Co wydarzyło się 12 kwietnia?

opublikowano: 2017-04-12 04:32
wolna licencja
poleć artykuł:
156 lat temu rozpoczęła się bitwa o Fort Sumter – pierwsze starcie wojny secesyjnej. Co jeszcze wydarzyło się w historii 12 kwietnia? Zapraszamy na nasz przegląd rocznic historycznych w sam raz do porannej kawy!
REKLAMA

Co wydarzyło się 12 kwietnia? – zobacz też nasz wpis na kolejny dzień!

***
Święta na dziś: dziś Międzynarodowy Dzień Załogowych Lotów Kosmicznych, obchodzony decyzją ONZ w rocznicę pierwszego lotu człowieka w kosmos. Dokładnie 56 lat temu Jurij Gagarin wystartował w statku kosmicznym Wostok na orbitę okołoziemską, zapisując się tym samym w annałach historii świata. Warto dodać, że tego samego dnia 20 lat później w podróż kosmiczną wystartował wahadłowiec kosmiczny Columbia . Dziś wyścig kosmiczny nie budzi takich emocji jak w latach zimnej wojny, wciąż jednak wiele w tej materii do odkrycia.
Sylwetka: 156 lat temu zmarł Tytus Działyński, wielkopolski arystokrata, polityk, wojskowy, działacz patriotyczny, społecznik i wydawca źródeł historycznych. Urodził się 24 grudnia 1796 roku. Uczestniczył w powstaniu listopadowym. Jego losy są ściśle związane z Kórnikiem – to właśnie on zainicjował słynną przebudowę rodowego zamku w stylu neogotyckim, a także ufundował tam Bibliotekę Kórnicką, działającą do dziś (obecnie pod auspicjami PAN). Był założycielem Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk. Zajmował się wydawaniem źródeł historycznych, m.in. Statutu litewskiego , Acta Tomiciana i Źródeł pisma do dziejów unii Korony Polskiej i W. Ks. Litewskiego . Pochowany został w kościele w Kórniku.
Z archiwum Histmaga: 813 lat temu uczestnicy IV krucjaty zdobyli i złupili Konstantynopol. Wydarzenie to było ciosem, który trwale osłabił Cesarstwo Bizantyjskie, które choć po kilkudziesięciu latach odrodziło się, nigdy już nie odzyskało dawnej świetności. Polecamy lekturę tekstu na ten temat autorstwa Cécile Morrisson .

Muzyka z Histmag.org: 74 lata temu urodził się Karel Kryl – czeski poeta i pieśniarz, związany z czechosłowackim ruchem dysydenckim. Był bardem Praskiej Wiosny, a od 1969 roku przebywał na emigracji w Niemczech Zachodnich, gdzie współpracował z Radiem Wolna Europa. Zmarł w 1994 roku. Jego biografia jest w wielu miejscach podobna do życiorysu polskiego barda Jacka Kaczmarskiego. Przypominamy najbardziej znany utwór czeskiego pieśniarza zatytułowany Lasko :

Polecamy e-book Kacpra Nowaka – „Konkwista. W imię Boga, złota i Hiszpanii”

Kacper Nowak
„Konkwista. W imię Boga, złota i Hiszpanii”
cena:
16,90 zł
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
242
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-42-6
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Tomasz Leszkowicz
Doktor historii, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Publicysta Histmag.org, redakcji merytorycznej portalu w l. 2006-2021, redaktor naczelny Histmag.org od grudnia 2014 roku do lipca 2017 roku. Specjalizuje się w historii dwudziestego wieku (ze szczególnym uwzględnieniem PRL), interesuje się także społeczno-polityczną historią wojska. Z uwagą śledzi zagadnienia związane z pamięcią i tzw. polityką historyczną (dawniej i dziś). Autor artykułów w czasopismach naukowych i popularnych. W czasie wolnym gra w gry z serii Europa Universalis, słucha starego rocka i ogląda seriale.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone