchowych, substancji łatwopalnych i toksycznych.

W związku z zamontowaniem bramek, zmieniono organizację zwiedzania. Na dziedzińcu arkadowym będzie obowiązywał ruch jednokierunkowy: turyści będą wchodzić Bramą Berecciego, a wychodzić bramą przy Baszcie Senatorskiej. Ponadto przy Bramie Bernardyńskiej otwarto przechowalnię bagażu, a na dziedzińcu arkadowym przechowalnię bagażu podręcznego. Wprowadzono także wcześniejsze godziny pracy kas i centrum turystycznego.

Jan K. Ostrowski, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu, wyjaśnia, że podobne zabezpieczenia stosowane są w wielu muzeach na świecie, a ich zainstalowanie na Wawelu nie oznacza, że Zamek jest w jakiś szczególny sposób zagrożony. - To jedynie standardowe środki ostrożności - podkreślił dyr. Ostrowski. - Należy zakładać, że działania prewencyjne zniechęcą potencjalnych wandali - dodał.

Zamek Królewski na Wawelu jest jednym z najokazalszych zabytków architektury renesansowej w Europie. Budowla swój kształt w stylu włoskiego renesansu uzyskała w pierwszej połowie XVI w. za panowania Aleksandra Jagiellończyka i Zygmunta Starego. Po trzecim rozbiorze Polski w roku 1795 zamek został zamieniony na koszary armii austriackiej i funkcję tę pełnił także w wieku XIX. Wojsko opuściło Wawel dopiero w roku 1905. W 1930 r. zostało oficjalnie powołane muzeum wawelskie.

W czasie II wojny światowej na Wawelu miały swą siedzibę okupacyjne władze Generalnego Gubernatorstwa. Po wyzwoleniu niemal natychmiast odtworzono muzeum.

W 2007 r. Zamek Królewski na Wawelu odwiedziło już ponad pół miliona turystów. W roku 2006 liczba zwiedzających Zamek przekroczyła milion osób.

źródło: onet.pl

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Katarzyna Wylon
Absolwentka studiów licencjackich z socjologii reklamy i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Śląskim, studentka II roku studiów magisterskich (dziennikarstwo) na Uniwersytecie Wrocławskim. Pracuje w branży PR. Miłośniczka dobrej literatury i kina, kolekcjonerka reklam prasowych.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone