Wystawa „Śladami Rzymian po Polsce” w Katowicach

opublikowano: 2012-10-17 14:07
wolna licencja
poleć artykuł:
Muzeum Śląskie zaprasza na ekspozycję „Śladami Rzymian po Polsce” opowiadającej o kontaktach mieszkańców ziem polskich z rzymską kulturą. Jak wyglądała globalizacja po rzymsku zobaczymy od 17 października do 15 stycznia 2013 roku w Muzeum Śląskim. Patronem medialnym inicjatywy jest redakcja Histmag.org.
REKLAMA
Brązowa końcówka rogu do picia. Osiek, pow. jarociński, woj. wielkopolskie (Ze zbiorów Muzeum Regionalnego w Jarocinie) (Fot. Muzeum Regionalne w Jarocinie)

„Prawie 600 mil od Karnuntum w Pannoni leży niedawno poznany brzeg germański, z którego przywożą bursztyn” – tak Pliniusz Starszy zaczyna opowieść o wyprawie rzymskiego ekwity nad Bałtyk, po bursztyn zwany sukcynitem, która miała miejsce za panowania Nerona w 60 roku n.e. W drodze na północ przypuszczalnie przejeżdżał on przez kraj germańskich Lugiów, który znajdował się na terenie dzisiejszej Polski. Przekaz Pliniusza może być zatem dowodem bezpośredniej obecności Rzymian na ziemiach polskich, ale przesłanek wskazujących na kontakty z państwem rzymskim jest dużo więcej.

Brązowy posążek Herkulesa znaleziony w okolicach Sieradza.

Świadectwem spotkań z rzymskimi podróżnikami są m.in. odkrywane lub przypadkiem znajdowane importy rzymskie w grobach, skarbach i na osadach powstałych między I a V wiekiem. Na ziemie polskie napływały one drogą wymiany handlowej, często za pośrednictwem innych ludów, oraz jako dary, daniny, subsydia, łupy wojenne, okup, a być może także żołd wypłacony za służbę w armii rzymskiej.

„Przywożono przede wszystkim zastawy stołowe: naczynia brązowe, srebrne, szklane i ceramiczne oraz ozdoby – kolie ze szklanych paciorków oraz zapinki” – opowiada Małgorzata Kurgan-Przybylska, kurator wystawy. Na wystawie zobaczymy również miecze rzymskie, kości do gry, gry planszowe (szklane pionki), lampki oliwne. Najliczniejszą grupą importów rzymskich w Polsce są monety znajdowane zarówno pojedynczo, jak i w skarbach.

Kurator wystawy: Małgorzata Kurgan-Przybylska

Wystawa przygotowana przez Muzeum Śląskie we współpracy z innymi muzeami.

Strona WWW: http://www.muzeumslaskie.pl

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Michał Świgoń
Założyciel i wydawca „Histmag.org”. Odpowiada za działania promocyjne serwisu, kontakt z reklamodawcami i szeroko pojęte kwestie marketingowe. Jako dziennikarz współpracował z mediami ogólnopolskimi, regionalnymi i lokalnymi. Magister politologii Uniwersytetu Śląskiego (specjalność medioznawcza), ukończył również studia z zakresu marketingu.

Wszystkie teksty autora
Mat. pras.
Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone