Warszawa w czasach PRL-u w obiektywie Bogdana Łopieńskiego

opublikowano: 2009-02-23 03:53
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Wystawa „Warszawa i warszawiacy, lata 1950/60/70” prezentuje fotograficzny zapis dokonań Bogdana Łopieńskiego. Spośród fotografii artysty wybrane zostały te widoki miasta oraz portrety tych osób, które z Warszawą łączy nie tylko miejsce ale też, jak twierdzą organizatorzy, jakaś lekkość, ciepło i humor pulsujące z fotografii.
REKLAMA

Ciepło obiektywu Łopieńskiego dokumentuje nie tylko zmiany, jakie zaszły w Warszawie, ale także w sposobie tworzenia fotoreportaży. Uderzające w tych zdjęciach jest to, jak przez ostatnie 50 lat zmienił się sposób pracy fotoreporterów. I nie chodzi tu wcale o rozwój technologiczny. Raczej o sposób patrzenia na ludzi i ich problemy – twierdzi Rafał Lewandowski, dyrektor Galerii Asymetria, w wywiadzie udzielonym „Rzeczpospolitej”.

Uwiecznieni w obiektywie Łopieńskiego znani warszawiacy – Magdalena Zawadzka, Andrzej Wajda, Henryk Stażewski, czy Edward Hartwig – są świetnym dowodem tych zmian. Piękne czarno-białe fotografie kontrastują z kolorowymi zdjęciami dzisiejszych celebrities.

Bogdan Łopieński (Łukasz Bogdański) urodził się w 1934 r. w Warszawie w rodzinie znanych brązowników. Ukończył Akademię Wychowania Fizycznego w Warszawie, studiował w Szkole Filmowej w Łodzi. Pierwszą wystawę fotograficzną miał w Klubie Prasy w Warszawie w 1961 r. W tym samym roku opublikował wielostronicowy reportaż w tygodniku „Świat”. W latach 60-tych współpracował z miesięcznikiem „Fotografia”, publikując co miesiąc wywiady z fotografikami i recenzje z wystaw fotograficznych. Jest autorem tekstu „Diabelskie Zastępy” o fotoreporterach (Fotografia 1964). W latach 1965-73 pracował jako fotoreporter kolejno w wydawnictwach Polonia, w tygodniku „Perspektywy” i w Polskiej Agencji „Interpress”. Członek ZPAF od 1969 roku. Zasłynął fotografią "Przyspieszajmy obywatele – E. Gierek i P. Jaroszewicz. (1973)".

Wystawa czynna od 17 lutego do 6 marca, od poniedziałku do środy i w piątki w godzinach 10.00-15.00 oraz w czwartki od 12.00 do 19.00 w Galerii Asymetria, na ul. Nowogrodzkiej 18a m. 8 (4 piętro) w Warszawie. Wstęp wolny.

Zobacz też:

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Grażyna Latos
Absolwentka Szkoły Gender Mainstreaming oraz Akademii Media i Gender w IBL PAN. Jedna z autorek publikacji „20 lat 20 zmian. Kobiety w Polsce w okresie transformacji 1989-2009”. Współpracuje z Fundacją Feminoteką oraz Fundacją Gender Center. Od lipca 2008 roku stała publicystka „Histmaga”. Od marca 2009 do czerwca 2010 w składzie redakcji. Do września 2011 członkini rady merytorycznej.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone