Autor Wątek: Wydarzenia Marcowe w roku 1968  (Przeczytany 37881 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Adekwatny

• Użytkownik
  • **
  • Kółko, krążek i pętelka!
  • Imię i nazwisko: Edmund Nijaki
Wydarzenia Marcowe w roku 1968
« dnia: 01 Listopad 2005, 20:59:03 »
Z magazynem Histmag zetknąłem się dopiero dziś. Jest to mój pierwszy post i miło by było zostać przywitanym. Tak mnie zainteresowało to pismo, że aż postanowiłem wysłać swoje zgłoszenie przyłączenia się do redakcji Histmaga. Mam nadzieję, że zostanie pozytywnie rozpatrzone.

Mój pierwszy temat jest może niezbyt ciekawy, ale bardzo mnie zainspirował w Wikipedi wpis o wydarzeniach marcowych w roku 1968. Wydarzenia te zostały opisane w dwóch bardzo lakonicznych zdaniach.

W marcu 1968 roku rozbito studenckie demonstracje w Warszawie i Krakowie, które występowały przeciwko cenzurze i tłumieniu demokracji, a także w obliczu walki o wpływy między poszczególnymi frakcjami w PZPR, rozpętano krókotrwałą kampanię antysemicką (wydarzenia marcowe).

Otóż chciałbym dowiedzieć się więcej o tej tzw. krótkotrwałej kampani antysemickiej. Jeśli możecie to rozwińcie trochę wydarzenia tamtego czasu.

Ponieważ jestem młodym mieszkańcem Księstwa Histmagu opowiem trochę też o sobie. Jestem Mateusz Bliźniak, pseudonim Matix i mieszkam we Wrocławiu. Interesuję się historią, filozofią i kulturą. Oprócz tego piszę drobne skrypciki PHPowe i HTML0owe. Jeśli klikniecie na link mojej strony WWW otrworzy się wam trochę namieszany projekt Bloga mający na celu być ciekawym blogiem. Interesuję się też trochę grami RPG i MMORPG,, ale takimi na poziomie. Co jeszcze. Lubię pisać wiersze i zdobyłem niemałe uznanie mojej nauczycieli polskiego. Ach no i uczę się w @LO we Wrocławiu w kalsie Mat-INF.

Czekam na wasze odpowiedzi. Wiem, że trochę namieszałem, ale się nie przejmujcie.
"Ważne nie jest to, czy jesteś karłem, ale to czy stoisz na wysokości zadania."

Historia - forum historyczne Histmag.org

« dnia: 01 Listopad 2005, 20:59:03 »

Offline Nefilim

• Użytkownik
Re: Wydażenia Marcowe w roku 1968
« Odpowiedź #1 dnia: 01 Listopad 2005, 21:13:58 »
Cytat: "Matix"
Jest to mój pierwszy post i miło by było zostać przywitanym.

No to witam bardzo serdecznie i mam nadzieję, że spodoba Ci się w Xięstwie  :)
noblesse oblige

Offline Roman Sidorski

• Administrator
    • http://histmag.org
Re: Wydażenia Marcowe w roku 1968
« Odpowiedź #2 dnia: 01 Listopad 2005, 21:17:31 »
i miło by było zostać przywitanym.
(...)
Ponieważ jestem młodym mieszkańcem Księstwa Histmagu opowiem trochę też o sobie. Jestem Mateusz Bliźniak, pseudonim Matix i mieszkam we Wrocławiu. Interesuję się historią, filozofią i kulturą. Oprócz tego piszę drobne skrypciki PHPowe i HTML0owe. Jeśli klikniecie na link mojej strony WWW otrworzy się wam trochę namieszany projekt Bloga mający na celu być ciekawym blogiem. Interesuję się też trochę grami RPG i MMORPG,, ale takimi na poziomie. Co jeszcze. Lubię pisać wiersze i zdobyłem niemałe uznanie mojej nauczycieli polskiego. Ach no i uczę się w @LO we Wrocławiu w kalsie Mat-INF.

Witaj więc Matiksie, aczkolwiek muszę zaznaczyć, że do powitań i przedstawiania się służy ten temat.
Littera docet, littera nocet

Offline Adekwatny

• Użytkownik
  • **
« Odpowiedź #3 dnia: 01 Listopad 2005, 21:58:56 »
To było tak przy okazji. Jednak chciałbym żeby odpowiedziano na moje główne pytanie. Piszę projekt z historii i chciałbym napisać coś o tych tzw. wydarzeniach marcowych.

Offline Nefilim

• Użytkownik
« Odpowiedź #4 dnia: 01 Listopad 2005, 22:39:20 »
http://www.polska.pl/aktualnosci/kalendarz/kalendarium/article.htm?id=90005
Poza Wikipedią są i inne strony, wystarczy poszukać.
noblesse oblige

Offline Adekwatny

• Użytkownik
  • **
« Odpowiedź #5 dnia: 01 Listopad 2005, 22:46:52 »
Wiem o tym, ale jakoś nie mogłem znaleźć. A jakie jest wasze zdanie na temat wydarzeń marcowych?

Dodam jeszcze, że jednak moje nieodnalezienie tego artykułu jest przyczyną znalezienia Histmaga. I się z tego bardzo cieszę. Dzięki temu będę mógł się wyżyć intelektualnie.

Offline Davout

• Użytkownik
« Odpowiedź #6 dnia: 01 Listopad 2005, 23:07:08 »
Ja o marcu wiem z pierwszej ręki.

Moja mama była wtedy zaraz po maturze, a że oryginalnie pochodzi z Olkusza to do Krakowa było jej nie zbyt daleko. Wraz z koleżankami uczestniczyła wtedy w protestach.
Mój dziadek, zasłużony robotnik, pracował w olkuskich zakładach emaliowych "Emalia".
W tym samym dniu, w którym moja mama pomagała w strajku, mój dziadek został razem z innymi robotnikami zapędzony do autobusu i jako przedstawiciel Polskiego ruchu robotniczego dostał do ręki pałe, by nią przeganiać buntującą się inteligencję.

Takie to były czasy.
Lepiej siedzieć cicho i udawać inteligentnego, niż się odezwać i rozwiać wszelkie wątpliwości"

http://kavu.digart.pl
Pietra do siebie gadanie...

Offline mac ap

• Supermoderator
  • Honorowy Darczyńca - Dobrodziej Księstwa
« Odpowiedź #7 dnia: 04 Listopad 2005, 07:51:39 »
Dla mnie, wydarzenia marcowe to najczarniejsza karta całego PRL-u, gorsza od stanu wojennego. Ta łatwość, z jaką władze demonstracje antyrządowe przekształciły w antysemickie... :(

Offline Sędziwoj

• Użytkownik
  • **
« Odpowiedź #8 dnia: 04 Listopad 2005, 09:00:19 »
Cóż to działa tuba propagandy... Moja mama była w 68 na studiach w Krakowie. Po nocach pisała ulotki, w dzień rozdawała ludziom na ulicy, przebijała się pod pomnik Mickiewicza, chodziła na wiece... O "kwestii żydowskiej" dowiedziała się długo po tych wydarzeniach z mediów rządowych. Można sobie tylko wyobrazić, jaki to dla niej był szok. A co do robotników to, gdy robotnicy dowiedzieli się o co studentom chodzi, cała Nowa Huta miała się ruszyć na pomoc studentom. Ale szpicle działali, ZOMO i milicja 3 dni blokowała Hutę Lenina(Sendzimira) i nie wypuszczała robotników. Jak zbierała się grupka paru osób to już podbiegał ZOMO-wiec i rozganiał, a jak ktoś zaraz nie posłuchał to i pałą dostawał niejako automatycznie. Nie mieli studenci lekkiego życia.
Demokracja: mówisz co chcesz, robisz co ci każą

Offline Adekwatny

• Użytkownik
  • **
« Odpowiedź #9 dnia: 05 Listopad 2005, 18:22:52 »
Dosyć ciekawe są wasze wypowiedzi. Wpłynęły one znacząco na plan mojej pracy. Prosiłbym innych o dodanie przeżyć swoich/swoich rodziców/dziadków w tamtym okresie. Zamierzam to wszystko umieścić w pracy.

Największą "czarną kartą" historii PRL-u nie było poszczególne wydarzenie, a jej manipulacja mentalnością społeczeństwa. Stosunek ludzi rządzących PRL-em do Polaków było jak stosunek do świń w hodowli. Z tamtych czasów właściwie wzięło się pojęcie jak "zaspby ludzkie". Już nie ludzie lecz ich siła robocza. To jest największa zbrodnia.

Offline Kefir

• Supermoderator
  • Oszołom
    • http://kefir87.jogger.pl
« Odpowiedź #10 dnia: 06 Listopad 2005, 19:09:22 »
Matix - wydaRZenia - piąty już raz chyba poprawiam.
- Co robiłeś w czasie Drugiej Wojny Światowej?
- Cóż... przerzucałem szuflą łajno w Luizjanie.

Offline Turtlezzz

• Użytkownik
  • **
« Odpowiedź #11 dnia: 06 Listopad 2005, 20:40:25 »
Wydarzenia marcowe możnaby zrekonstruować na paru płaszczyznach:

Pierwszą była rozgrywka "na górze" między tzw. partyzantami (moczarowcy), którym zależało na obaleniu władzy Gomułki, a gomułkowcami. Preludium do tych wydarzeń była nowa kampania przeciw niedobitkom puławian u władzy, która wzmocniła grupę Moczara. Wydarzenia marcowe były częściowo prowokowane przez jego zwolenników (szczególnie licznych w aparacie terenowym).

Drugą było kształtowanie się opozycji studenckiej, która - choć w tym czasie posłużyła jako narzędzie moczarowcom - miała się stać w przyszłości trzonem polskiej opozycji (Kuroń, Michnik i in.)

Trzecią była kampania antysemicka, której poddał się także Gomułka, by umocnić swą pozycję w partii (notabene - jego żona była Żydówką), ale sprowokowali ją moczarowcy. Była wykorzystywana przeciw opozycjonistom w partii, w bezpiece, w wojsku i na uniwersytetach. Jej pomysłodawcom nie chodziło o Żydów, a o władzę.

Mój ojciec uczestniczył w tych strajkach w Krakowie. Z jego opowieści pamiętam, że milicja aresztowała Adama Mickiewicza ;D - tzn. zablokowała dostęp na rynek, do pomnika. Opowiadał też jak tłum studentów stał pod Collegium Novum próbując zachęcić przechodniów, żeby się przyłączyli. Ale oni prawie nic z tego nie rozumieli (albo bali się zrozumieć). Jego znajomi po tym utworzyli jedną z pierwszych konspiracji studenckich, ale to była amatorka, prawie od razu wpadli ("władza" przeszukała kosze na śmieci, gdzie trafiły niektóre ich zapiski).
rzodkom naszym wystarczały
Fiaty stare i cuchnące
My w Audicach podróżujem
I lakiery mamy lśniące

Offline Adekwatny

• Użytkownik
  • **
« Odpowiedź #12 dnia: 06 Listopad 2005, 22:44:36 »
"władza" przeszukała kosze na śmieci, gdzie trafiły niektóre ich zapiski

Dużo o takich działaniach słyszałem, ale o przeszukiwaniu koszy jeszcze nie. Pamiętasz może czy mieli jakąś nazwę? Tak z ciekawości i może do pracy...

