„Wielokulturowość w świecie rzymskim” – III Konferencja ku czci Profesora Tadeusza Kotuli we Wrocławiu

opublikowano: 2018-03-26 10:27
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
W dniach 7-8 czerwca 2018 w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego odbędzie się III Konferencja ku czci Profesora Tadeusza Kotuli „Wielokulturowość w świecie rzymskim”. Zapisy są przyjmowane do 8 kwietnia. Konferencja odbywa się pod patronatem naszego portalu, zapraszamy!
REKLAMA

Trzecia już edycja konferencji ku czci wybitnego badacza antyku, jakim był Tadeusz Kotula, jest okazją do zmiany formuły obrad. Przeprowadzenie konferencji w modelu eksperckim – gdzie wystąpienia doktorantów i studentów będą oceniane przez pracowników naukowych, umożliwi młodym badaczom dyskusję nad wynikami swoich obserwacji z uznanymi autorytetami.

Wydarzenie odbędzie się pod hasłem „Wielokulturowości w świecie rzymskim”. Zagadnienia podejmowane podczas obrad będą dotyczyć różnych aspektów relacji Rzymian z przedstawicielami innych kultur - od założenia miasta do schyłku starożytności. Wybierając ten temat chcemy zwrócić uwagę zarówno na wzajemne podobieństwa kultur przenikających się wewnątrz państwa rzymskiego, jak również podkreślić odrębności różnorodnych tradycji.

Przedmiotem wystąpień i dyskusji mogą być poniższe propozycje tematyczne:

  • wielokulturowość w rzymskim życiu społeczno-politycznym: wzajemne relacje i stosunek obywateli rzymskich do przedstawicieli innych kultur; pozycja ludności prowincjonalnej w Imperium; wielokulturowość a prawo; romanizacja; stosunek rządzących do wielokulturowości; ludy tubylcze Półwyspu Apenińskiego
  • odbicie zjawiska wielokulturowości w literaturze i języku: różnorodność językowa w świecie rzymskim; zmiany w języku łacińskim następujące pod wpływem innych kultur; rola greckiej kultury w rzymskiej literaturze i filozofii; wkład prowincjonalnych twórców w literaturę rzymską
  • wielokulturowość a kultura materialna: orientalne wzorce w sztuce; sztuka rzymska jako wzór dla innych cywilizacji
  • różnorodność religijna w Rzymie: kulty misteryjne w Rzymie; politeizm a chrześcijaństwo; spory na tle religijnym i próby ich łagodzenia
  • wielokulturowość w aspekcie militarnym: różnorodność kulturowa jako przyczyna konfliktów militarnych; armia jako nośnik kultury rzymskiej; kontakty żołnierzy z ludami spoza limesu; skład etniczny armii

Konferencja odbędzie się w dniach 7-8 czerwca 2018 w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego.

Zachęcamy do udziału wszystkich studentów i doktorantów prowadzących badania z zakresu historii starożytnej!

Formularze zgłoszeniowe (https://drive.google.com/open?id=1PrP88s8fiadIq4jNCfqQoKur5-BPASs9) prosimy przesyłać drogą mailową na adres wielokulturowość[email protected]">[email protected]">wielokulturowość[email protected] do 8 kwietnia 2018r.

Więcej informacji na stronie wydarzenia na facebooku

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Mat. pras.
Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.

Wszystkie teksty autora
Maciej Zaremba
Były redaktor naczelny Histmag.org (2017-2019). Absolwent historii i student politologii na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się historią nowożytną Polski, zwłaszcza życiem codziennym, publicznym i wojskowym społeczeństwa szlacheckiego Rzeczypospolitej oraz stosunkami polsko-moskiewskimi w XVI i XVII wieku. Wielbiciel gier video i literatury fantasy. Uważa, że historię należy popularyzować za pomocą wszelkich dostępnych środków popkultury, takich jak filmy, seriale, muzyka czy gry.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone