Wystawa „Broń i barwa dawniej i dziś” od przyszłego tygodnia w Bytomiu

opublikowano: 2012-04-16 17:47
wolna licencja
poleć artykuł:
Od 27 kwietnia w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu prezentowana będzie ekspozycja pt. _Broń i barwa dawniej i dziś_, ukazująca bogatą kolekcję zabytków historii militarnej ze zbiorów muzeum i osób prywatnych. Nie jeden fan wojskowości powinien znaleźć na niej coś dla siebie. Patronem medialnym wystawy jest „Histmag.org”.
REKLAMA

Wystawę przygotowano we współpracy z Górnośląskim Oddziałem Stowarzyszenia Miłośników Dawnej Broni i Barwy. Wernisaż odbędzie się 27 kwietnia o godz. 17:30 w gmachu głównym muzeum przy ul. Jana III Sobieskiego 2.

  • Cała wystawa w swoim zamyśle jest opowieścią o militariach na przestrzeni wieków i trudno wybrać tu jakiś jeden sztandarowy eksponat czy nawet zestaw eksponatów. Staraliśmy się naszym gościom pokazać jak najwięcej, jak najciekawszych rzeczy i faktów związanych z militariami. Tym bardziej warto samemu wybrać się do Muzeum i przekonać co jest najbardziej frapujące dla każdego indywidualnie – zapewniają organizatorzy.

Pokazany zbiór militariów polskich i obcych obejmuje okres od czasów prehistorycznych, poprzez wczesne średniowiecze aż po wiek XX. Do najstarszych zaliczyć można brązowe miecze (epoka brązu), nowsze – z okresu średniowiecza – są groty strzał, włóczni, topory i miecze, a najnowsze eksponaty to broń biała – szable i pałasze oraz broń palna krótka (pistolety skałkowe i kapiszonowe) i długa (arkebuzy, strzelby kapiszonowe – myśliwskie) oraz mundury i dokumenty. Spora część broni, szczególnie białej, to taka, którą w różnych okresach historii posługiwał się żołnierz polski. Niespotykane i trudno dostępne w zbiorach prywatnych i muzealnych są militaria japońskie. Zwiedzający wystawę będą mieli zatem wyjątkową okazję zobaczenia zbroi samurajskiej z XVIII wieku oraz elementów uzbrojenia dalekowschodnich wojowników. Spośród wartych uwagi eksponatów na wystawie zobaczyć można wiele mundurów i ich części: oficerskie mundury wieczorowe, kolekcję rogatywek, kapelusze podhalańskie czy peleryny. Interesujący zestaw pamiątek wojskowych stanowią również militaria papierowe: świadectwa szkół i kursów wojskowych, dokumenty stwierdzające mianowanie na wyższy stopień wojskowy, nadania odznak i odznaczeń, pocztówki o tematyce wojskowej, wśród których wiele pochodzi z początku XX wieku.

  • Chyba po raz pierwszy w polskim muzealnictwie i kolekcjonerstwie zaprezentujemy dwa zestawy mało znanych militariów obcych: zestaw odznak niemieckich związków kombatanckich działających do 1914 roku w różnych miejscowościach Śląska i Pomorza oraz zbiór kilkudziesięciu kufli rezerwistów – mówi kurator wystawy dr Wojciech B. Moś – W cesarskiej armii niemieckiej, przed I wojną światową, żołnierz odchodzący do cywila po odbyciu służby wojskowej otrzymywał na pamiątkę ozdobny kufel z wizerunkami różnych symboli nawiązujących do historii i tradycji jego jednostki. Ciekawostką jest, że na życzenie żołnierza można było zamiast kufla dostać ozdobną fajkę. Kufle (i fajki) nie są bezimienne. Oprócz daty służby, numeru i nazwy jednostki na każdym z nich znajduje się stopień wojskowy oraz nazwisko rezerwisty. Jest wśród nich wiele o polskim brzmieniu.

Ekspozycja prezentowana będzie do 1 lipca b.r. Więcej informacji znajduje się na stronie Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu.

Patronem medialnym wystawy jest nasz portal.
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Tomasz Leszkowicz
Doktor historii, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Publicysta Histmag.org, redakcji merytorycznej portalu w l. 2006-2021, redaktor naczelny Histmag.org od grudnia 2014 roku do lipca 2017 roku. Specjalizuje się w historii dwudziestego wieku (ze szczególnym uwzględnieniem PRL), interesuje się także społeczno-polityczną historią wojska. Z uwagą śledzi zagadnienia związane z pamięcią i tzw. polityką historyczną (dawniej i dziś). Autor artykułów w czasopismach naukowych i popularnych. W czasie wolnym gra w gry z serii Europa Universalis, słucha starego rocka i ogląda seriale.

Wszystkie teksty autora
Mat. pras.
Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone