„Zeszyty Historyczne” i paryska „Kultura” w każdym domu!

opublikowano: 2014-09-13 20:00
wolna licencja
poleć artykuł:
Już od dziś dostęp do wszystkich numerów „Zeszytów Historycznych” i „Kultury Paryskiej” możliwy będzie bez konieczności wychodzenia do biblioteki. Co więcej, by zobaczyć archiwalne listy pracowników Instytutu Literackiego, a nawet sam Instytut, nie trzeba będzie jechać do podparyskiego Maisons-Laffitte. Wystarczy wygodnie rozsiąść się w fotelu, uruchomić komputer i wystukać adres nowo otwartej strony internetowej „Kultury Paryskiej”.
REKLAMA

Założony w 1946 roku Instytut Literacki jest najbardziej znanym wydawnictwem emigracyjnym. W jego ramach ukazywała się wspomniana paryska „Kultura” oraz „Zeszyty Historyczne”, które do dziś stanowią ważny element warsztatu badacza historii najnowszej. Pod patronatem redaktora naczelnego Instytutu, Jerzego Giedroycia, publikowano teksty, które ze względu na cenzurę nie miały szans na publikację w Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej, a które do dziś kształtują naszą kulturową tożsamość. Dla Instytutu pisały takie sławy jak Czesław Miłosz, Zbigniew Herbert, Witold Gombrowicz czy Albert Camus.

Ze względu na niezwykłą doniosłość dzieł wydanych przez Instytut, jego współcześni pracownicy – m.in. Anna Bernhardt, Stanisław Mancewicz oraz obecny prezes Wojciech Sikora - postanowili sprawić, by czerpanie z dziedzictwa Archiwów Instytutu (od 2009 roku wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO) było jeszcze łatwiejsze:

Portal został zaplanowany jako zbiór wiedzy dla jak najszerszej publiczności, ale też jako narzędzie dla studentów, pasjonatów, badaczy i uczonych – mówią autorzy. Prace nad Portalem nie są oczywiście zakończone, wielu elementów wciąż brakuje. Patrząc na ponad półwieczny dorobek Instytutu Literackiego – wiele pracy przed nami. Wyszliśmy jednak z założenia, że pilne jest jak najszybsze udostępnienie elektronicznej wersji „Kultury” i „Zeszytów Historycznych” wraz z bibliografiami – bezwzględnie najważniejszych pism powojennej emigracji.

Jak dodają pracownicy Instytutu, już niedługo w ramach projektu prowadzonego we współpracy z Biblioteką Narodową i Naczelną Dyrekcją Archiwów Państwowych na stronie ma pojawić się pełen katalog tekstów znajdujących się w Archiwum Instytutu. Zgodnie z informacjami zawartymi na stronie "www.kulturaparyska.com":www.kulturaparyska.com znajdziemy tam aż 637 wydań miesięcznika Kultura (od 1946 r.), 171 numerów „Zeszytów Historycznych” (od 1962 r.), książki Biblioteki „Kultury” i Bibliografie wydawnictw Instytutu Literackiego.

Wielką atrakcją dla miłośników historii powojennej Europy będzie z pewnością dział „Listy”, w którym już dziś można znaleźć korespondencję założycieli „Kultury” z czołowymi przedstawicielami polskiej sceny politycznej i kulturalnej (m.in. listy do gen. Władysława Andersa, Sławomira Mrożka czy Tadeusza Różewicza). Ponadto, w ramach portalu zamieszczone ma zostać repozytorium, które umożliwi pełen dostęp do Archiwów Instytutu Literackiego.

Warto jednak pamiętać, że portal to nie tylko katalog zawierający publikacje i archiwa Instytutu. To także narzędzie mające służyć popularyzacji wiedzy o Jerzym Giedroyciu, którego 14-ta rocznica śmierci przypada właśnie dziś. Dlatego niniejsza strona daje nam również możliwość odbycia wirtualnego spaceru po zabytkowym „domu »Kultury«” czy przyjrzenia się zwięzłym biogramom jego domowników. Być może zachęci to niektórych do odwiedzin w Instytucie lub wsparcia jego działalności.

Autorzy strony, chcąc mieć pewność, że wszyscy będą w stanie w pełni skorzystać z jej bogactwa, opublikowali promocyjny film, pokazujący w jaki sposób należy z niej korzystać

W imieniu zespołu portalu Histmag.org serdecznie polecam i zapraszam do zapoznania się ze stroną "www.kulturaparyska.com":www.kulturaparyska.com.

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Marta Tomczak
Doktorantka na Uniwersytecie Warszawskim i Sorbonie.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone