Autor Wątek: Zwycięstwa oręża polskiego - Rzeczpospolita  (Przeczytany 4960 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Tomasz Leszkowicz

• Administrator
  • Lechu
  • Imię i nazwisko: Tomasz Leszkowicz
Zwycięstwa oręża polskiego - Rzeczpospolita
« dnia: 18 Marzec 2006, 16:37:39 »
Dzisiaj ukazał się trzeci numer dodatku do "Rzeczpospolitej" pt. "Zwycięstwa oręża polskiego".

Czy zbieracie te opracowania? Co o nuch myśliecie? Podzielcie się :)
"Człowiek bez miłości jest jak nieboszczyk na wakacjach" Erich Maria Remarque

"Ege szege dreciokolo masajo osto kuto hojo todo buroki - tak powiedział facet w Budapeszcie i buraki kupił" Kabaret Tey 1980

Ale ja tam się nie znam ;)

Historia - forum historyczne Histmag.org

« dnia: 18 Marzec 2006, 16:37:39 »

Offline Konstantinos Straticonios

• Użytkownik
  • **
« Odpowiedź #1 dnia: 31 Marzec 2006, 16:50:43 »
Też je zbieram. Za Grunwaldem najeździłem sie z dwie godziny, aż mi powiedziano, że nie wyszedł, i że ma być później (jak na razie nigdize go nie było).
A dodatek sam w sobie - może być.  Trochę w nim mało o samych zwycięstwach, które opisuje, więcej o ogólnej sytuacji tamtych czasów. I mogliby też dać np.: Płowce czy Obertyn.
ut vincere, aut mori - albo zwyciężać, albo umierać

Offline Eire

• Użytkownik
  • Fiołkowa Oblubienica
« Odpowiedź #2 dnia: 31 Marzec 2006, 16:56:43 »
Płowce(Połowce? jak to sie pisze?) były w zasadzie nierozstrzygnięte, zaś Obertyn wymagałby wyjaśnienia Polsko- Mołdawskich pretensji, co na pweno nie zmieściłoby się w cieniuchnym zeszycie.

Mnie ciekawi jedno: dlaczego tylko zwycięstwa? Przecież przegrane polskiego wojska były też bardzo ważne i wcale nie było ich tak mało.
Per asera ad astra, człowieku!

Offline mac ap

• Supermoderator
  • Honorowy Darczyńca - Dobrodziej Księstwa
« Odpowiedź #3 dnia: 31 Marzec 2006, 20:47:38 »
I bez tego mamy poważne odchyły i chyba jako jedyny naród, huczniej obchodzimy rocznice klęsk, niż zwycięstw... A i wiedza o nich u przeciętnego Polaka jest chyba większa, więc może dla odmiany rzeczywiście niech poczytają coś o zwycięstwach...

Offline althaar

• Autor serwisu poczet.com
  • *
  • "The dominions on earth shall return to the beast"
    • Poczet władców Polski i Rzeczypospolitej
  • Imię i nazwisko: Michał Szuster
« Odpowiedź #4 dnia: 01 Kwiecień 2006, 09:13:10 »
Ja zbieram. Bardzo przyjemna sprawa. Mimo wszystko, szkoda, że tylko wiktorie będą opisywane, bo wyklucza to od razu wszystkie wewnętrzne bitwy (np. z okresu rozbicia dzielnicowego), które z racji swej małej popularności są właśnie ciekawe.

A czy ktoś z Was zbiera też wkładki, które znaleźć można w "Dzienniku Polskim"? Jest to seria pt. "Diadem i miłość" poświęcona kobietom polskich władców. Nadzór merytoryczny: Jerzy Besala, którego bardzo cenię za biografię Stefana Batorego. Wkładki te nie są już takie kolorowe i bogate jak te z Rzepy (i zdarzają się błędy w postaci źle opisanych obrazków), ale też bardzo ciekawe. Tylko nie wiem, czy w Polsce jeszcze jakaś inna gazeta to wydaje, bo przecież nie każdy ma dostęp do małopolskich gazet :)

Offline kasienienka

• Użytkownik
    • http://kasienienka7.blog.onet.pl
« Odpowiedź #5 dnia: 01 Kwiecień 2006, 12:14:11 »
Ja widziałąm reklamę w piątek byłam pełna najlepsiejszych chęci coby w sobotę gnać do sklepu, ale oczywiście wstawszy rano nie pamiętałam o tym piostanowieniu. I przypomniał mi dopieero post Lecha. ale w sobotę zawsze zapominam.
Ja jestem cząstką części, co wszystkim wpierw była, Cząstką ciemności, co światło zrodziła

Offline Konstantinos Straticonios

• Użytkownik
  • **
« Odpowiedź #6 dnia: 01 Kwiecień 2006, 14:34:48 »
Juz mam Psków 1581. Może być, nareszczie znalazłem gdzieś plan miasta i oblężenia.
ut vincere, aut mori - albo zwyciężać, albo umierać

Offline Tomasz Leszkowicz

• Administrator
  • Lechu
  • Imię i nazwisko: Tomasz Leszkowicz
« Odpowiedź #7 dnia: 26 Sierpień 2006, 11:05:38 »
Widzisz Eire, Twoja propozycja spełniła się ;) "Rzepa" postanowiła kontynuować serię, po "Wale Pomorskim 1945" przemianowując ją na "Chwałę Oręża Polskiego", zaczynają oczywiście od... Powstania Warszawskiego.

Potem miała być wyprawa kijowska Chrobrego, ja dostałem dopiero czwartą część drugiej serii - Płowce :) A za tydzień "Koronowo"

Pozdrawiam :)
"Człowiek bez miłości jest jak nieboszczyk na wakacjach" Erich Maria Remarque

"Ege szege dreciokolo masajo osto kuto hojo todo buroki - tak powiedział facet w Budapeszcie i buraki kupił" Kabaret Tey 1980

Ale ja tam się nie znam ;)

Offline lubuszanin

• Użytkownik
  • **
Odp: Zwycięstwa oręża polskiego - Rzeczpospolita
« Odpowiedź #8 dnia: 19 Luty 2007, 21:35:34 »
Mam wszystkie numery i mam mieszane uczucia. Z jednej strony jakby małe kompedium ale pozostaje niedosyt z uwagi na dość krótką treść, z drugiej rysunki, mapy i ustuowanie wojsk daje dobry pogląd. Ciekawa forma przedstawienia  sylwetek walcżacych stron oraz krótkie biogramy dowódców orach charakterystyka uzbrojenia. Może być pomocna w uatrakcyjnieniu lekcji historii czy zaciekawienia dziecka (wiem bo mój synek bardzo cętnie ogląda "lycerzy" i lubi słuchać opowiadań o bitwach w których Polacy walczą).
Ogólnie może być.
Obywatel Najjaśniejszej Rzeczpospolitej,mieszkaniec Ziemi Lubuskiej ( znowu Nasza i niech tak pozostanie na wieki wieków. Amen)

Offline Dagget

• Użytkownik
Odp: Zwycięstwa oręża polskiego - Rzeczpospolita
« Odpowiedź #9 dnia: 20 Luty 2007, 17:49:21 »
I pomyśleć, że się dopiero dziś o serii dowiedziałem. Niektórzy to mają szczęście :O
W serii są zwycięstwa - bardzo dobrze. I zgadzam się z mac upem - po grzyba mamy świętować klęski? Co to masochistami jesteśmy?
Głupi uczy się na własnych błędach,
mądry - na błędach innych.