Offline Turtlezzz

• Użytkownik
  • **
« Odpowiedź #13 dnia: 07 Listopad 2005, 01:52:44 »
O nazwie nic nie wiem, ale postaram się zapytać ojca kto w tym uczestniczył. Jeśli się nie mylę był wśród nich znany pisarz i tłumacz. Ta niedoszła organizacja opozycyjna nie miała żadnego znaczenia historycznego poza procesem i karą paru lat więzienia dla niedoszłych członków. Ale spróbuję dowiedzieć się czegoś więcej :D
Fiaty stare i cuchnące
My w Audicach podróżujem
I lakiery mamy lśniące

Offline Morgraf

• Użytkownik
  • **
« Odpowiedź #14 dnia: 08 Listopad 2005, 23:34:20 »
Ciekawym było by rozważenie wydarzeń 1968 roku w Polsce w kontekście wydarzeń Paryskich tegoż roku (brutalnie stłumione przez policję protesty studenckie) czy sytuacji w Japoni gdzie przez dobrych kilka miesięcy kraj pogrążony był niemalże w wojnie domowej (studenci i robotnicy szturmowali budynki rządowe w Tokio, policja szturmowała uniowersytet, jako ostatni zdobyty został uniwersytet Tokijski). Przyzwyczajeni jesteśmy do spogladania na 1968 rok tylko i wyłącznie przez "polski pryzmat". Ciekawiej(pełniej) było by rozważyć ruch ogólno światowy.
Physics is like sex. Sure, it may give some practical results, but that's not why we do it.
Richard Feynman

Offline Turtlezzz

• Użytkownik
  • **
« Odpowiedź #15 dnia: 09 Listopad 2005, 00:06:30 »
Ale czy te ruchy można ze sobą powiązać ?
Fiaty stare i cuchnące
My w Audicach podróżujem
I lakiery mamy lśniące

Offline kaj

• Użytkownik
« Odpowiedź #16 dnia: 09 Listopad 2005, 11:36:24 »
można o tyle, że były inspiracją.
Dla podkreślenia wagi moich słów, siłacz uderzy pięścią w stół.

Anonymous

• Gość
« Odpowiedź #17 dnia: 10 Listopad 2005, 10:15:40 »
Na te "wydarzenia" trzeba spojrzeć jeszcze z innej strony. Jest to problem zlożony i trudny - tym bardziej, że tradycyjnie wręcz, poruszając jakikolwiek temat zwiazany z żydami, bardzo łatwo dostać łatkę antysemity.
W 1956 r. jako winnych wszystkiego co złe wskazywano prawie że wszechwładne UB. Brak wolności-UB, partia sobie nie radzi-winne UB itd. Wówczas między innymi zlikwidowano Urząd Bezpieczeństwa (przemianowano na Służbę Bezpieczeństwa), wprowadzono wolność prasy i tak dalej, a partia otrzymała mandat zaufania. Jednakże ludzie związani do tej pory z aparatem bezpieczeństwa, nie ma co ukrywać, w sporej części pochodzenia żydowskiego, pozostali. Część, jak choćby Jakub Berman, czy Julia "Luna" Brystygierowa utworzyli zalążek przyszłej "opozycji"-ale to jest temat na inną dyskusję.
Coraz bardziej na znaczeniu zyskiwał Moczar, były partyzant AL, nie tylko niechętny wszystkim aparatczykom szkolonym w Moskwie, ale wręcz wprost mówiący o tym, że partia jest zdominowana przez żydów. I stąd Moczara i jego zwolenników określano jako element o "odchyłach prawico-nacjonalistycznych".
Kiedy do kolejnych przejawów niezadowolenia doszło w 1968r., to:
1. w państwach komunistycznych trwała już coraz bardziej rozkręcająca się nagonka antyizraelska po wojnie sześciodniowej 1967r i rezolucji ONZ potępiajacej Izrael
2. wewnątrz partii trwały rozgrywki wewnętrzne, zaś ogólnoświatowe potępianie Izraela mogło być wykorzystane przez Gomułkę do usunięcia swoich przeciwników, w głównej części pochodzenia żydowskiego.
Inna sprawa, że w chwili, kiedy istniało państwo żydowskie, każdy żyd mógł być postrzegany jako ewentualny szpieg Izraela-tym bardziej, że kraje komunistyczne, w tym Polska, oficjalnie opowiedziały się przeciwko Izraelowi.
Tak więc wystarczyło podgrzać i tak już rozpalone nastroje społeczne, delikatnie wskazać palcem winnego - czyli "syjonistów" i potem powiedzieć, że zgodnie z wolą narodu partia pozbywa się żydów w Polski Ludowej. Organizowano na siłę wiece, ludziom wręczano transparenty i tablice z różnorakimi hasłami. Choćby słynne "Syjoniści do Syjamu"  :lol:
Pierwotne protesty społeczne skierowane przeciwko "władzy ludowej" szybko przekształciły się w wystąpienia antyżydowskie.
W efekcie z Polski wyjechało wówczas kilka tysięcy osób żydowskiego pochodzenia. W tym także wielu wojskowych oficerów zwązanych do tej pory ze sztabem generalnym - do dziś spotykam opinie, że UZI to polski projekt wywieziony wówczas do Izraela 8)

Offline Werg

• Użytkownik
  • **
« Odpowiedź #18 dnia: 10 Listopad 2005, 10:18:43 »
No i znowu zapomniałem z tego wszystkiego się zalogować  :lol:
Te powyższe wywody są moje. Od razu jednak dodam, że to BARDZO pobieżne potraktowanie tematu. To tak, jakby ktoś w kilku zdaniach chciał wytłumaczyć powody wybuchu I wojny światowej...

Offline Turtlezzz

• Użytkownik
  • **
« Odpowiedź #19 dnia: 10 Listopad 2005, 10:32:37 »
Nie można jednak zapominać, że popularne były też odmienne postawy. Izrael był w końcu sojusznikiem Zachodu, walczącym ze wspieranymi przez ZSRR Arabami. W Polsce można było usłyszeć (rzecz jasna nie publicznie), że "nasi Żydzi" walczą z "ich Arabami" ;D

Poza tym nagonka antysemicka wśród dużej części społeczeństwa budziła odrazę. A już określenie przez Gomułkę polskich Żydów "piątą kolumną" wywołało pewne oburzenie.

Ciekawe do ilu ludzi hasła antysemickie rzeczywiście trafiały, ale można założyć, że skoro dziś antysemityzm deklaruje 30% Polaków, to liczba ta mogła być zbliżona.
Fiaty stare i cuchnące
My w Audicach podróżujem
I lakiery mamy lśniące

Offline mac ap

• Supermoderator
« Odpowiedź #20 dnia: 11 Listopad 2005, 09:05:22 »
Trzeba zauważyć, że osoby deklarujące swój antysemityzm, a osoby mające antysemickie przekonania, to są dwie różne sprawy... Jestem przekonany, że antysemitów jest w Polsce znacznie więcej, niż te 30%... Spowodowane jest to tym, że udało się chociaż przekonać część rodaków, że antysemityzm jest czymś złym, wstydliwym. Tylko, że nie porzucili go, a tylko powierzchownie go ukrywają. Co więcej, nawet to udało się tylko w przypadku mniejszej części społeczeństwa...

Offline Adekwatny

• Użytkownik
  • **
« Odpowiedź #21 dnia: 11 Listopad 2005, 16:34:19 »
Ciekawe do ilu ludzi hasła antysemickie rzeczywiście trafiały, ale można założyć, że skoro dziś antysemityzm deklaruje 30% Polaków, to liczba ta mogła być zbliżona.

Trzeba zauważyć też, że na żydów nagonka trwała przez cały okres od około 1500 roku gdy oskarżano ich o morderstwa religijne, przez zabory, aż do okupacji niemieckiej i czasów PRL-u. Dlatego to tak wygląda. Wydaje mi się, że sama nazwa "żyd" w naszej podświadomości została wykreowana na coś negatywnego.

Dzięki wielkie za te informacje! Pomoże mi to bardzo w pracy. Jakby ktoś jeszcze coś chciał dodać to czekam.

Offline Turtlezzz

• Użytkownik
  • **
« Odpowiedź #22 dnia: 11 Listopad 2005, 17:13:24 »
Jeśli idzie o liczbę, którą podałem, to wywiązała się dyskusja w zakładce "Agora" (zresztą bez sensownych wniosków).
Fiaty stare i cuchnące
My w Audicach podróżujem
I lakiery mamy lśniące

Offline kaj

• Użytkownik
« Odpowiedź #23 dnia: 12 Listopad 2005, 06:03:41 »

Trzeba zauważyć też, że na żydów nagonka trwała przez cały okres od około 1500 roku gdy oskarżano ich o morderstwa religijne.

Pierwsze udokumentowane tumulty antyżydowskie w Polsce miały miejsce za Mieszak Starego

Offline Adekwatny

• Użytkownik
  • **
« Odpowiedź #24 dnia: 12 Listopad 2005, 20:04:08 »
Jak już się czepiać to działania antysemickie miały miejsce jeszcze w V wieku na terenie upadającego Rzymu.

Offline Pudelek

• Użytkownik
    • http://www.brat-wien.z.pl
« Odpowiedź #25 dnia: 12 Listopad 2005, 21:32:00 »
a działania Babilończyków? o Egipcjanach nie wspominając ;)
Polsko, jeszcze nigdy nie byłaś tak dojrzała do upadku, tak przeklęta...

http://picasaweb.google.pl/pudelek1

Offline kaj

• Użytkownik
« Odpowiedź #26 dnia: 13 Listopad 2005, 06:47:31 »
a jak Kain zabił Protożyda?
a jak zabierali Abrahamowi Sarę?

Offline Werg

• Użytkownik
  • **
« Odpowiedź #27 dnia: 13 Listopad 2005, 21:35:28 »
Do powyższych - jesteście doskonałym przykładem obłędu "prożydowskiego". Jak powiedziałem - temat bardzo delikatny - powie się, że żydzi byli w to uwikłani i już znajdą się entuzjaści żydowcy, którzy każde stwierdzenie, że ta na nacja mogła spowodować coś negatywnego, przekują w twierdznie, że znowu sie ktoś czepia biednych jewrejów...
W strukturach partii komunistycznej żydzi odgrywali znaczącą rolę. Takie są fakty historyczne. Lejba Brojnstein(Lew Trocki), Róża Luksemburg-to tylko dwa  przykłady. Co z tego, że dla diaspory żydowskiej to byli degeneraci i odszczepieńcy. Dla wszystkich żydów każdy żyd zawikłany w politykę automatycznie występował ze wspólnoty i przestawał być żydem, podczas gdy dla wszystkich liczyło sie to, że wywodził się "ze środowisk żydowskich".
Temat dotyczy tzw. "wydarzeń marcowych", w których czynik żydowski odegrał dużą rolę. Czy się to komuś podoba czy nie.

Offline mac ap

• Supermoderator
« Odpowiedź #28 dnia: 13 Listopad 2005, 23:59:22 »
Cytat: "Werg"
Do powyższych - jesteście doskonałym przykładem obłędu "prożydowskiego".

8O
Dla wszystkich żydów każdy żyd zawikłany w politykę automatycznie występował ze wspólnoty i przestawał być żydem

Zależy, czy piszemy o ortodoksyjnych, ściśle religijnych Żydach, czy o pozostałych...
Temat dotyczy tzw. "wydarzeń marcowych", w których czynik żydowski odegrał dużą rolę. Czy się to komuś podoba czy nie.

Chyba nie "odegrał rolę", tylko był represjonowany bez śladu racjonalnego powodu!
Ta nadreprezentacja Żydów wśród wysokich funkcjonariuszy komunistycznych jest w dużym, stopniu zawiniona przez samych Polaków. Bardzo intensywny w latach 30-tych antysemityzm i represjonowanie Żydów musiał wywołać u niektórych sympatię do komunizmu, głoszącego, że narodowość jest nieważna... Zaś to usilne, skrzętne wyszukiwanie wśród komunistów osób o żydowskim pochodzeniu, to nic innego niż próba zrzucania z siebie winy. Próba wybielenia naszego narodu.

Offline kaj

• Użytkownik
« Odpowiedź #29 dnia: 14 Listopad 2005, 06:27:35 »
kumplem Trockiego był goj Dzierżyński, to apropo żydokomuny