Będzie debata Wałęsy ze zwolennikami tezy o „Bolku”

opublikowano: 2016-01-15 16:30
wolna licencja
poleć artykuł:
Lech Wałęsa kilka dni temu zaproponował, że chętnie spotka się na dyskusję z osobami twierdzącymi, że był tajnym współpracownikiem Służby Bezpieczeństwa o pseudonimie „Bolek”. Gdański oddział Instytutu Pamięci Narodowej potwierdził chęć zorganizowania takiego spotkania.
REKLAMA
Lech Wałęsa (fot. MEDEF, opublikowano na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 2.0).

Były prezydent i historyczny przywódca „Solidarności” pismem z 8 stycznia zaproponował IPN-owi zorganizowanie spotkania z kilkunastoma „pisarzami” i „ekspertami od tzw. Bolka”, wymieniając w tym gronie imiennie Grzegorza Brauna. Wyraził jedynie oczekiwanie, że uzyska szansę odniesienia się do twierdzeń dyskutantów, a także, że debata będzie otwarta i nagrywana.

W piśmie z wczoraj dyrektor oddziału IPN w Gdańsku, prof. dr hab. Mirosław Golon, poinformował, że oddział Instytutu jest zainteresowany taką inicjatywą. Jak donoszą media, odpowiedzialny za koordynację tego projektu jest dr Karol Nawrocki, naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej (pionu Instytutu odpowiedzialnego za badania naukowe, popularyzację oraz działania edukacyjne). Debata ma zostać zorganizowana w pierwszej połowie marca. Zaproszeni zostaną do niej, oprócz wspomnianego już Brauna, autorzy publikacji „SB a Lech Wałęsa” – dr hab. Sławomir Cenckiewicz oraz dr Piotr Gontarczyk. Proponowanym przez IPN moderatorem spotkania jest red. Adam Hlebowicz, dziennikarz, historyk i dyrektor Radia Plus.

Szczegóły debaty mają być ustalone z biurem Lecha Wałęsy.

Źródło: ipn.gov.pl, gdansk.gosc.pl.

Lubisz czytać artykuły w naszym portalu? Wesprzyj nas finansowo i pomóż rozwinąć nasz serwis!

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Tomasz Leszkowicz
Doktor historii, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Publicysta Histmag.org, redakcji merytorycznej portalu w l. 2006-2021, redaktor naczelny Histmag.org od grudnia 2014 roku do lipca 2017 roku. Specjalizuje się w historii dwudziestego wieku (ze szczególnym uwzględnieniem PRL), interesuje się także społeczno-polityczną historią wojska. Z uwagą śledzi zagadnienia związane z pamięcią i tzw. polityką historyczną (dawniej i dziś). Autor artykułów w czasopismach naukowych i popularnych. W czasie wolnym gra w gry z serii Europa Universalis, słucha starego rocka i ogląda seriale.

Wszystkie teksty autora
Mat. pras.
Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone