Warmińsko-mazurskie: Miłośnicy historii z Węgorzewa odkryli ozdoby z okresu wpływów rzymskich

opublikowano: 2024-03-07 12:40
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Miłośnicy lokalnej historii ze stowarzyszenia Wendrusz odkryli na terenach nadleśnictwa Borki na Mazurach cztery fibule, pierścionek i fragmenty ozdób z początków naszej ery. Znaleziska datowane wstępnie na okres wpływów rzymskich przekazali służbom ochrony zabytków.
REKLAMA

Relację z odkrycia cennych zabytków archeologicznych członkowie Stowarzyszenia Historyczno-Eksploracyjnego Ziemi Węgorzewskiej Wendrusz zamieścili w mediach społecznościowych. Znaleziska dokonali podczas wyprawy z wykrywaczami metalu, w której udział był formą nagrody dla zwycięzcy licytacji na rzecz WOŚP.

Terenowe poszukiwania odbywały się za zgodą służb ochrony zabytków i właściciela terenu, tj. nadleśnictwa Borki. Poszukiwacze - jak podaje stowarzyszenie - spodziewali się znalezisk w postaci guzików czy łusek z czasów II wojny światowej. Tymczasem członkowie stowarzyszenia - Bartosz Łaszczuk i Tomasz Trypuć - dokonali odkrycia zabytków archeologicznych w postaci czterech zapinek, czyli tzw. fibul, pierścionka i fragmentów ozdób, w tym prawdopodobnie kolejnych zapinek.

W ocenie miłośników lokalnej historii, takie odkrycie może świadczyć o istnieniu w tym miejscu cmentarzyska lub osady kultury bogaczewskiej albo sudowskiej z początków naszej ery. Znaleziska zostały wstępnie zidentyfikowane jako pochodzące z końca II i początku III wieku, czyli tzw. młodszego okresu wpływów rzymskich.

Gdy tylko zorientowaliśmy się, co odkrywamy, wstrzymaliśmy poszukiwania w tym rejonie. Nasza drużyna jest przeszkolona w prawidłowym postępowaniu, mamy wśród nas studentów archeologii i badaczy historii. Dzięki temu skarby pradziejów odzyskują życie i dają nowe spojrzenie na historię Mazur. Nie wyrywamy ich z kontekstu otoczenia. To bardzo ważne. Każde takie znalezisko jest fotografowane z naniesieniem współrzędnych GPS i lokalizowane na cyfrowej mapie, by precyzyjnie oznaczyć miejsce. Ma to służyć dalszym badaniom archeologicznym stanowiska w przyszłości - przekazała PAP Anna Dymkowska-Kowalska ze stowarzyszenia Wendrusz.

Odkrycie zgłoszono do ełckiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków i do Lasów Państwowych. Jak poinformowała PAP specjalista ds. archeologii w tym urzędzie Magdalena Kozicka, zostanie wszczęta procedura włączenia tego stanowiska do ewidencji zabytków, a znaleziska będą przekazane do któregoś z muzeów w regionie.

Stowarzyszenie Historyczno-Eksploracyjne Ziemi Węgorzewskiej Wendrusz istnieje od 2021 roku. Zajmuje się badaniem i upowszechnianiem lokalnej historii. Prowadzi izbę historii w dawnym węgorzewskim dworcu kolejowym, w której gromadzi pamiątki związane z dziejami regionu. Wcześniej członkowie stowarzyszenia przekazali służbom ochrony zabytków m.in. siekierkę tulejową i ostrze sztyletu sprzed około 3 tys. lat, które zostały odnalezione podczas prac rolnych. Przyczynili się również do uratowania cennych dokumentów dotyczących Parafii Ewangelickiej w Kutach, na które natrafiono podczas remontu budynku dawnej szkoły. Najstarsze z tych dokumentów pochodzą z XVIII wieku. 

Źródło: naukawpolsce.pap.pl, autor: PAP, Nauka w Polsce, Marcin Boguszewski

Polecamy e-book pod red. Magdaleny Mikrut-Majeranek „Poradnik młodego humanisty. Studia bez tajemnic”

praca zbiorowa pod red. Magdaleny Mikrut-Majeranek
„Poradnik młodego humanisty. Studia bez tajemnic”
cena:
11,90 zł
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
183
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-44-0
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Nauka w Polsce
Powyższy materiał jest przedrukiem z serwisu internetowego „Nauka w Polsce” współtworzonego przez Polską Agencję Prasową i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Publikacji dokonano na zasadach określonych przez PAP S.A.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone