Weekendowy przegląd prasy (27)

opublikowano: 2009-02-08 20:32
wolna licencja
poleć artykuł:
Weekendowy przegląd prasy to zestawienie odnośników do najciekawszych publikacji związanych z tematyką historyczną, opublikowanych w dziennikach i tygodnikach.
REKLAMA

Dzienniki:

  • „Gazeta Wyborcza”

Prezydent: Dwie legendy Okrągłego Stołu

  • Gdyby nie było Okrągłego Stołu, komunizm by upadł, ale jako pierwszy w ZSRR - podsumował Lech Kaczyński sesję naukową.

Nie udawaj Greka. Lefteris Cirmirakis, komunista, lat 81, Warszawa

Obchodzone właśnie 20-lecie ustroju imperialistycznego w Polsce towarzysza Cirmirakisa nie martwi. W testamencie, napisanym specjalnie na XVII Zjazd Komunistycznej Partii Grecji, napisał, że "system imperialistyczny znajduje się w ostatnim etapie jego istnienia", a świat "wszedł w wiek komunizmu".

Chomeini wykiwał wszystkich

1 lutego 1979 r. w Teheranie wylądował czarterowy samolot Air France z ajatollahem Ruhollahem Chomeinim na pokładzie. Irańczycy myśleli, że zaczyna się era prawdziwej wolności. Dwa miesiące później mieli republikę islamską.

Ruhollah Chomeini na wygnaniu
  • „Polska”

Chcę zamienić tę monumentalną świątynię w miejsce żywej debaty

Rozmowa z prof. Piotrem Piotrowskim, przyszłym dyrektorem Muzeum Narodowego w Warszawie.

Chciałeś Polski, więc płać, bo kiepsko będzie

Wielkie cięcia w budżecie Donalda Tuska to nic nowego w historii Polski. Dokładnie w ten sam sposób nasz kraj starał się radzić sobie z Wielkim Kryzysem w latach 30. Choć wtedy ta akcja początkowo nie przynosiła efektu.

Limit dla studentów: drugi kierunek płatny

Minister nauki Barbara Kudrycka ujawnia kolejne szczegóły planu ograniczenia dostępu do bezpłatnych studiów.

  • „Dziennik”

Panteon był zegarem słonecznym

Czy jeden z najlepiej zachowanych rzymskich zabytków skrywał przez 2 tysiące lat zaskakujący sekret? Wszystko wskazuje na to, że tak. Ekspert zajmujący się starożytnością twierdzi, że świątynia była gigantycznym... zegarem słonecznym.

  • „Rzeczpospolita”

Niedobry dzień niepodległości

Kiedy powstała niepodległa III Rzeczpospolita? Do tej historycznej chwili kandyduje kilka dat – wymienia się dzień rozpoczęcia obrad Okrągłego Stołu, dzień czerwcowych kontraktowych wyborów, dzień utworzenia rządu Mazowieckiego, dzień w pełni wolnych wyborów w 1991 roku, a także wrzesień 1993 roku, gdy Polskę w końcu opuściły wojska sowieckie.

Dlaczego przewróciłem okrągły stolik

Okrągły Stół zaprzepaścił wielką ideę solidarności. Wepchnął Polskę w nomenklaturę, nieprawy kapitalizm. Przyniósł niewymierne straty moralne i słabnięcie polskiej tożsamości - pisze były lider Solidarności Walczącej.

Kiepura – wzór współczesnych tenorów

80 lat temu zadebiutował w mediolańskiej La Scali i odniósł ogromny sukces. Do dziś pozostaje wzorem dla współczesnych tenorów.

Tygodniki:

  • „Polityka”

Koniec wiadomości

REKLAMA

Już niedługo pożegnamy papierowe dzienniki, a telewizje informacyjne będziemy nosić w kieszeni. Czy to koniec słowa pisanego? I jaki świat szykują nam nowe media?

Europę widział ogromną

Wśród pierwszej generacji paneuropejczyków wielką rolę odegrał Paul-Henri Spaak, niesprawiedliwie nieco zapomniany twórca idei powojennej współpracy Belgii, Holandii i Luksemburga, tego laboratorium idei zjednoczenia Europy.

Dzień niepodległości, dzień klęski

Wojna w Strefie Gazy znów skierowała uwagę świata na konflikt palestyńsko-izraelski. Znany brytyjski historyk odsłania jego podglebie. Tekst powstał przed ostatnimi wydarzeniami, ale one tylko uwiarygodniają i wzmacniają zawarte w nim przesłanie.

  • „Przekrój”

Druga twarz Iranu

Irańskie władze obchodzą 30. rocznicę islamskiej rewolucji. Irańskie społeczeństwo obchodzi 30. rocznicę ucieczki w prywatność.

  • „Gość Niedzielny”

Kawał Drogi

Ich seminaria pękają w szwach, a wielodzietne rodziny ruszają w ciemno na misje do blokowisk byłej NRD. Opisujemy „neonów” poprzez kawały, które sami o sobie opowiadają.

To była gra

Dla jednych to przełomowe wydarzenie w najnowszej historii Polski. Dla innych – największa zdrada narodowa. Od rozpoczęcia obrad Okrągłego Stołu mija 20 lat.

Nadłamanie systemu

O kulisach obrad przy Okrągłym Stole z dr. hab. Antonim Dudkiem rozmawia Andrzej Grajewski.

Okrągły Stół
  • „Tygodnik Powszechny”

Suto zastawiony stół

O. Jan Andrzej Kłoczowski: Przed Soborem Kościół „nauczający” mówił językiem, którego Kościół „nauczany” nie rozumiał, a tego, co zdołał zrozumieć, nie umiał przełożyć na życie.

Mieliśmy szczęście

Andrzej Wielowieyski, uczestnik „Okrągłego Stołu” po stronie „Solidarności”: Nie mieliśmy jasnej koncepcji politycznej. Mieliśmy walczyć o legalizację „Solidarności”, wiedzieliśmy, że trzeba się przebijać i rozpychać. Ale nie myśleliśmy o władzy i nie wiedzieliśmy, gdzie są granice i na co może zgodzić się ZSRR.

  • „Tygodnik Solidarność”

Śmierć w 300 stopniach Celsjusza

Wylewa łatwopalną ciecz na blat ławy, obudowę termowentylatora i wykładzinę podłogową. Wznieca ogień. Wycofuje się w kierunku wyjścia. Zapala dwie kartki papieru na regale z książkami. Odcina lokatorowi drogę ucieczki. Wychodzi. Zamyka drzwi na klucz.

  • „Przegląd”

Dlaczego zniknął Bajbakow

Media elektroniczne i część prasy robią sensację wokół "nowych" zeszytów radzieckiego gen. Wiktora Anoszkina, który w charakterze adiutanta towarzyszył marszałkowi Wiktorowi Kulikowowi, naczelnemu dowódcy zjednoczonych sił zbrojnych Paktu Warszawskiego w czasie pobytu w Polsce od 7 do 17 grudnia 1981 r.

Kolejny przegląd prasy pojawi się na naszych stronach w przyszłym tygodniu.

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Michał Świgoń
Założyciel i wydawca „Histmag.org”. Odpowiada za działania promocyjne serwisu, kontakt z reklamodawcami i szeroko pojęte kwestie marketingowe. Jako dziennikarz współpracował z mediami ogólnopolskimi, regionalnymi i lokalnymi. Magister politologii Uniwersytetu Śląskiego (specjalność medioznawcza), ukończył również studia z zakresu marketingu.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone