Co wydarzyło się 1 grudnia?

opublikowano: 2016-12-01 05:37
wolna licencja
poleć artykuł:
1 grudnia 1968 roku paprykarz szczeciński, jedna z najbardziej znanych polskich konserw, otrzymała znak jakości „Q”. Historia to nie tylko wielcy przywódcy, generałowie i artyści, ale także rzeczy codzienne i niepozorne, które potrafią uwodzić. Co jeszcze wydarzyło się 1 grudnia? Zapraszamy na nasze zestawienie rocznic historycznych w sam do porannej kawy!
REKLAMA

Co wydarzyło się 1 grudnia? – zobacz też nasz wpis na kolejny dzień!

***
Święta na dziś: Rumunia obchodzi dzisiaj Rocznicę Zjednoczenia Siedmiogrodu i Rumunii. Upamiętnia ona wydarzenia z 1 grudnia 1918 roku, kiedy to w wyniku klęski państw centralnych i rozpadu Austro-Węgier Bukareszt włączył w obszar swojego państwa Siedmiogród, Banat i Bukowinę. Szczególnie ta pierwsza kraina pozostawała kością niezgody pomiędzy Rumunią a Węgrami, gdyż obydwa państwa uważały ją za przynależną do ich państwowości (Węgrzy historycznie, Rumunii etnicznie). Zmiany po I wojnie światowej w czasie kolejnego konfliktu globalnego chwilowo cofnięto, po wojnie jednak ponownie Rumunia objęła władzę w Transylwanii.
Życzenia od Histmaga: Dziś życzenia od naszego portalu ślemy za ocean. 81 lat temu urodził się Woody Allen (właśc. Allan Stewart Konigsberg), amerykański aktor, producent filmowy, scenarzysta i klarnecista. Będąc jedną z najlepiej rozpoznawalnych postaci światowego show biznesu, zasłużył się przede wszystkim jako reżyser charakterystycznych komedii w których często grywa główne postaci. Wśród nich wymienić można Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o seksie, ale baliście się zapytać , Annie Hall , Vicky Cristina Barcelona czy Whatever works . Panu Woody'emu przesyłamy najlepsze życzenia z nadzieją, że poprawi nam humor jeszcze wieloma filmami.
Z archiwum Histmaga: 191 lat temu zmarł Aleksander I Romanow – car rosyjski i król polski. Pokonał Napoleona, utworzył Królestwo Polskie, miał opinię jednego z bardziej liberalnych władców Europy. A jak opisywali go współcześni? Polecamy artykuł Aleksander I w opiniach współczesnych mu polskich pamiętnikarzy .

Muzyka z Histmag.org: 46 lat temu trenerem polskiej reprezentacji piłkarskiej został Kazimierz Górski, bezsprzecznie uznawany za najwybitniejszego selekcjonera biało-czerwonej jedenastki. To pod jego kierownictwem Polacy zdobyli złoty medal na igrzyskach olimpijskich w Monachium w 1972 r. oraz zajęli trzecie miejsce na Mundialu w RFN dwa lata później. Z tej okazji przypominamy piosenkę nagraną przez polską drużynę na Mistrzostwa Świata w 1974 r. Na nagraniu widać, że pan Kazimierz również tutaj potrafi dyrygować swoimi zawodnikami:

Polecamy e-book Izabeli Śliwińskiej-Słomskiej – „Trylogia Sienkiewicza. Historia prawdziwa”

Izabela Śliwińska-Słomska
„Trylogia Sienkiewicza. Historia prawdziwa”
cena:
14,90 zł
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
128
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-55-6

Książka dostępna również jako audiobook!

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Tomasz Leszkowicz
Doktor historii, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Publicysta Histmag.org, redakcji merytorycznej portalu w l. 2006-2021, redaktor naczelny Histmag.org od grudnia 2014 roku do lipca 2017 roku. Specjalizuje się w historii dwudziestego wieku (ze szczególnym uwzględnieniem PRL), interesuje się także społeczno-polityczną historią wojska. Z uwagą śledzi zagadnienia związane z pamięcią i tzw. polityką historyczną (dawniej i dziś). Autor artykułów w czasopismach naukowych i popularnych. W czasie wolnym gra w gry z serii Europa Universalis, słucha starego rocka i ogląda seriale.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone