Filmowa historia, czyli co nowego w kinie [Kwiecień]

opublikowano: 2016-04-07 16:14
wolna licencja
poleć artykuł:
W tym miesiącu zapowiada się kilka produkcji zasługujących na uwagę odbiorców. Kwiecień przynosi szczególnie dużo ciekawych biograficznych i politycznych premier. Na co tym razem warto się wybrać?
REKLAMA
Fot. Kino Świat

1. Opowieść o miłości i mroku – reż. Natalie Portman – 1 kwietnia 2016

Film w reżyserii Natalie Portman jest ekranizacją powieści autobiograficznej Amosa Oza, słynnego izraelskiego pisarza. Opisuje historię dzieciństwa twórcy, które spędził u boku pragmatycznego ojca Ariego i obdarzonej niezwykłą wyobraźnią, nieszczęśliwej w małżeństwie matki Fani. Kobieta przekazuje synowi niesamowite, coraz mroczniejsze opowieści z pogranicza jawy i snu, które w końcu stają się rzeczywistością.

Zobacz także:

2. Pasolini – reż. Abel Ferrara – 1 kwietnia 2016

Film rekonstruuje ostatnie chwile życia włoskiego scenarzysty i reżysera Piera Paolo Pasoliniego. Po ukończeniu swojego ostatniego obrazu „Salo, czyli 120 dni Sodomy” twórca przybiera się do pracy nad nową produkcją. Spotyka młodego chłopaka, z którym wyrusza na plażę w Ostii. Podróż kończy się tragiczną śmiercią reżysera.

3. Niesamowita Marguerite – Xavier Giannoli – 1 kwietnia 2016

W okolicach Paryża na początku lat 20. XX wieku w imponującym zamku należącym do Marguerite Dumont zbierają się miłośnicy muzyki. Niewielu z nich zna właścicielkę, wiedzą jedynie, że poświęciła swoje życie muzyce. Okazuje się jednak, że pasja nie idzie w parze z talentem – jej interpretacje najsłynniejszych arii wywołują niemałe zdziwienie zebranych. Młody dziennikarz dla żartu postanawia jednak napisać bardzo pochlebną recenzję jej występu, co sprawia, że Marguerite zaczyna wierzyć w swoje możliwości i postanawia przygotować recital dla prawdziwej publiczności.

4. Królowa pustyni – reż. Werner Herzog – 8 kwietnia 2016

Gertrude Bell, pisarka, podróżniczka, archeolog i agentka brytyjskiego wywiadu, w XIX wieku stała się jedną z najważniejszych osób kształtujących politykę Imperium Brytyjskiego na Bliskim Wschodzie. W świecie arabskim zdobyła pozycję, która w tamtych czasach wydawała się dla kobiety nieosiągalna nawet na Zachodzie.

5. Niewygodna prawda – James Vanderbilt – 22 kwietnia 2016

Stany Zjednoczone, 2004 r. W trakcie kampanii prezydenckiej producentka telewizyjna Mary Mapes i słynny prezenter telewizyjny Dan Rather razem z zespołem pracują nad materiałem, który może wstrząsnąć posadami polityki. Opowiada on o szokującej przeszłości prezydenta George'a W. Busha. Reportaż zostaje wykorzystany przeciwko dziennikarzom przez ludzi tuszujących tę sprawę. Bohaterowie zaczynają walczyć nie tylko o swoje dobre imię, lecz także o amerykańską demokrację.

6. Letnie przesilenie

Siedemnastoletni Romek i Guido spotykają sie w 1943 r. Guido służy w oddziale niemieckiej żandarmerii stacjonującym na polskiej prowincji. W wolnym czasie słucha zakazanych anglojęzycznych rozgłośni radiowych nadających jazz. Romek pomaga samotnej matce, pracując jako pomocnik maszynisty Leona, który transportuje puste wagony kolejowe z rampy dezynfekcyjnej znajdującego się w pobliżu obozu koncentracyjnego. Pewnego dnia Romek kradnie porzuconą na torach walizkę. W domu okazuje się, że są w niej płyty jazzowe i patefon. Romek chce zaimponować swojej koleżance i puszcza jej muzykę. Słyszy to przechodzący nieopodal Guido. Niemiecki żandarm przekrada się przez płot i wchodzi przez okno do mieszkania przerażonego Romka. Obaj nie przeczuwają jeszcze, że zmuszeni będą podjąć decyzje, które zupełnie odmienią ich życie.

Lubisz czytać artykuły w naszym portalu? Wesprzyj nas finansowo i pomóż rozwinąć nasz serwis!

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Mat. pras.
Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.

Wszystkie teksty autora
Agnieszka Woch
Studentka filologii polskiej i dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim, interesuję się wszelkiego rodzaju literaturą, historią XX wieku i językiem, a także filmem i teatrem. Redakcyjny mistrz boksu.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone