Wokół „Krakowskiego Szlaku Kobiet” - spotkanie w Warszawie

opublikowano: 2010-02-02 17:59
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
W sobotę 6 lutego o godzinie 16.30 Podyplomowe Gender Studies im. Marii Konopnickiej i Marii Dulębianki przy IBL PAN, Podyplomowe Studia Judaistyczne IH UW oraz Fundacja Przestrzeń Kobiet zapraszają na spotkanie _Płeć w wielkim mieście. Wokół „Krakowskiego Szlaku Kobiet”._ Dyskusję poprowadzi Małgorzata Büthner-Zawadzka - doktorantka IBL PAN.
REKLAMA

Punktem wyjścia do sobotniej dyskusji będzie wydana przez Fundację Przestrzeń Kobiet publikacja „Krakowski Szlak Kobiet. Przewodniczka po Krakowie Emancypantek”. Podczas spotkania dyskutowane będą takie kwestie jak: historia ruchu kobiecego, obecność w przestrzeni miejskiej kobiet różnych wyznań, klas, pochodzenia etnicznego oraz orientacji seksualnej. W roli panelistek wystąpią: dr Jolanta Żyndul (UW), Natalia Sarata (Fundacja Przestrzeń Kobiet) i Katarzyna Czerwonogóra (Żydowskie Stowarzyszenie Czulent).

Spotkanie odbędzie się w ramach Feminariów - cyklu dyskusji społeczno-kulturalnych, organizowanych przez Gender Studies IBL PAN.

O książce:

Książka jest nowatorskim, nieodpłatnym wydawnictwem edukacyjnym, odzyskującym pamięć o wybitnych kobietach związanych z Krakowem, odtwarzająca i wydobywająca z (nie)pamięci sylwetki Emancypantek i miejsca, w których żyły, tworzyły, działały. Bohaterkami książki są: Kazimiera Bujwidowa w tekście Anny Kiesell, Maria Orwid w tekście Anny Bednarczyk i Ingi Hajdarowicz, Zuzanna Ginczanka w tekście Olgi Andrynowskiej, Jadwiga Mrozowska-Toeplitz w tekście Łucji Iwanczewskiej, Marcelina Kulikowska w tekście Agnieszki Brożkowskiej, Maria Dulębianka w tekście Katarzyny Zwolak, Anna Świrszczyńska w tekście Katarzyny Jaszczur-Warzechy, Zofia Ameisenowa w tekście Moniki Stępień, Maria Turzyma w tekście Marty Struzik, Teresa Rudowicz w tekście Anny Grajewskiej, Wanda Bobkowska w tekście Grażyny Kubicy, Sara Schenirer w tekście Joanny Fabijańczuk, Paulina Wasserberg w tekście Bettiny Gerhardt. Dodatkowo w książce m.in: Katarzyna Czerwonogóra o emancypacji polskich Żydówek i ich obecności w historii, Ewa Furgał o przestrzeniach emancypacyjnego Krakowa, Iwona Dadej o krakowskiej Czytelni dla kobiet, Natalii Saraty propozycje herstorycznej pracy z tekstami. Konsultacja naukowa książki: dr Dobrochna Kałwa.

Miejsce: Instytut Badań Literackich, ul. Nowy Świat 72, sala nr 144, Warszawa, wstęp wolny

Zobacz też:

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Grażyna Latos
Absolwentka Szkoły Gender Mainstreaming oraz Akademii Media i Gender w IBL PAN. Jedna z autorek publikacji „20 lat 20 zmian. Kobiety w Polsce w okresie transformacji 1989-2009”. Współpracuje z Fundacją Feminoteką oraz Fundacją Gender Center. Od lipca 2008 roku stała publicystka „Histmaga”. Od marca 2009 do czerwca 2010 w składzie redakcji. Do września 2011 członkini rady merytorycznej.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone