Warszawskie Targi Książki – przegląd stoisk

opublikowano: 2012-05-12 09:00
wolna licencja
poleć artykuł:
W czwartek, w Pałacu Kultury i Nauki, rozpoczęła się trzecia już edycja Warszawskich Targów Książki. Blisko trzystu księgarzy i wydawców rozstawiło swoje stoiska, aby zachęcić jak największą rzeszę przybyłych do skorzystania ze swojej oferty. Specjalnie dla Was jesteśmy na targach i zdajemy z nich relację!
REKLAMA

Jeśli spojrzeć na liczbę gości zainteresowanych Warszawskimi Targami Książki, może obudzić się w człowieku nadzieja, że czytelnictwo papierowych książek nie umiera. Najwyraźniej nie wszystko jest stracone, duch w narodzie nie ginie, a warszawiacy i przybysze spoza stolicy zjawili się tłumnie, mimo iż pierwszy dzień targów przypadał w czwartek. Przewijające się przez sale wystawiennicze tłumy z zainteresowaniem oglądały oferowane przez sprzedawców książki, albumy i katalogi. Specjalnie dla czytelników naszego portalu przygotowaliśmy krótki przegląd najciekawszych naszym zdaniem stoisk.

Wydawnictwo LTW

Warto zatrzymać się przy stoisku wydawnictwa LTW, gdzie można odnaleźć pozycje mogących stanowić nie lada gratkę dla wielu czytelników. Wśród nowości historycznych na pewno powinno się zwrócić uwagę na wspomnienia Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego pt. „Wymarsze i inne wspomnienia”, które zaciekawią każdego fana „pierwszego ułana II Rzeczypospolitej”. Warto wspomnieć również o pozycji zatytułowanej „Bo Polska zapamięta najdroższe swoje chłopięta”, czyli o zbiorze wierszy i piosenek Kornela Makuszyńskiego, a także o drugim wydaniu niezwykle popularnej pracy Sławomira Cenckiewicza „Oczami bezpieki”.

(fot. Piotr Kujko)

Wydawnictwo PWN

Nie da się przejść przez targi nie natrafiając na wyraźnie wyróżniające się swoją aranżacją stanowisko PWN. Lawirując między licznymi odwiedzającymi trudno minąć obojętnie obok nowości z działu nauk humanistycznych. Dla osób zainteresowanych tematyką szeroko pojętej judaistyki pozycją wartą uwagi będzie na pewno „Siódmy Milion” Toma Segeva. Nie można też przegapić książki „Katyń w oczach zachodu” czy też „Gabi i Uwe” będącej rozliczeniem ze zbrodniami hitlerowskimi.

(fot. Piotr Kujko)

Wydawnictwo Rebis

Kolejnym wydawnictwem, którego stanowisko wyraźnie odróżnia się od innych, jest poznański Rebis. Odwiedzający znajdą tam wiele niezwykle ciekawych pozycji. Najważniejsze miejsce bezapelacyjnie zajmuje mający swoją premierę na targach pierwszy tom książki Francisa Fukuyamy „Historia ładu politycznego”. Nie mniej ważna jest biografia Eugeniusza Bodo „Już taki jestem zimny drań” autorstwa Ryszarda Wolańskiego oraz wzbudzająca wiele kontrowersji książką portugalskiego badacza Manuela Rosy „Kolumb. Historia nieznana”.

(fot. Piotr Kujko)

Wydawnictwo Egmont

Jeżeli jesteście Państwo zainteresowani historią przekazywaną w sposób inny niż przy pomocy książek, warto odwiedzić dwa stoiska Wydawnictwa Egmont. Przy pierwszym, znajdującym się na parterze, powinny zatrzymać się osoby zainteresowane grami planszowymi. Wśród prezentowanych nowości znajduje się między innymi wydana pod patronatem naszego portalu gra „Pan tu nie stał”. Osoby preferujące komiksy powinny udać się natomiast na piętro drugie, gdzie zwraca uwagę kolejny tom antologii poświęconej Powstaniu Warszawskiemu.

IPN

Jeśli mowa o planszowych grach historycznych, to trzeba dodać, że wszyscy zainteresowani takim sposobem nauki historii powinni odwiedzić stanowisko IPN, gdzie można nabyć gry „Dywizjon 303” oraz „Pamięć ‘39”.

REKLAMA

Wydawnictwo Iskry

Przechadzając się po drugim piętrze targów, zwiedzający niechybnie natknie się na stoisko przypominające wystrojem stare mieszkanie. Po prawej stronie znajduje się tu stare biurko i sekretarzyk, zaś po lewej miniwystawa archiwalnych pozycji. W taki właśnie sposób prezentuje się Wydawnictwo Iskry. Wśród jego najświeższych publikacji należy polecić przede wszystkim „Polskę za Nerona” Aleksandra Krawczuka oraz „Klangor i fanfary” Lechosława Herza, czyli gawędy o różnych zakątkach Mazowsza.

(fot. Piotr Kujko)

Czarne

Wydawnictwo Czarne zaprezentowało wiele reportaży znajdujących się na styku historii i nauk politycznych. Należą do nich m.in. „Czarnobylska modlitwa. Kronika przyszłości” oraz „Ameryka. Wojna wzdłuż granicy”. Szczególnie warta polecenia jest także recenzowana już na naszych łamach książka „W poszukiwaniu ojczyzny. Wspomnienia z chińskiego obozu pracy”.

Wydawnictwo Literackie & Noir sur Blanc

Równie wiele ciekawych nowości prezentuje Wydawnictwo Literackie. Za najważniejszą spośród związanych z historią należy wymienić książkę poświęconą obronie Leningradu autorstwa Anny Reid. Ciekawą pozycją może okazać się również „Polska” Adama Zamoyskiego, będąca syntetycznym ujęciem dziejów naszego kraju. Razem z Wydawnictwem Literackim stoisko dzieli oficyna Noir sur Blanc, która może urzec czytelników m.in. „Ukrytym pięknem” Donny Leon.

(fot. Piotr Kujko)

Universitas

Wielotomowe wydanie dzieł Stanisława Cata-Mackiewicza, znanego konserwatywnego publicysty często przywoływanego w naszych przeglądach prasy sprzed 75 lat, to najnowsza inicjatywa Wydawnictwa Universitas. Na targach prezentowane są już dwa pierwsze tomy: „Myśl w obcęgach. Studia nad psychologią społeczeństwa Sowietów” oraz „Kropki nad i. Dziś i jutro”.

Ośrodek Karta & Dom Spotkań z Historią

Uważny gość targów nie może również przegapić wspólnego stoiska Ośrodka Karta oraz Domu Spotkań z Historią. Warto zwrócić tam uwagę szczególnie na opublikowaną z okazji trzydziestolecia działalności Karty książkę Zbigniewa Gluzy „Odkrycie KARTY. Niezależna strategia pamięci”.

(fot. Piotr Kujko)

Wydawnictwo Bukowy Las

Bukowy Las ma już na koncie kilka wyjątkowo ciekawych książek historycznych, m.in. „Zatruty pokój” Gregora Dallasa, jak również reportażowo-historyczną pozycję „W służbie dyktatora”. Na targach prezentowana jest książka wybitnego amerykańskiego politologa Wiliama Taubmana poświęcona nieszablonowej postaci radzieckiego establishmentu pt. „Chruszczow. Człowiek i epoka”.

„Tygodnik Powszechny”

W głównym holu targów znajduje się stanowisko „Tygodnika Powszechnego”. Warto zwrócić na nie uwagę choćby z powodu licznych wznowień książek księdza Adama Bonieckiego oraz najnowszej pozycji tegoż autora pt. „Lepiej palić fajkę niż czarownice”. Nie lada gratkę stanowi również możliwość kupienia archiwalnych numerów „Tygodnika” oraz dołączanych do niego płyt.

(fot. Piotr Kujko)

Marginesy

Na koniec stoisko, obok którego żaden prawdziwy fan piłki nożnej nie może przejść obojętnie. Wydawnictwo Marginesy prezentuje na warszawskiej imprezie dopiero co wydaną biografię Kazimierza Deyny autorstwa znanego dziennikarza Stefana Szczepłka. Przed zbliżającymi się Mistrzostwami Europy w Polsce i na Ukrainie pozycja obowiązkowa!

Redakcja: Michał Przeperski, Tomasz Leszkowicz

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Paweł Rzewuski
Absolwent filozofii i historii Uniwersytetu Warszawskiego, doktorant na Wydziale Filozofii i Socjologii UW. Publikował w „Uważam Rze Historia”, „Newsweek Historia”, „Pamięć.pl”, „Rzeczpospolitej”, „Teologii Politycznej co Miesiąc”, „Filozofuj”, „Do Rzeczy” oraz „Plus Minus”. Tajny współpracownik kwartalnika „F. Lux” i portalu Rebelya.pl. Wielki fan twórczości Bacha oraz wielbiciel Jacka Kaczmarskiego i Iron Maiden.

Wszystkie teksty autora
Piotr Kujko
Student fotografii prasowej, reklamowej i wydawniczej na Uniwersytecie Warszawskim. Absolwent LO im. Emilii Plater w Białej Podlaskiej. Finalista ogólnopolskiej olimpiady historycznej z roku 2009. Współtwórca Polskiej Wspólnoty Rastafari. Jeśli chodzi o historię, interesuje się Powstaniu Warszawskim oraz Zimnej Wojnie, w fotografii - fotografią portretową i uliczną. Oprócz tego interesuje się muzyką i historią muzyki reggae, historią ruchu Rastafari, grafiką i grami komputerowymi. Jego prace można odnaleźć na stronie www.piotrkujko.pl

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone