XVIII OZHS wystartował!

opublikowano: 2010-04-06 20:11
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Dziś uroczyście otworzono XVIII Ogólnopolski Zjazd Historyków Studentów w Szczecinie. W ciągu najbliższych dwóch dni studenci historii będą prezentować wyniki swoich badań. Organizatorzy zapewniają, że nie zabraknie też imprez towarzyszących.
REKLAMA

W Auli Uniwersytetu Szczecińskiego, która mieści się w budynku Wydziału Humanistycznego miała miejsce uroczysta inauguracja imprezy. Przemawiali: dr hab. Barbara Kromolicka, prof. US (Dziekan Wydziału Humanistycznego US), prof. dr hab. Edward Włodarczyk (Prorektor ds. Kształcenia US) oraz dr hab. Adam Makowski, prof. US (Dyrektor Instytut Historii i Stosunków Międzynarodowych US). Wykład inauguracyjny „Był sobie Szczecin...” wygłosił prof. dr hab. Radosław Gaziński, dyrektor Biblioteki Głównej Uniwersytetu Szczecińskiego oraz prezes Oddziału Szczecińskiego Polskiego Towarzystwa Historycznego. Profesor przedstawił w nim w skrótowym ujęciu wydarzenia kluczowe dla rozwoju Szczecina. Uroczystość poprowadzili Marta Chmiel i mgr Grzegorz Kamiński.

Prof. dr hab. Radosław Gaziński

W Szczecinie po raz pierwszy

Uniwersytet Szczeciński obchodzi właśnie swoje 25-lecie. To wyjątkowy dobry pretekst do organizacji dużej imprezy. OZHS po raz pierwszy gości w Szczecinie. – Przede wszystkim zależało nam na tym, by podnieść merytoryczny poziom referatów – tłumaczy nam jedna z organizatorek zjazdu, Monika Ogiewa. – Czy to nam się udało? Nie wiem. Z tą oceną będzie trzeba poczekać do końca konferencji – przyznaje. Tym razem zastosowano sito weryfikujące zgłoszenia kandydatów, którzy chcieli wygłosić swój referat. – Każdy zobowiązany był do zgłoszenia na konferencję dołączyć streszczenie swojego referatu wraz z opinią polecającą samodzielna pracownika naukowego, eksperta w danej dziedzinie – wyjaśnia Ogiewa, która sama przygotowuje właśnie pracę magisterską o reformacji pod kierunkiem prof. dr. hab. Radosława Gazińskiego. Zgłoszenia były weryfikowane przez historyków współpracujących z Komitetem Organizacyjnym. Spośród około 260 kandydatur, organizatorzy do Szczecina zaprosili 207 referentów.

Najliczniej studenci z Torunia

Najliczniej na szczecińskim Ogólnopolskim Zjeździe Historyków Studentów zaprezentują się historycy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (29 osób), Uniwersytetu Wrocławskiego (28 osób) oraz Uniwersytetu Szczecińskiego (25 osób). Do Szczecina jako jedyny gość z zagranicy przyjedzie Kataryna Kornienko z Uniwersytetu w Kijowie. Referenci wystąpią w ramach 24 paneli, które będą miały miejsce się w środę i czwartek. Każdy z uczestników zmuszony jest, by wybrać akurat to, co interesuje go najbardziej.

Referaty to nie wszystko

Równolegle odbywające się panele mają niewątpliwy atut – referaty nie będą ciągnęły się w nieskończoność, a wieczór można spożytkować inaczej. Organizatorzy proponują „Szczecin nocą w czterech odsłonach”. – To cykl imprez, które mają przybliżyć Szczecin wszystkim gościom i pokazać go z różnych perspektyw – tłumaczy Monika Ogiewa. Dziś uczestników czeka impreza integracyjna w popularnym studenckim klubie Hormon.

40 tysięcy złotych

Koszt całej imprezy wynosi ponad 40 tysięcy złotych. Pieniądze pochodzą z Uniwersytetu Szczecińskiego i opłaty konferencyjnej w wysokości 50 złotych, którą poniósł każdy uczestnik. Organizatorzy planują wydanie publikacji pokonferencyjnej. Znajdą się w niej najciekawsze z wygłoszonych referatów.

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Łukasz Grzesiczak
Łukasz Grzesiczak – rocznik 1981. Absolwent filozofii UJ, próbuje skończyć bohemistykę na UJ. Przygotowuje doktorat o Europie Środkowej w Instytucie Politologii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Pracował jako piarowiec kultury, asystent senatora oraz wydawca on-line w portalu społecznościowym. Czechofil, dziennikarz, recenzent kulturalny – obecnie współpracuje m.in. z tygodnikiem „Przegląd”, czeskim magazynem „Listy”, „Nową Europą Wschodnią”, „Witryną czasopism” i portalem „polis.edu.pl”. Publikował m.in. w „Tygodniku Powszechnym”, „Newsweeku”, „GW”, „Dzienniku Zachodnim”, „Twórczości” i „Lampie”. Jego proza ukazywała się na łamach „Pograniczy”. Tłumaczy z języka czeskiego i słowackiego. Uwielbia kawę, domino, Milana Kunderę i The Clash. Bloguje na http://kostelec.blox.pl

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone