Autor Wątek: Pierwsza komputerowa gra strategiczna?  (Przeczytany 34601 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Twister

• Użytkownik
    • http://www.historiatwiss.republika.pl
Pierwsza komputerowa gra strategiczna?
« Odpowiedź #60 dnia: 07 Styczeń 2004, 21:26:29 »
Warcraft II... hyhyhy :D A jedynka?? Jakie wrażenie robiła na Was "jedynka", jak weszła??
Jeżeli moja teoria względności okaże się słuszna, Niemcy powiedzą, że jestem Niemcem, a Francuzi, że obywatelem świata. Jeśliby miała się okazać błędna, Francja oświadczyłaby, że jestem Niemcem, a Niemcy, że jestem Żydem. .
Albert Einstein

Historia - forum historyczne Histmag.org

« Odpowiedź #60 dnia: 07 Styczeń 2004, 21:26:29 »

Offline Roman Sidorski

• Administrator
    • http://histmag.org
« Odpowiedź #61 dnia: 07 Styczeń 2004, 21:35:06 »
A ja nigdy w żadnego Warcrafta/Starcrafta nie grałem ;D <ucieka>
Littera docet, littera nocet

Offline froniu

• Użytkownik
    • http://www.206club.net
« Odpowiedź #62 dnia: 07 Styczeń 2004, 21:36:09 »
nie ty jeden <stara sie dogonić pierwszego ministra> :)

Czasami mały człowiek może czynić wielkie rzeczy.

:cowsleep:

Offline @lan

• Redaktor
    • Hołmpejdż! :D
« Odpowiedź #63 dnia: 07 Styczeń 2004, 22:22:39 »
Ja grałem w Warcrafta III, ale w Starcrafta nigdy (jakoś mnie nie pociągał). <zastanawia się, czy również uciekać czy też gonić uciekających ministrów ;) >
"Miecz przeznaczenia ma dwa ostrza. Jednym jesteś ty."
A. Sapkowski

Nikt się nie spodziewa Książęcej Inkwizycji!

Offline Grumbellgast

• Użytkownik
  • **
« Odpowiedź #64 dnia: 12 Styczeń 2004, 12:15:40 »
Dla mnie pierwszą grą strategiczną było UFO: Enemy Unknown - kolejna gra, przy której towarzyszył mi ślinotok i drżenie ręki przy każdym Obcym ;D

A pierwszy RTS na świecie - Hmm, nie pamiętam już tytułu, ale pamiętam, że budowałeś Mechy z różnych członów i wysyłałeś je na wroga - gra miała jednak tylko JEDNĄ misję, którą trzeba było powtarzać bez końca. Powtarzam, nie pamiętam już tytułu, ale na 100% chodziło to na ZX Spectrum - niezapomniany czarny i żółty kolorek ;D
ikt nie jest pewien... Nikt nie zgaduje... Nikt nie wie...

[size=18]...RZE TÓ PY

Offline Twister

• Użytkownik
« Odpowiedź #65 dnia: 12 Styczeń 2004, 12:32:23 »
Cytat: "Grumbellgast"
Dla mnie pierwszą grą strategiczną było UFO: Enemy Unknown - kolejna gra, przy której towarzyszył mi ślinotok i drżenie ręki przy każdym Obcym ;D

Hmm... UFO - niezła gierka... równie dużo czasu nad nią spędziłem... jednak jak ją ostatnio ściągnąłem, to pograłem trochę i zapomniałem o niej... cóż... nie te czasy :) Ale kiedyś.... heh - po prostu bajka :)

Pozdrawiam...
Jeżeli moja teoria względności okaże się słuszna, Niemcy powiedzą, że jestem Niemcem, a Francuzi, że obywatelem świata. Jeśliby miała się okazać błędna, Francja oświadczyłaby, że jestem Niemcem, a Niemcy, że jestem Żydem. .
Albert Einstein

Offline Grumbellgast

• Użytkownik
  • **
« Odpowiedź #66 dnia: 12 Styczeń 2004, 12:38:06 »
Cytat: "Twister"
Hmm... UFO - niezła gierka... równie dużo czasu nad nią spędziłem... jednak jak ją ostatnio ściągnąłem, to pograłem trochę i zapomniałem o niej... cóż... nie te czasy :) Ale kiedyś.... heh - po prostu bajka :)

Jak ci tego brak - to kup sobie UFO: Kolejne Starcie. IMHO gierka całkiem udana, a jedyne poważne wady, to lektorzy mówiący głosami anemików z dowcipów i dosyć marna otoczka graficzno-dźwiękowa.

[size=18]...RZE TÓ PY

Offline Lord Lothar

• Użytkownik
« Odpowiedź #67 dnia: 12 Styczeń 2004, 13:04:09 »
A ja miałem wrażenie, że w Aftermath jest mniej różnych typów lokacji niż w Enemy Unknown... Właściwie wciąż prawie identyczne miasta, bazy i pustkowia... Ale i tak niezłe, choć pod koniec grałem już prawie z musu - nie ta grywalność co Enemy Unknown i TFTD - do nich wracam regularnie co rok i wciąż przykuwają mnie na długie godziny. Najmilszym chyba uczuciem jest, jak wyskoczy info, że skończyły się badania nad czymś. Ehh, później notka w Ufopaedii i można użyć jakiejś nowej zabawki  :twisted: Niezapomniane wrażenia... Tak samo z łapaniem ważnych obcych... Może ten projekt niemieckich maniaków UFO będzie tak samo miodny; bo Aftermath mimo wszystko nie było.
friaþwa usbeisneiga ist, sels ist: friaþwa ni aljanoþ; friaþwa ni flauteiþ, ni ufblesada, ni aiwiskoþ, ni sokeiþ sein ain, ni ingramjada, nih mitoþ ubil, nih faginoþ inwindiþai, miþfaginoþ sunjai"

Offline Grumbellgast

• Użytkownik
  • **
« Odpowiedź #68 dnia: 12 Styczeń 2004, 13:43:34 »
Cytat: "Lord Lothar"
A ja miałem wrażenie, że w Aftermath jest mniej różnych typów lokacji niż w Enemy Unknown... Właściwie wciąż prawie identyczne miasta, bazy i pustkowia... Ale i tak niezłe, choć pod koniec grałem już prawie z musu - nie ta grywalność co Enemy Unknown i TFTD - do nich wracam regularnie co rok i wciąż przykuwają mnie na długie godziny. Najmilszym chyba uczuciem jest, jak wyskoczy info, że skończyły się badania nad czymś. Ehh, później notka w Ufopaedii i można użyć jakiejś nowej zabawki  Niezapomniane wrażenia... Tak samo z łapaniem ważnych obcych... Może ten projekt niemieckich maniaków UFO będzie tak samo miodny; bo Aftermath mimo wszystko nie było.

Tu muszę przyznać rację - UFO: Aftermath to świetna gra, kiedy nie myślisz o niej jak o sequelu dawnego Enemy Unknown. Jeśli myślisz - gra będzie dla ciebie tylko dobra. Aftermath nie ma tego czegoś, co przyciąga na długie godziny - jest jednak godna uwagi, ale jest zbyt słaba by uważać ją za następcę Enemy Unknown.

[size=18]...RZE TÓ PY

Offline Sabat

• Użytkownik
  • Mistrz Iluzji
« Odpowiedź #69 dnia: 31 Styczeń 2004, 21:38:29 »
A moja pierwsza przygoda z grami strategicznymi zaczela sie od gier planszowych wydawnictwa glownie Dragon i jeszcze kilku innych (Srebrna Flota - o piratach, Twierdza - atak wikingow na angielski zamek) i to wlasnie one po czesci zachecily mnie do komputerowych rozgrywek, bo nie trzeba bylo tyle czasu na to, nie trzeba bylo liczyc wszystkich wspolczynnikoiw itp.. Mialem wtedy Atarii i gralem w Kampanie Wrzesniowa z bratem dzien i noc. Pozniej jednak wrocilem do gier planszowych, az do czasow Amigii (Civilization, Seetlers) i PC (Panzer General, w ktorego i do dzisiaj gram). Jednak jesli chodzi o strategie, to chyba nie ma nic lepszego niz 6 facetow siedziacych nad mapa rozlozana na polowie dywanu w pokoju i rzucajacych kostka, przesuwajac dziesiatki zetonow, wydajacych rozne okrzyki przy tym
clover: Sab pociągnął piękny łyk; Zaraz nam pod stołem znikł. Nagle widać ręce dwie; Jednak Sab nie poddał się. Opadł biedak całkiem z sił; Więc pod stołem będzie pił. Sprzeda łódź za flachy dwie;
Dziś na beczce pływać chce.
:guinness:

Offline Turaglar

• Użytkownik
  • operator łoma
« Odpowiedź #70 dnia: 31 Styczeń 2004, 22:33:35 »
Moja pierwsza gra strategiczna to Civilization I - wychowała mnie i że nie znałem angielskiego to była najpierw rozróba, a pamiętam jak szukałem kraju barbarzyńców, żeby się zemścić i tak podbiłem świat. Do tej pory Civ I to moja ulubiona pozycja... Potem Age of Empiers, ale zabawa się rozpoczęła przy Starcrafcie na 8 osób, a potem EU, która zajęła drugie miejsce ulubionych - tylko bitew z Medievala mi brak...
Bo chociaż nie ma tam brzegu mojego,
śniegów i nieba, nieba zielonego,
noc mnie nie nuży, dzień się nie dłuży,
być wciąż w podróży, w drodze pod wiatr... - A. Osiecka

Offline Sabat

• Użytkownik
  • Mistrz Iluzji
« Odpowiedź #71 dnia: 01 Luty 2004, 09:47:31 »
No klimatu bitew z serii Total War chyba nic nie pobije. Szczegolnie jesli gra sie 'zywym' przeciwnikiem, te trwajace dziesiatki minut ustawianie szykow, wojska, planowanie ataku/obrony, rozpoznanie, podchody, pelna koncentracja podczas zblizenia, czy przypadkiem zaraz cos nam z tylu nie wyjedzie i nie zechce nas zmiazdzyc. Az w koncu dochodzi do starcia :)
Ja juz nie moge sie doczekac Rome Total War, kiedy bedzie mozna rozgrywac starozytne boje...
clover: Sab pociągnął piękny łyk; Zaraz nam pod stołem znikł. Nagle widać ręce dwie; Jednak Sab nie poddał się. Opadł biedak całkiem z sił; Więc pod stołem będzie pił. Sprzeda łódź za flachy dwie;

Offline Thufir

• Użytkownik
« Odpowiedź #72 dnia: 01 Luty 2004, 09:59:40 »
Cytat: "@lan"
Ja grałem w Warcrafta III, ale w Starcrafta nigdy (jakoś mnie nie pociągał). <zastanawia się, czy również uciekać czy też gonić uciekających ministrów ;) >

Ja grałem w obie gry. Powiem tak: StarCraft to klasyka, ale gra mimo swojego wieku jest po prostu super i bardzo wciąga.
Co do Warcrafta, to już nowoczesna technika (3D), ale gra też jest dobra. Moim zdaniem trochę "kopnięty" jest poziom trudności, bo w W3 faktycznie trzeba się starać dopiero w 2 ostatnich misjach każdej kampanii, a w W3:FT to po pierwszej misji juz jest odjazd i trzeba się nieźle namęczyć żeby coś zrobić.
Czysto logiczne rozumowanie nie da nam żadnej wiedzy o realnym świecie.
Albert Einstein (1879-1955)

Offline Sabat

• Użytkownik
  • Mistrz Iluzji
« Odpowiedź #73 dnia: 02 Luty 2004, 18:03:37 »
Ja jakos nie lubie typowych RTS (w stylu zbieraj surowce, buduj baze, atakuj wroga baze), ale jedna strategie czasu rzeczywistego pamietam do dzis. To byl Myth II (Fallen Lords albo Soul costam :)) Klimat tej gry wciagnal mnie jak nigdy. Siedzialem przed nia dzien i noc toczac bitwy z ciagle mocno bijacym sercem i sluchajac pamietnikowych opowiesci. To byla pierwsza i jedyna jak do tej pory gra, ktora mnie zauroczyla klimatem, o ktorej myslalem, gdy sie kladlem spac, wyobrazalem sobie te bitwy jak one mogly naprawde wygladac, probowalem sie wcielic w tego zolniera, ktory opowiadal ta historie. Mimo iz na ogol, tez nie lubie gier z jakimis potworami, zombie itp. to jednak ta miala cos w sobie, tak, ze bardzo milo i goraco ja wspominam

Offline Lord Lothar

• Użytkownik
« Odpowiedź #74 dnia: 02 Luty 2004, 21:18:35 »
Taa Myth miał swój niepowtarzalny klimat... Ale to przecież nie jest typowy RTS??? W jedynce wkurzajca jest ostatnia misja, kiedy trzeba wrzucić głowę pewnego złego bossa zabitego w poprzednim etapie (który w trzeciej części jest naszym głównym dobrym bohaterem ;)) do takiego wielkiego dołu w ziemi, którego strzeże cholernie szybki boss, który jest głównym Złym w części drugiej ;D Za cholerę nie mogłem tego zrobić, a wczytywanie gry zajmuje w Myth strasznie długo... nevermind. Dwójka bardzo podobna, ulepszona nieco, no i dało się przejść ostatnią misję ;) A trójka to już zupełnie inny wymiar (prawdziwie "trzeci";)) - nie tylko przestrzeni. Ale całej też nie przeszedłem, bo, jak wszystkie zresztą części, robi się później strasznie trudna. Ale uniwersum stworzone przez Bungie zaiste niesamowite... Te wąwozy skąpane we krwi rozrywanych koktajlami Mołotowa thralli, zastawianie całych pól minowych i detonacja  :twisted: , ech... A, jeszcze jedno - melodia z menu z pierwszej części jest żywcem wzięta z piosenki Obywatela GC "Nie pytaj o Polskę"!!! I w creditsach nie ma o tym ani słowa!!! Plagiat panowie z Bungie, nieładnie!!!
friaþwa usbeisneiga ist, sels ist: friaþwa ni aljanoþ; friaþwa ni flauteiþ, ni ufblesada, ni aiwiskoþ, ni sokeiþ sein ain, ni ingramjada, nih mitoþ ubil, nih faginoþ inwindiþai, miþfaginoþ sunjai"

Offline Sabat

• Użytkownik
  • Mistrz Iluzji
« Odpowiedź #75 dnia: 03 Luty 2004, 01:18:43 »
Cytat: "Lord Lothar"
Taa Myth miał swój niepowtarzalny klimat... Ale to przecież nie jest typowy RTS???

Myslalem o czym innym a pisalem o czym innym :D, i faktycznie jak to teraz czytam, wychodzi jakby to byl typowy :) sorki

No mi dane, bylo grywac tylko w czesc druga, wiec tylko o niej sie moge wypowiedziec. Koncowka byla do przejscia, ale w moim wypadku wydawala sie niemozliwa, bo do ochrony wladcy, mialem okolo 6-10 chlopa, co przy hordach umarlych nie jest za wesola alternatywa, wiec koncowka wygladala tak, ze najczesciej widywalem ekran z postepem wczytywania stanu gry, ale po ustaleniu dziesiatek taktyk w koncu sie udalo. Poza tym byla w tym jeszcze jedna zaleta: choc kampania byla liniowa, to misje raczej byly wciagajace, bo caly czas bylo jakies urozmaicenie i raczej nie powtarzaly sie dwie takie same podczas gry.

Offline Grumbellgast

• Użytkownik
  • **
« Odpowiedź #76 dnia: 05 Luty 2004, 20:11:30 »
IMHO najskuteczniejsza taktyka we wszystkich częściach Mytha to "Mieczem, Krasnalem i łukiem" - blkować ataki wojami, a w tym czasie nawalać krasnalami i łucznikami. Taktyka nieco zawodna, ale moim zdaniem najefektywniejsza :)

A głowa złego herosa to głowa Connackta Barbarzyńcy z tego co wiem :P

Myth był niesamowicie klimatyczny, czuć było cholernie duży dreszczyk emocji - masz małe i słabe wojsko, a tutaj biegnie na ciebie grupka Thraali... Zwyciężać dało się JEDYNIE wykorzystując umiejętności wszystkich jednostek biorących udział w bitwie. Naprawdę przeżywało się utratę choćby jednego parszywego wojaka, gdyż ten jeden mógł poważnie wzmocnić armię - a jak ginął weteran to nic tylko load game :P

[size=18]...RZE TÓ PY

Offline Lord Lothar

• Użytkownik
« Odpowiedź #77 dnia: 05 Luty 2004, 22:23:18 »
A głowa złego herosa to głowa Connackta Barbarzyńcy z tego co wiem :P

Wtedy już zwał się on Balor  :P  :P
A udało Ci się ją wrzucić???

Offline Sabat

• Użytkownik
  • Mistrz Iluzji
« Odpowiedź #78 dnia: 06 Luty 2004, 04:17:29 »
Co do klimatu w grach, to ja wlasnie juz nie moge sie doczekac, kiedy wyjdzie Pirates of the Burning Sea. Nie wiem jak inni, ale mnie strasznie pociagaja takie historie: piraci, wojny miedzy silnymi mocarstwami, potezne floty, skarby, abordaze, morskie bitwy. Bedzie to MMORPG osadzony w tym wlasnie swiecie, gdzie swoboda bedzie baaardzo duzo i mozna zaczynajac zwyklym zolnierzem na jakims okrecie, awansowac na oficera, aby pozniej opanowac owa lajbe, przejac kontrole i zabrac sie za piractwo, plywajac gdzies po morzach, handlujac, napadajac na innych. Mozna takze zostac wiernym krolowi i chronic przed takimi przypadkami. Dodatkowo grafika bedzie takze bardzo dobra, co w polaczeniu ze swiadomoscia, ze oprocz nas w grze jest kilka tysiecy (albo i wiecej) 'zywych' przeciwnikow pozwoli sie wczuc w tamte czasy.

Offline Grumbellgast

• Użytkownik
  • **
« Odpowiedź #79 dnia: 08 Luty 2004, 11:40:24 »
A udało się wrzuci łeb Conackta, udało :) Ale przetrwał JEDEN (!) łucznik, JEDEN krasnal i JEDEN woj - sam nie mogłem uwierzyc :P

A gry MMORPG są niestety płatne i drogie (co miesiąc 14,99$ :P) co raczej zraża od tego typu gier...

[size=18]...RZE TÓ PY

Offline Roman Sidorski

• Administrator
« Odpowiedź #80 dnia: 08 Luty 2004, 12:46:55 »
MMORPG nie zawsze są drogie, ale za to zawsze wymagają dobrego łącza, co w polskich warunkach jest często barierą nie do przejścia...
Littera docet, littera nocet

Offline Grumbellgast

• Użytkownik
  • **
« Odpowiedź #81 dnia: 08 Luty 2004, 14:35:38 »
Cytat: "Czajna Seczen"
MMORPG nie zawsze są drogie, ale za to zawsze wymagają dobrego łącza, co w polskich warunkach jest często barierą nie do przejścia...

Taaa... Jedna z wielu wad tego szamba zwanego Polską :|

IMHO trzeba przyznać, że gry MMORPG zaskakują swoją głębią i niesamowitą swobodą działania. Jednak trzeba zachowywać się zgodnie z realiami świata - nie możesz podejść do gościa i powiedzieć "Te joł stary, jaki masz level i którym swordem nawalasz?".

[size=18]...RZE TÓ PY

Offline @lan

• Redaktor
« Odpowiedź #82 dnia: 08 Luty 2004, 18:28:57 »
"Te joł stary, jaki masz level i którym swordem nawalasz?".

Te joł starzy, tu temat o pierwszej grze strategicznej :roll: .
A. Sapkowski

Offline Thufir

• Użytkownik
« Odpowiedź #83 dnia: 08 Luty 2004, 21:10:53 »

Spoko, @lan, zobacz jak się topic rozkręcił ;D  :wink:
Czysto logiczne rozumowanie nie da nam żadnej wiedzy o realnym świecie.
Albert Einstein (1879-1955)

Offline Grumbellgast

• Użytkownik
  • **
« Odpowiedź #84 dnia: 09 Luty 2004, 14:26:36 »

@lan - trzeba iść z duchem czasu i off-topicować ;D

[size=18]...RZE TÓ PY

Offline @lan

• Redaktor
« Odpowiedź #85 dnia: 09 Luty 2004, 16:22:34 »
Żółta kartka dla Grumbellgasta i ostrzeżenie dla Thufira za złamanie następujących punktów regulaminu: 2.2, 3.1, 6, 7.

Edit: Po konsultacji zdecydowaliśmy się z @lanem zamienić żółtą kartkę na ostrzeżenie. - Czajna.
A. Sapkowski

Offline Twister

• Użytkownik
« Odpowiedź #86 dnia: 09 Luty 2004, 19:34:29 »
<rzeczywiście ministerstwo wojny.... - pomyślał J23 i spada jak najszybciej, aby również mu się nie dostało ;D>
Albert Einstein

Offline Sabat

• Użytkownik
  • Mistrz Iluzji
« Odpowiedź #87 dnia: 09 Luty 2004, 20:55:06 »

Te ludzie, a moze wlasnie ta gra jest/bedzie czyjas pierwsza gra. Ze pierwsza gra, to nie znaczy wcale, ze musi byc ona stara. Jesli ktos jest z przyszlosci i cofnal sie do naszych czasow to wtedy moze pisac, o tej gierce jako o swojej pierwszej, bo w nia juz gral :P Wiec postuluje o zniesienie zoltej kartki :D

Offline Michał Świgoń

• Redaktor Naczelny
  • Histmagowy liczykrupa
  • Imię i nazwisko: Michał Świgoń
« Odpowiedź #88 dnia: 09 Luty 2004, 21:04:57 »
dość, albo jeszcze dziś osobiście tu zacznę robić porządek i na ostrzeżeniach/ kartkach się nie skończy :roll:

Offline raven

• Użytkownik
« Odpowiedź #89 dnia: 10 Luty 2004, 09:51:25 »
Pierwszą grą strategiczną jaką spotkałem były Heroes 3(jaki farciarz 8) ). Potem Europa Universalis i jeszcze Championship Manager(czy managery to strategia???). I do dziś tylko w nie gram(no tyle, że te dwa ostatnie tytuły w troche nowsze wersje).

www.olbrot.blox.pl - blog o sporcie
<xxx> Pomorze ktoś?
<Unf> Niestety, mazowsze.
:icon_arrow: Bash.org.pl :)