Co wydarzyło się 27 kwietnia?

opublikowano: 2017-04-27 06:16
wolna licencja
poleć artykuł:
Dokładnie 225 lat temu zawiązana została konfederacja targowicka. Co jeszcze wydarzyło się 27 kwietnia? Zapraszamy na nasz poranny przegląd rocznic historycznych.
REKLAMA

Co wydarzyło się 27 kwietnia? – zobacz też nasz wpis na kolejny dzień!

***
Święta na dziś: 27 kwietnia wspomina się w Kościele Matkę Boską z Montserrat, zwaną „Dziewicą z Montserrat”. Jest ona patronką Katalonii, a centrum jej kultu jest klasztor benedyktynów na górze Montserrat, założony w X wieku. Tam też znajduje się figura Marii z Dzieciątkiem, według legendy zostawiona w tym miejscu przez św. Piotra. Montserrat to duchowe serce Katalonii, a 27 kwietnia jest tam dniem świątecznym. O historii tej krainy pisała na naszych łamach Agata Łysakowska .
Sylwetka: 121 lat temu w Limanowej urodził się Zygmunt Berling, polski oficer, żołnierz Legionów Polskich i przedwojennego Wojska Polskiego z którego odszedł w czerwcu 1939 roku w wyniku skandalu obyczajowego związanego z rozwodem. W czasie wojny dostał się do niewoli radzieckiej i podjął współpracę z NKWD w celu stworzenia grupy polskich oficerów-komunistów. Po traktacie Sikorski-Majski oficer Armii Andersa (m.in. szef sztabu 5. Dywizji Piechoty), pozostał w ZSRR i we współpracy z komunistami polskimi i pod patronatem Stalina zorganizował 1. Dywizję Piechoty im. Tadeusza Kościuszki. Dowodził nią, a później armią polską na froncie wschodnim od bitwy pod Lenino do jesieni 1944 roku. Próbował zdobyć polityczną rolę w Polsce lubelskiej, jednak został odsunięty przez komunistów od wpływów i dowodzenia i wysłany do Moskwy na studia. Po wojnie był komendantem Akademii Sztabu Generalnego. Z wojska odszedł w 1953 roku i pracował jako wiceminister leśnictwa odpowiedzialny za łowiectwo. Zmarł w 1980 roku. Jego postać do dziś wzbudza kontrowersje – słusznie krytykuje się go za współpracę z NKWD i ambicje polityczne, jednocześnie zaś jego zasługą było doprowadzenia do wydostania z ZSRR grupy Polaków, którzy „nie zdążyli do Andersa”.
Z archiwum Histmaga: 27 kwietnia 1940 roku Heinrich Himmler wydał rozkaz założenia obozu koncentracyjnego Auschwitz. Jednakże nowe badania historyków Muzeum Auschwitz wskazują, że oficjalny rozkaz założenia obozu koncentracyjnego Auschwitz miał zostać wydany co najmniej w pierwszych dniach kwietnia 1940 r. Obóz ten, później rozbudowany, stał się symbolem zbrodni niemieckich w czasie II wojny światowej. Jak wyglądały początki tego strasznego miejsca?

Muzyka z Histmag.org: 27 kwietnia 1784 roku odbyła się premiera komedii Wesele Figara Pierre’a Beaumarchais’go. Tekst ten rozpowszechnił się dzięki zaadaptowaniu go na operę przez Lorenzo Da Ponte i Wolfganga Amadeusz Mozarta. Czyż uwertura autorstwa tego drugiego nie zachwyca do dziś?

Polecamy e-book Michała Gadzińskiego – „Tudorowie. Od Henryka VIII do Elżbiety”

Michał Gadziński
„Tudorowie. Od Henryka VIII do Elżbiety”
cena:
11,90 zł
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
115
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-43-3
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Tomasz Leszkowicz
Doktor historii, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Publicysta Histmag.org, redakcji merytorycznej portalu w l. 2006-2021, redaktor naczelny Histmag.org od grudnia 2014 roku do lipca 2017 roku. Specjalizuje się w historii dwudziestego wieku (ze szczególnym uwzględnieniem PRL), interesuje się także społeczno-polityczną historią wojska. Z uwagą śledzi zagadnienia związane z pamięcią i tzw. polityką historyczną (dawniej i dziś). Autor artykułów w czasopismach naukowych i popularnych. W czasie wolnym gra w gry z serii Europa Universalis, słucha starego rocka i ogląda seriale.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone