Co wydarzyło się 17 maja?

opublikowano: 2017-05-17 06:43
wolna licencja
poleć artykuł:
94 lata temu powołano centroprawicową koalicję parlamentarną, tzw. Chjeno-Piasta. Co jeszcze wydarzyło się 17 maja? Zapraszamy na nasz przegląd rocznic historycznych w sam raz do porannej kawy.
REKLAMA

Co wydarzyło się 17 maja? – zobacz też nasz wpis na 19 maja!

***
Święta na dziś: 17 maja 1990 roku Światowa Organizacja Zdrowia usunęła homoseksualizm z Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób. W 2004 roku dzień ten został ustanowiony Międzynarodowym Dniem Przeciw Homofobii (obecnie: Międzynarodowy Dzień Przeciw Homofobii, Transfobii i Bifobii), który ma zwrócić uwagę na wciąż obecne negatywne zachowania wobec osób nieheteronormatywnych.
Sylwetka: 151 lat temu urodził się Julian Marchlewski, polski działacz robotniczy i rewolucjonista. Od połowy lat 80. XIX związany z gimnazjalnym kółkiem marksistowskim powiązanym z I Proletariatem. Od 1889 roku działacz Związku Robotników Polskich, więziony w latach 1891-1892 w X Pawilonie Cytadeli Warszawskiej. Od 1893 roku działacz i jeden z przywódców i ideologów SocjalDemokracji Królestwa Polskiego i Litwy. Uczestnik rewolucji 1905-1907, więziony po jej upadku w twierdzy modlińskiej. Większość okresu działalności w SDKPiL spędził na emigracji, przede wszystkim w Niemczech, gdzie nawiązał współpracę z SPD. Po 1918 roku przeszedł na pozycje internacjonalistyczne, bolszewickie i przeciwne niepodległości Polski. W 1920 roku stanął na czele Tymczasowego Komitetu Rewolucyjnego Polski (Polrewkomu). Był aktywnym działaczem WKPb w pierwszych latach istnienia Rosji Radzieckiej. Zmarł w 1925 roku we Włoszech w czasie wyjazdu leczniczego. W 1950 roku urnę z jego prochami sprowadzono do Warszawy na Cmentarz Wojskowy. Jego bratem był Leon Marchlewski, profesor chemii, rektor UJ i działacz PSL „Piast”.
Z archiwum Histmaga: 17 maja 1939 roku Wincenty Witos ponownie (pierwszy raz w 1935 roku) został prezesem Stronnictwa Ludowego, zastępując na tym stanowisku innego znanego polityka ludowego Macieja Rataja. Witos był najwybitniejszym politykiem chłopskim w historii Polski oraz jednym z czołowych rozgrywających polskiej polityki przed II wojną światową. Kim był polski Cincinnatus? Na to pytanie odpowiada w swoim tekście Daniel Wójtowicz

Muzyka z Histmag.org: 17 maja 1943 roku w Budapeszcie urodził się János Kóbor, węgierski gitarzysta i wokalista. Od lat 60. związany jest z zespołem Omega, jedną z najważniejszych węgierskich grup rockowych. To właśnie on śpiewa w utworze Gyöngyhajú lány z 1969 roku, popularnym w Polsce jako Dziewczyna o perłowych włosach. Jubilatowi życzymy wszystkiego najlepszego, przypominając jednocześnie największy hit Omegi:

Polecamy e-book Michała Beczka – „Wikingowie na Rusi”

Michał Beczek
„Wikingowie na Rusi”
cena:
14,90 zł
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
135
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-37-2
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Tomasz Leszkowicz
Doktor historii, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Publicysta Histmag.org, redakcji merytorycznej portalu w l. 2006-2021, redaktor naczelny Histmag.org od grudnia 2014 roku do lipca 2017 roku. Specjalizuje się w historii dwudziestego wieku (ze szczególnym uwzględnieniem PRL), interesuje się także społeczno-polityczną historią wojska. Z uwagą śledzi zagadnienia związane z pamięcią i tzw. polityką historyczną (dawniej i dziś). Autor artykułów w czasopismach naukowych i popularnych. W czasie wolnym gra w gry z serii Europa Universalis, słucha starego rocka i ogląda seriale.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone