Złote Berło dla Tadeusza Różewicza

opublikowano: 2006-11-28 11:31
wolna licencja
poleć artykuł:
Fundacja Kultury Polskiej przyznała Tadeuszowi Różewiczowi najwyższe wyróżnienie w kulturze polskiej za wybitne osiągnięcia intelektualne.
REKLAMA

Nagrody Fundacji Kultury Polskiej przyznawane są co roku osobowościom, których wkład w rozwój polskiej kultury zasługuje na szczególne wyróżnienie.

Tegoroczny laureat otrzymał Złote Berło za całokształt twórczości poetyckiej, dramatopisarskiej i prozatorskiej, cechującej się obezwładniającą wręcz prostotą wyrazu artystycznego i nieubłagalną dociekliwością moralistyczną oczyszczającą wrażliwość odbiorców ze wszystkiego co ją przygłusza, stępia i rutynizuje.

Uroczystość wręczenia nagrody Tadeuszowi Różewiczowi miała miejsce 26 listopada br. w Teatrze Narodowym w Warszawie. Towarzyszyła jej projekcja filmu-widowiska poetyckiego pt. „Słowo poety” będącego połączeniem wywiadu z artystą z fragmentami jego dzieł i deklamacją wierszy. Spektakl wyreżyserował i rozmowę poprowadził Kazimierz Kutz.

W poprzednich latach laureatami nagrody byli: Jerzy Giedroyc, Wojciech Kilar, Stanisław Lem, Roman Polański, Ewa Podleś, Sławomir Mrożek i Janusz Gajos.

Tradycyjnie już tegoroczny laureat zasugerował kandydata na zwycięzcę przyszłorocznej nagrody Złote Berło. Tadeusz Różewicz wskazał na poetę Tadeusza Dąbrowskiego.

Źródło: wydawca.com.pl.

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Bożena Pierga
Ukończyła filologię polską (Uniwersytet Warszawski) i Polsko-Holenderskie Podyplomowe Studia Europejskie (UW i Maastricht University). Zawodowo zajmuje się redakcją i korektą tekstów. Interesuje się lingwistyką i psychologią. Jest poetką i pisarką, autorką tekstów dla dzieci i nie tylko.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone