Zapomniany polski odkrywca. Stefan Bryła – innowator na skalę światową [Video]

opublikowano: 2024-02-21 09:01
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
W przypadku Stefana Bryły nazwisko zdecydowanie nie było przypadkowe. Został on inżynierem budowlanym – i to najwyższej, światowej klasy. To on m.in. zbudował pierwszy na świecie most spawany. Uczestniczył też w budowie najwyższego – przez pewien czas – budynku na świecie, a później wdrożył wiele innowacyjnych rozwiązań w polskim budownictwie. Dziś pozostaje w dużej mierze zapomniany. Jego historię przypomina kanał Historia na dotyk!
REKLAMA
Most żelazny na Słudwi pod Łowiczem, pierwszy na świecie drogowy most spawany wybudowany według projektu Stefana Bryły (w kółku). Fot: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Zaczęło się w 1910 roku. Młody, 24-letni doktor habilitowany Stefan Bryła, w ramach stypendium naukowego wyruszył w podróż po świecie, odwiedzając najlepsze uczelnie w Europie. Kluczowy okazał się jednak pobyt w Stanach Zjednoczonych. Tam bowiem został jednym z inżynierów, którzy zaangażowali się w prace przy budowie Woolworth Building w Nowym Jorku – najwyższego do 1930 roku budynku na świecie (mierzył aż 241 metrów).

Równie wysoko poszybowała jego kariera. Po 1918 roku zaangażował się w odbudowę niepodległej Polski – najpierw na polu walk o Lwów i o wschodnią granicę, później – na placu budowy. Był dwukrotnie posłem, pracował również jako profesor budownictwa na politechnikach we Lwowie i w Warszawie. Najbardziej zapisał się jednak w historii jako konstruktor wymagających – i innowatorskich projektów budowlanych.

To on zbudował m.in. pierwszy w Europie most stalowy o konstrukcji spawanej. On też zaprojektował konstrukcję pierwszego w Polsce wieżowca – tzw. Drapacza Chmur w Katowicach. Więcej o dorobku niezwykłego polskiego konstruktora dowiecie się w materiale opublikowanym na kanale Historia na dotyk!

Video dostępne poniżej:

Polecamy e-book Pawła Rzewuskiego „Wielcy zapomniani dwudziestolecia cz.2”:

Paweł Rzewuski
„Wielcy zapomniani dwudziestolecia cz.2”
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
59
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-934630-1-5
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone