Co wydarzyło się 5 kwietnia?

opublikowano: 2017-04-05 06:27
wolna licencja
poleć artykuł:
27 lat temu podpisano porozumienie Okrągłego Stołu. To jedno z kluczowych wydarzeń polskiej historii najnowszej do dziś budzi spory. Co jeszcze wydarzyło się w historii 5 kwietnia? Zapraszamy na nasz poranny przegląd rocznic historycznych.
REKLAMA

Co wydarzyło się 5 kwietnia? – zobacz też nasz wpis na kolejny dzień!

***
Święta na dziś: w Południowej Korei obchodzone jest dzisiaj Święto Drzew. Nie jest to jednak takie zwykłe święto – tzw. Sikmogil powiązane jest z historyczną rocznicą zjednoczenia przez królestwo Silla trzech królestw koreańskich w VII wieku n.e. Tego dnia Koreańczycy więc czczą zarówno swoją przyrodę, jak i historię. A efektem tego są posadzone nowe drzewa. Czy to nie piękna idea?
Sylwetka: 76 lat temu w obozie jenieckim w Weisser Hirsch koło Drezna zmarł gen. Franciszek Kleeberg. Rozpoczynał służbę wojskową w armii austriackiej, następnie służył jako sztabowiec w Legionach Polskich. We wrześniu 1939 roku stanął na czele Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Polesie”, z którą walczył z Armią Czerwoną pod Jabłoniem i Milanowem a także odniósł zwycięstwo nad Niemcami pod Kockiem. Nie będąc pokonany w polu 6 października jako ostatni z generałów polskich skapitulował przed Niemcami. Zmarł w niewoli niemieckiej. W 1969 roku jego prochy przewieziono do Polski i złożono na cmentarzu wojskowym w Kocku.
Z archiwum Histmaga: 5 kwietnia 1952 roku władze PRL i ZSRR podpisały umowę na budowę w Warszawie Pałacu Kultury i Nauki, „daru narodów ZSRR dla Warszawy”. Obiekt ten dziś jest symbolem Warszawy, budzącym zarówno niechęć, jak i zainteresowanie. Napisała o nim na naszych łamach Agnieszka Woch

Muzyka z Histmag.org: 186 lat temu w Warszawie miała prapremierę „Warszawianka” – najpopularniejsza pieśń powstania listopadowego. Jej pierwotne, francuskie słowa napisał Casimir Delavigne, tekst na polski przełożył Karol Sienkiewicz (dziadek Henryka), a muzykę skomponował Karol Kurpiński. Pieśń nawiązuje do „Marsylianki”, historii i przyjaźni polsko-francuskiej. Po odzyskaniu niepodległości wymieniano ją jako jedną z kandydatek na hymn państwowy, do dziś jest grywana na uroczystościach patriotycznych i wojskowych, a fraza „Hej, kto Polak, na bagnety! Żyj, swobodo, Polsko, żyj!” na stałe weszła do polskiej świadomości:

Polecamy e-book Izabeli Śliwińskiej-Słomskiej – „Trylogia Sienkiewicza. Historia prawdziwa”

Izabela Śliwińska-Słomska
„Trylogia Sienkiewicza. Historia prawdziwa”
cena:
14,90 zł
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
128
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-55-6

Książka dostępna również jako audiobook!

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Tomasz Leszkowicz
Doktor historii, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Publicysta Histmag.org, redakcji merytorycznej portalu w l. 2006-2021, redaktor naczelny Histmag.org od grudnia 2014 roku do lipca 2017 roku. Specjalizuje się w historii dwudziestego wieku (ze szczególnym uwzględnieniem PRL), interesuje się także społeczno-polityczną historią wojska. Z uwagą śledzi zagadnienia związane z pamięcią i tzw. polityką historyczną (dawniej i dziś). Autor artykułów w czasopismach naukowych i popularnych. W czasie wolnym gra w gry z serii Europa Universalis, słucha starego rocka i ogląda seriale.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone