Autor Wątek: Najlepszy ustrój  (Przeczytany 46625 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Turaglar

• Użytkownik
  • operator łoma
Odp: Najlepszy ustrój
« Odpowiedź #210 dnia: 03 Grudzień 2008, 19:04:29 »
Może w tej chwili w Omanie nikt nie czepia się łamania z grubsza prawa koranicznego. Ale wiele innych krajów muzułmańskich przeżywało podobne chwile rozluźnienia. Później, nie od razu, ale po paru latach, pojawia się reakcja terrorystyczna, lub przynajmniej oddolna inicjatywa powrotu do "dawnego porządku": wide kraje maghrebu. Pomimo serwowana oświeceniowych ruchów w dziedzinie tradycji i prawa koranicznego, np. chusta WRACA do dawnych łask. I to nie tylko wśród najniższych i najbiedniejszych klas społecznych. Więc możliwe, że za kilka lat i w Omanie dojdzie do zamachów (jak ostatnio w wydawałoby się raczej już od dawna spokojnych i obrastających bogactwem Indiach).
Bo chociaż nie ma tam brzegu mojego,
śniegów i nieba, nieba zielonego,
noc mnie nie nuży, dzień się nie dłuży,
być wciąż w podróży, w drodze pod wiatr... - A. Osiecka

Historia - forum historyczne Histmag.org

« Odpowiedź #210 dnia: 03 Grudzień 2008, 19:04:29 »

Offline Prosperus de ClaroMontum

• Użytkownik
« Odpowiedź #211 dnia: 03 Grudzień 2008, 19:39:04 »
Ludzie tak łatwo nie zrezygnują z przyjemności jakie są teraz im dostępne
Al Kaida to FAŁSZ-film BBC "The Power of Nightmares"---------------
WAŻNE FILMY----- www.money.patrz.pl----------
www.911.patrz.pl----------
www.terrorstorm.patrz.pl----------

Offline kaj

• Użytkownik
« Odpowiedź #212 dnia: 03 Grudzień 2008, 19:46:40 »
Więc możliwe, że za kilka lat i w Omanie dojdzie do zamachów (jak ostatnio w wydawałoby się raczej już od dawna spokojnych i obrastających bogactwem Indiach).
Konflikt muzułamńsko-hinduski w Indiach nigdy nie wygasł. Zamieszki i zamachy sa tam dziesięcioleci regularnie.
Dla podkreślenia wagi moich słów, siłacz uderzy pięścią w stół.

Offline Turaglar

• Użytkownik
  • operator łoma
« Odpowiedź #213 dnia: 03 Grudzień 2008, 19:53:27 »
Nie tłuką się równo cały czas, tylko raz silniej, później kilka lat oddechu i wzglednej tolerancji. Podobnie z prawem koranicznym, nie jest ono równie ściśle przestrzegane przez cały czas.

Wielu Irańczyków też nie było gotowych do rezygnacji z przyjemności, ale słowo się rzekło, rewolucja zrobiła swoje. Choć później też okresowo zelżał rygor.

Offline Świetlisty

• Użytkownik
  • Ostrze w rękach aniołów
« Odpowiedź #214 dnia: 04 Grudzień 2008, 12:21:21 »
 Oman, to nie jest ten kraj w którym dużym powodzeniem cieszy się jakiegoś rodzaju używka (typu liście koki)?
Ludzie niezdolni do wolności - którzy nie umieją z niej korzystać - łakną władzy.
//Eric Hoffer//

Offline Turaglar

• Użytkownik
  • operator łoma
« Odpowiedź #215 dnia: 04 Grudzień 2008, 12:30:06 »
Nie tylko tam, gorzej jest w Jemenie (na południe od Omanu) i na wybrzeżu Afryki (właśnie Somalia), gdzie żuje się liście "khat". Coś między herbatą a koką, może niezbyt silne, ale uzależniające. I szalenie powszechne.

http://hyperreal.info/przeklenstwo_jemenu
Niedawny artykuł na ten temat.

Offline kaj

• Użytkownik
« Odpowiedź #216 dnia: 04 Grudzień 2008, 20:43:20 »
Wielu Irańczyków też nie było gotowych do rezygnacji z przyjemności, ale słowo się rzekło, rewolucja zrobiła swoje. Choć później też okresowo zelżał rygor.
Rygor to był za szacha. W porównaniu z panowaniem Rezy, to maja tam teraz wolnosci i swobód po uszy.

Offline Turaglar

• Użytkownik
  • operator łoma
« Odpowiedź #217 dnia: 04 Grudzień 2008, 21:36:44 »
Przepraszam, na ten temat czerpałem informacje z propagandy hamerykańskiej i filmu "Persepolis". Obecnie może jest lepiej, ale mimo wszystko obstanę przy tym, że przynajmniej na początku było gorzej, dopiero później sytuacja wymusiła poprawę w tej kwestii, m.in. wojna z Irakiem.

Offline kaj

• Użytkownik
« Odpowiedź #218 dnia: 05 Grudzień 2008, 20:43:12 »
Polecam lektue "Szacha" Kapuscińskiego. Co by złego o Iranie po obaleniu szacha nie powiedzieć, to w sprawie wolnosci było tylko lepiej.

Offline savoy

• Użytkownik
« Odpowiedź #219 dnia: 06 Grudzień 2008, 10:21:24 »
Polecam lektue "Szacha" Kapuscińskiego. Co by złego o Iranie po obaleniu szacha nie powiedzieć, to w sprawie wolnosci było tylko lepiej.
Zresztą z biegiem czasu ten perski reżim też "koroduje". Dziś na wiele rzeczy już nie reaguje tak jak to robił na początku rewolucji islamskiej. Wbrew powszechnemu mniemaniu np. o roli kobiet w Islamie tam akurat są one dopuszczane na równych zasadach do oświaty i pracy zawodowej (może z wyjątkiem niektórych zawodów). Dostępne są zachodnie media i kultura co było jeszcze kilka lat temu tępione. Rozwija się kultura np. kinematografia irańska zdobywa wiele nagród i sukcesów kasowych na świecie (co u nas jest nieznane). Zresztą tak samo było w Polsce. Ciekawostka, że cenzura i obostrzenia polityczne i religijne wpływają wbrew pozorom na rozwój kultury. Wymagają większego zaangażowania twórców w jej jakość tak aby obejść zakazy i nakazy. Poniekąd mógłby to być argument za rządami autorytarnymi. Choć ja wolę naszą polską wolność i demokrację jest co prawda burdel, który czasem irytuje ale tak jakoś inaczej jest... swojsko...   

Offline Turaglar

• Użytkownik
  • operator łoma
« Odpowiedź #220 dnia: 06 Grudzień 2008, 18:36:07 »
Akurat "Szachinszacha" czytałem i wyłaniał mi się inny obraz, dwóch prawie równie ograniczających prawa reżimów, tylko pierwszy głównie w obszarze politycznym i ew. gospodarczym, a drugi na gruncie prawa koranicznego regulującego przecież większość elementów życia. Ale mogę się mylić, wszak każdy czyta to co sam chce przeczytac i interpretuje fakty na swoją modłę.

Offline Mercykiller

• Użytkownik
  • konserwa
« Odpowiedź #221 dnia: 08 Grudzień 2008, 19:53:51 »
Pozwolę sobie wrócić do problemu wyboru króla. Otóż rozwiązanie znajduje się w Pierwszej Księdze Samuela 10,20n.

Samuel zarządził, że król zostanie wskazany poprzez losowanie. W ten sposób Jahwe miał wskazać tego, który miał objąć panowanie nad Izraelem. Los padł na pokolenie Beniamina, następnie na ród Matriego, a spośród członków tego rodu - na Saula. Po wyborze Samuel ogłosił prawa władzy królewskiej i zapisał je w księdze.

Za: http://wapedia.mobi/pl/Saul_(kr%C3%B3l_Izraela)

Tak też w ufności Panu Bogu Wszechmogącemu i pozwalając, by władza pochodziła od Boga, nie zaś od ludu, pierwszy król winien zostać wylosowany.

Z poważaniem,
Mercykiller
Pewien niedawno nawrócony młodzieniec pyta starca: Abba, to teraz całkiem będę musiał wyrzec się świata?
- Nie bój się - odparł starzec. - Jeśli twoje życie będzie naprawdę chrześcijańskie, to świat natychmiast wyrzeknie się ciebie.

R.Kern, "Humor Ojców Pustyni"

Offline savoy

• Użytkownik
« Odpowiedź #222 dnia: 08 Grudzień 2008, 20:56:16 »
Pozwolę sobie wrócić do problemu wyboru króla. Otóż rozwiązanie znajduje się w Pierwszej Księdze Samuela 10,20n.

Samuel zarządził, że król zostanie wskazany poprzez losowanie. W ten sposób Jahwe miał wskazać tego, który miał objąć panowanie nad Izraelem. Los padł na pokolenie Beniamina, następnie na ród Matriego, a spośród członków tego rodu - na Saula. Po wyborze Samuel ogłosił prawa władzy królewskiej i zapisał je w księdze.

Za: http://wapedia.mobi/pl/Saul_(kr%C3%B3l_Izraela)

Tak też w ufności Panu Bogu Wszechmogącemu i pozwalając, by władza pochodziła od Boga, nie zaś od ludu, pierwszy król winien zostać wylosowany.

Z poważaniem,
Mercykiller
O fajnie robimy narodową ruletkę (czy jak to tam nazwać). Losujemy ale tylko pierwszego dalej rozumiem to już dynastia? No chyba, że impotent się trafi...

Offline Prosperus de ClaroMontum

• Użytkownik
« Odpowiedź #223 dnia: 08 Grudzień 2008, 21:09:39 »
Kurczę. Sabaudczyku, czy to jest temat o monarchizmie?
Al Kaida to FAŁSZ-film BBC "The Power of Nightmares"---------------
WAŻNE FILMY----- www.money.patrz.pl----------
www.911.patrz.pl----------
www.terrorstorm.patrz.pl----------

Offline Turaglar

• Użytkownik
  • operator łoma
« Odpowiedź #224 dnia: 08 Grudzień 2008, 21:35:10 »
Tylko, że następca Saula został wybrany w zupełnie inny sposób.

Temat jest o najlepszym ustroju. A monarchizm został uznany jako jeden z dwóch najbliższych owego tytułu. Przy okazji wytykamy jego wady i gloryfikujemy zalety, więc mieści się to w granicach dyskusji o ustrojach.

"W dzisiejszym totolotku kumulacja - zwycięzca zostanie królem..."
"(...)trafiło szóstkę, czyli główną nagrodę podzieli między siebie 8 osób z następujących województw: ..."
;)

Offline Mercykiller

• Użytkownik
  • konserwa
« Odpowiedź #225 dnia: 08 Grudzień 2008, 21:42:47 »
Tylko, że następca Saula został wybrany w zupełnie inny sposób.

Dawid otrzymał córkę Saula za żonę zgodnie z obietnicą samego Saula (za pokonanie Goliata), więc jak najbardziej należało mu się królestwo dziedzicznie.

Z poważaniem,
Mercykiller
Pewien niedawno nawrócony młodzieniec pyta starca: Abba, to teraz całkiem będę musiał wyrzec się świata?
- Nie bój się - odparł starzec. - Jeśli twoje życie będzie naprawdę chrześcijańskie, to świat natychmiast wyrzeknie się ciebie.

Offline Kalontas

• Użytkownik
  • **
    • Quiz Mitologiczny
« Odpowiedź #226 dnia: 10 Grudzień 2008, 22:21:47 »
Czyli rozumiem, że pierwszego króla losujemy, a drugiego wybieramy na zasadzie "kto pierwszy zaciuka dwumetrowego faceta z procy?"
Καλόντας Επίδαυρις
Krzysztof Ibisz Olimpu

Quiz Mitologiczny na Archeos.pl

Offline Turaglar

• Użytkownik
  • operator łoma
« Odpowiedź #227 dnia: 11 Grudzień 2008, 14:55:26 »
Tak, zrobimy turniej i niech rozstrzygnie Sąd Boży.

Offline Sarv

• Użytkownik
  • **
« Odpowiedź #228 dnia: 14 Grudzień 2008, 21:51:21 »
"Sąd Boży" ?

A gdzie ta instytucja się mieści ? W Genewie ?  :icon_lol:
"Tu zgładzono wolność w katyńskim lesie, zdradzieckim strzałem w czaszkę pokwitowano wrzesień(...)"

Offline Kalontas

• Użytkownik
  • **
    • Quiz Mitologiczny
« Odpowiedź #229 dnia: 14 Grudzień 2008, 23:30:50 »
Chyba trochę wyżej. W Niebie, albo coś koło tego.
Καλόντας Επίδαυρις
Krzysztof Ibisz Olimpu

Quiz Mitologiczny na Archeos.pl

Offline mac ap

• Supermoderator
  • Honorowy Darczyńca - Dobrodziej Księstwa
« Odpowiedź #230 dnia: 06 Marzec 2009, 23:02:17 »
W tematach "Ustrój autorytarny w Polsce a totalitarny w III Rzeszy" oraz "Przewrót Majowy" mieliśmy ostatnio wzmianki o dyktaturze Salazara w Portugalii. Zapraszam więc do przeczytania artykułu z "Polityki" o tych właśnie rządach, zwykle mało o nich wiemy. Myslę, że artykuł jest dość wyważony.

Offline dzik

• Użytkownik
  • **
« Odpowiedź #231 dnia: 07 Marzec 2009, 19:18:25 »
Chyba trochę wyżej. W Niebie, albo coś koło tego.
Nie tak wyżej. Niebo, czyli siedziba sekty Kacmajora to pod Lublinem była.
iedy rozdaję bienym chleb, mówią o mnie "święty", kiedy pytam, dlaczego biedni nie mają chleba, mówią o mnie "komunista"
Oskar Arnulfo Romero, biskup San Salvador

Offline savoy

• Użytkownik
« Odpowiedź #232 dnia: 08 Marzec 2009, 15:17:30 »
W tematach "Ustrój autorytarny w Polsce a totalitarny w III Rzeszy" oraz "Przewrót Majowy" mieliśmy ostatnio wzmianki o dyktaturze Salazara w Portugalii. Zapraszam więc do przeczytania artykułu z "Polityki" o tych właśnie rządach, zwykle mało o nich wiemy. Myslę, że artykuł jest dość wyważony.
Toż to raj istny dla Mercy'ego w tym artykule raczyli opisać. :D

Offline Mercykiller

• Użytkownik
  • konserwa
« Odpowiedź #233 dnia: 08 Marzec 2009, 19:25:25 »
Jak ten artykuł jest wyważony to ja jestem Palikot. Z resztą czego się spodziewać po organie Żakowskiego, który w konkursie na blog roku 2008 udowodnił, że nieważne jak ludzie głosują, ważne kto liczy głosy (i wybrał Senyszyn, ignorując większość głosów na Michalkiewicza). Wszyscy wiemy kto tego zwrotu z głosowaniem użył (podpowiedź: pewien lewicowiec).

Co do artykułu wspomnę tylko dwie rzeczy:

1) We współczesnej Polsce można trafić do aresztu (czyli przed wyrokiem) nawet na 2 lata. Jeśli w sprawie nie zapadnie wyrok o winie oskarżonego zadośćuczynienie finansowe za spędzony w tym pięknym miejscu czas jest żartem z człowieka. O takim Guantanamo nie wspomnę, ale zdaje mi się mac apie że nigdy nie byłeś przeciwny Guantanamo. Przypomnę że demoliberałowie w latach 20 i 30 XX wieku stosowali podobne metody co współcześni islamscy terroryści (czyli terror).

2) Co do podsłuchów. Moderatorzy tego forum mają dostęp do mojego adresu IP. Na jego podstawie z łatwością mogą zweryfikować miejscowość z której piszę (choćby za pomocą strony http://www.utrace.de/ip-adresse/). Dalsze śledztwo dla chcącego też nie powinno być większym problemem. Obecnie szary moderator histmaga ma większe możliwości w zakresie inwigilacji niż policje polityczne początku XX wieku.

Z poważaniem,
Mercykiller

Offline mac ap

• Supermoderator
  • Honorowy Darczyńca - Dobrodziej Księstwa
« Odpowiedź #234 dnia: 08 Marzec 2009, 22:23:35 »
Co nie ma związku ze sprawą i co nie zmienia faktu, że w salazarowskiej Portugalii inwigilacja była posunięta do stopnia niewyobrażalnego mieszkańcowi normalnego kraju. Dla pełnej jasności, państwa komunistyczne za normalne nie uważam. Podobnie w obecnej Polsce nikt z powodów politycznych do aresztu bez wyroku na 2 lata, jak piszesz, oczywiście nie trafia. A w Portugalii nie było to niczym niezwykłym.
A artykuł jest dość wyważony. Autor nie kryje niechęci do tamtego reżymu, ale lojalnie wspomina że cieszył się on poparciem społecznym, albo że liczba udokumentowanych jego ofiar śmiertelnych jest relatywnie bardzo niska.

Offline Mercykiller

• Użytkownik
  • konserwa
« Odpowiedź #235 dnia: 08 Marzec 2009, 22:27:18 »
Podobnie w obecnej Polsce nikt z powodów politycznych do aresztu bez wyroku na 2 lata, jak piszesz, oczywiście nie trafia.

Jakie znaczenie dla tego co trafia ma powód z jakiego tam trafia (gdy nie ma wyroku)? Po za tym trzymanie "muzułmańskich terrorystów" można podciągnąć pod powód polityczny (bo w latach 20 i 30 siano podobny terror choć na mniejszą skalę).

Z poważaniem,
Mercykiller

Offline slain78

• Użytkownik
  • *
Odp: Najlepszy polski prezydent
« Odpowiedź #236 dnia: 22 Marzec 2009, 17:39:29 »
Mam pytanko:otóż co w Polsce ma prezydent do roboty poza wetowaniem ustaw ??

Offline saimon

• Użytkownik
  • **
« Odpowiedź #237 dnia: 22 Marzec 2009, 17:52:11 »
Przede wszystkim reprezentuje nasz kraj, co do polityki zagranicznej mianuje i odwołuje ambasadorów, weryfikuje umowy mięzynarodowe, gdy sejm nie może się zebrać decyduje o stanie wojny, desygnuje premiera, powłuje rząd, posiada inicjatywę ustawodawczą, ma prawo łaski, nadaje obywatelstwo itd, itp.
Więc jak widzisz ma troche ma do roboty ;)

Offline savoy

• Użytkownik
« Odpowiedź #238 dnia: 23 Marzec 2009, 13:22:17 »
Przede wszystkim reprezentuje nasz kraj, co do polityki zagranicznej mianuje i odwołuje ambasadorów, weryfikuje umowy mięzynarodowe, gdy sejm nie może się zebrać decyduje o stanie wojny, desygnuje premiera, powłuje rząd, posiada inicjatywę ustawodawczą, ma prawo łaski, nadaje obywatelstwo itd, itp.
Więc jak widzisz ma troche ma do roboty ;)
Z reprezentacją to bym nie przesadzał, takich reprezentacyjnych zbyt wielu nie  było. Nadawanie orderów obecnemu nie specjalnie wychodzi. Z wojną, no cóż zawsze to załatwiano metodą falandyzacji prawa. Trzy razy jechaliśmy na wojnę (za tzw. wolnej Polski) ale ani razu nikt jej nie wypowiedział.  Z prawem łaski poprzednicy się też wyraźnie kompromitowali a obecny prawie wcale jej nie stosuje. tak wiec wymieniać jeszcze można długo. Choć generalnie to raczej porażki. Więc nie lepiej aby nie mieli żadnych uprawnień?   

Offline slain78

• Użytkownik
  • *
« Odpowiedź #239 dnia: 23 Marzec 2009, 16:10:07 »
oj to w porownaniu do np.prezydenta Francji niezbyt wiele ma do powiedzenia(ktory to ma realny wplyw na polityke wewnetrzna i zagraniczna kraju), u nas to wyglada w ten sposob ,ze owszem reprezentuje nas jesli rzad udostepni mu samolot.Ludzie trzeba sie w koncu zdecydowac na silnego prezydenta badz premiera.