Cyfrowy atlas Imperium Rzymskiego
Opracowany przez badaczy z Uniwersytetu w Lundzie (Szwecja) atlas to monumentalne dzieło. Na cyfrową mapę naniesiona została ogromna liczba danych. Na początku w oczy rzuca się przede wszystkim sieć dróg i podział na prowincje. Widok można jednak przybliżyć, co owocuje odsłonięciem następnych szczegółów. Przed użytkownikiem stopniowo odkrywają się największe miasta, następnie zaś forty, wsie i sanktuaria. Korzystając z atlasu na największej skali można przyjrzeć się ukształtowaniu geograficznemu poszczególnych regionów a także zlokalizować rozmaite obiekty - mosty, kopalnie, akwedukty, cmentarze, łaźnie.
To jednak nie wszystko. Obiekty znajdujące się na mapie powiązane zostały z bazą Wikipedii. Wystarczą dwa kliknięcia, by dowiedzieć się czegoś więcej o wybranej lokacji. Możliwe jest też uruchomienie szczegółowych planów danych miast i miasteczek. Są to wprawdzie rozkłady współczesne, ale na pewno przydadzą się podczas planowania wycieczki turystycznej. Oczywiście na plany naniesione zostały rozmaite zabytki.
Do obsługi takiej mnogości informacji warto skorzystać z zaimplementowanej wyszukiwarki. Mimo, że już teraz atlas przytłacza swoją drobiazgowością, to cały czas jest rozbudowywany. Nowości są odnotowywane w osobnej zakładce. Można też obserwować wszelkie zmiany za pośrednictwem Twittera jednego z twórców, Johana Åhlfeldta. Czyżby uznany w środowisku historyków atlas Ludwika Piotrowicza znalazł wreszcie godnego następcę?